
Fotó: AUR/Facebook
Bukarestben és az ország számos városában hétfő este is sokan vonultak utcára a koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozások szigorítása miatt, több helyen a kijárási tilalom után is folytatódnak a demonstrációk. Pitești-en magyarellenes rigmusokat is skandáltak a tüntetők.
2021. március 30., 00:002021. március 30., 00:00
2021. március 30., 07:282021. március 30., 07:28
Bukarestben több százan gyűltek össze az Egyetem téren, ahonnan a Victoria-palota elé, majd az Egyetem térre vonultak. A tiltakozók zászlókat lengetnek, vuvuzellákat fújnak, és olyan jelszavakat kiabálnak, hogy „Le a kormánnyal!”, „Szabadságot!”, „Le a maszkkal!”, „Szájkosár nélkül!”. A hétfői megmozdulásokat az ellenzéki Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) társelnöke, George Simion hirdette meg. A nacionalista és vírustagadó szólamokkal a tavaly decemberi választások nyomán parlamenti képviselethez jutott párt szerint Románia forrong, visszaköveteli szabadságát, mert a kormány „fenyegetésekkel, pánikkeltő statisztikákkal és bírságokkal terrorizálja, és szobafogságra ítélte a lakosságot”.
Bukarestben a nemzeti színű zászlókat és AUR-jelvényeket magasba emelő, többnyire védőmaszk nélküli tüntetők órákon keresztül meneteltek a fővárosban, időnként petárdák robbantak, mások üvegeket dobáltak. Craiován adott pillanatban dulakodás robbant ki a tüntetők és a csendőrök között, máshol maszkokat égettek. Még késő este, a 22 órás kijárási tilalom hatályba lépése után is mintegy 1500 ember követelte a korlátozások feloldását Bukarestben, de a csendőrség a szabályszegés ellenére nem próbálta eltávolítani az utcáról a tüntetőket. A demonstrálók éjfélkor a Victoriei térről az Egyetem térre indultak.
Több városban – köztük Bukarestben, Kolozsváron és Craiován – helyi futballszurkolók voltak a hangadók. Sokhelyütt a járványügyi operatív törzs döntéseit kommunikáló, palesztin származású Raed Arafat katasztrófavédelmi államtitkár lemondását követelték, Pitești-en ugyanakkor az Argesulonline.ro portál szerint az idegengyűlölő indulatok adott pillanatban a magyarok ellen fordultak és a tüntetők a romániai lelátókon sokszor felcsendülő, „kifele a magyarokkal az országból” rigmust skandálták. Temesváron a tüntetők Dominic Fritz polgármester otthona elé vonultak, az elöljárót téve felelőssé a megyeszékhelyen március 8-a óta hatályban lévő karantén miatt.
A Florin Cîțu vezette kabinet múlt csütörtöki döntése alapján vasárnap este lépett hatályba az a kormányhatározat, amely két órával növeli az éjszakai kijárási tilalom időtartamát, és csökkenti az üzletek nyitvatartási idejét azokon a településeken, amelyeken felgyorsult a koronavírus-fertőzések terjedési üteme. A kormányhatározat egyebek mellett a klubok, bárok, diszkók és játéktermek működését is betiltja.
Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.
Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.
Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.
szóljon hozzá!