
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Románia nem kapott abból az AstraZeneca vakcinaszállítmányból, amelynek beadása után két esetben súlyos mellékhatásokról számoltak be Ausztriában – közölte csütörtökön az Agerpres hírügynökséggel Andrei Baciu egészségügyi államtitkár. A bukaresti sajtó viszont állítja: Olaszországban bevont szállítmányból Romániában is oltottak.
2021. március 11., 21:552021. március 11., 21:55
2021. március 11., 23:192021. március 11., 23:19
Andrei Baciu államtitkár elmondta, egy egymillió dózis AstraZeneca oltóanyagot tartalmazó szállítmányt osztottak szét 17 európai ország között, és az immunizálás után Ausztriából néhány nap eltéréssel jelezték két páciens esetében a mellékhatást. Az európai hatóságok ezt követően azonosították a szállítmányt és azokat az országokat, amelyek kaptak a kérdéses dózisokból. Ezek az országok: Ausztria, Bulgária, Ciprus, Dánia, Észtország, Franciaország, Görögország, Izland, Írország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Málta, Hollandia, Lengyelország, Spanyolország és Svédország.
A minisztériumi illetékes hozzátette: az Európai Gyógyszerügynökség csütörtökön közleményt bocsátott ki, amelyben megerősítette, hogy továbbra is ajánlja az AstraZeneca vakcinával történő immunizálást, mert az előzetes adatok és vizsgálatok alapján nincs ok-okozati összefüggés az AstraZeneca oltóanyagával történő immunizálás és az ezt követő feltételezett mellékhatás között.
„Továbbra is ajánlott az AstraZeneca által gyártott vakcinával történő beoltás. Európai szinten 5 millió adagot adtak be, Romániában tegnapig körülbelül 208 ezeradagot. Továbbra is figyelemmel kísérjük az eseményeket, és várjuk a tájékoztatásokat az Európai Gyógyszerügynökségtől” – tette hozzá az államtitkár. Hasonlóképpen nyilatkozott csütörtökön este Florin Cîţu miniszterelnök is, leszögezve, hogy az oltási folyamat nem áll le Romániában, viszont elővigyázatosságból az első AstraZeneca-szállítmányból megmaradt 3000 adagot lezárják. „Romániába nem került abból a szállítmányból, amelyről az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) beszél, és amely 17 országba jutott el. Ezen a téren nincs problémánk. Az AstraZeneca első szállítmányából tudomásom szerint 3000 dózis van még, ezeket egy hétre lezárjuk, amíg meghozunk egy döntést. Ez nem az EMA döntése, ezt a döntést mi hozzuk, óvatosságból” – nyilatkozta Cîţu csütörtök este a B1 televíziócsatornának. Valeriu Gheorghiță, az oltási akció országos koordinátora ugyanakkor azt mondta: ha valamennyi európai országban leállítanák a svéd-brit oltóanyaggal történő immunizálást, akkor minden bizonnyal a bukaresti hatóságok is így cselekednének.
Ezzel egy időben több bukaresti sajtótermék arról adott hírt, hogy Romániában is oltottak a máshol bevont AstraZeneca-szállítmányból. A G4Media hírportál szerint az ABV2856 sorozatszámmal ellátott adagról van szó, amelyet Olaszországban éppen csütörtökön vontak be, miután Szicíliában két gyanús halálesetet regisztráltak. Itália több más európai országhoz csatlakozva döntött úgy, hogy az ABV2856 jelzésű szállítmányban lévő vakcinával történő oltást megtiltja. Márpedig ilyen sorozatszámmal ellátott AstraZeneca-vakcinával bizonyosan oltottak Romániában is, ezt több érintett, beoltott személy is megerősítette a Krónikának.
Az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő amszterdami központú ügynökség közleményében arra reagált, hogy csütörtökön több ország bejelentette: elővigyázatosságból ideiglenesen felfüggesztik az AstraZeneca oltóanyagának használatát, miután több olyan esetet is jelentettek, amikor vérrög képződött a beoltottak szervezetében. Az uniós ügynökség hangsúlyozta, hogy a vérrögképződés, vagy az ahhoz hasonló esetek kialakulása nem szerepel a vakcina előzetesen jelzett mellékhatásai között. Az EMA illetékes kockázatértékelő bizottsága (PRAC) úgy foglalt állást, hogy az oltás előnyei továbbra is meghaladják az esetleges kockázatokat, a vakcina továbbra is beadható.
Kiemelték: a szóban forgó vakcinával beoltott embereknél a vérrögképződéses esetek száma nem haladja meg az általános adatokat. Március 10-ig összesen 30 ilyen esetet jelentettek közel 5 millió AstraZeneca oltóanyagával Európában beoltott ember közül. A vérrögképződéses esetek kivizsgálása folyamatban van – tették hozzá.
Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.
Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.
Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.
1 hozzászólás