
Fotó: Cdep.ro
Miközben hétfőn Ioana Petrescu volt pénzügyminiszter is bejelentette, hogy csatlakozik a Victor Ponta volt szociáldemokrata miniszterelnök vezette Pro Románia párthoz, a bukaresti média szerint a Szociáldemokrata Párt–Liberálisok és Demokraták Szövetsége (PSD–ALDE) koalíció elveszítette képviselőházi többségét, miután a PSD több honatyája átlépett Victor Ponta pártjába.
2018. május 28., 16:482018. május 28., 16:48
2018. május 28., 17:152018. május 28., 17:15
A Digi 24 hírcsatorna számításai szerint a PSD–ALDE koalíció jelenleg eggyel kevesebb képviselővel rendelkezik az abszolút többséghez szükséges mandátumszámnál.
A képviselőháznak összesen 329 tagja van, egyes esetekben pedig – sarkalatos törvények megszavazásához vagy a házszabály módosításához – az összes képviselő fele plusz egy szavazatra van szükség.
A 2016-os parlamenti választást követően a koalíciónak még 174 honatyája volt. Az egyszerű törvényjavaslatok megszavazásához elég a jelen levő képviselők többségének voksa is, ugyanakkor
A 21 képviselővel rendelkező RMDSZ már a választások után egymás indítványainak kölcsönös támogatásáról szóló megállapodást kötött a koalícióval, amelyet akkor sem mondott fel, amikor a kormányoldal nem volt hajlandó a magyar közösség számára fontos jogszabályok támogatására. A 17 fős kisebbségi frakció támogatása sem kétséges, a szokásjog szerint ugyanis annak tagjai mindig a regnáló kormánykoalícióval együtt voksolnak.
Kelemen Hunor a Krónikának: nem lép kormányra az RMDSZ
Az RMDSZ nem kívánja kormányra lépéshez kihasználni a Szociáldemokrata Párt belső válságát – közölte a Krónika megkeresésére Kelemen Hunor, a szövetség elnöke. „Gusztustalannak tartjuk más pártok belügyeinek kommentálását” – mondta. Leszögezte: az RMDSZ nem lép kormányra, és nem fűzi szorosabbra a viszonyát a Szociáldemokrata Párttal, megmarad a parlamenti együttműködés. Ennek hozadékait is elemezni fogják, és szeptemberig eldöntik, hogy folytatják vagy sem.
Közben hétfőn Ponta volt pénzügyminisztere, Ioana Petrescu – aki nem volt PSD-tag – közölte: ő is belép a volt kormányfő pártjába, mivel a dolgok szerinte rossz irányba haladnak, ő pedig szeretne politikailag is részt venni az ország fejlesztésében és korszerűsítésében.
Ponta reakciójában ugyanakkor azt állította: az elmúlt választási kampányokban Dragnea és mindazok, akik most őt szidják, a Ponta-kormány megvalósításaival dicsekedtek. Az átlépőket bírálók kapcsán úgy vélekedett, azok „frusztrált huligánokként” beszélnek.
Mint arról beszámoltunk, több parlamenti képviselő igazolt át – főleg a PSD-ből – a Victor Ponta által tavaly alapított Pro Románia pártba azóta, hogy a korrupcióellenes ügyészség (DNA) által megvádolt volt miniszterelnököt két hete első fokon felmentette a legfelsőbb bíróság. Ponta szerdán bejelentette, hogy új pártjának már tíz képviselője van, ezért kérvényezni fogja a házbizottságnál, hogy a Pro Románia önálló frakciót alakíthasson. Mivel erre csak a választásokon elindult pártoknak biztosítanak lehetőséget, Ponta rögtön jelezte, hogy elutasítás esetén az alkotmánybírósághoz fordul.

Több román parlamenti képviselő igazolt át – főleg a kormányon lévő Szociáldemokrata Pártból (PSD) – a Victor Ponta által tavaly alapított Pro Románia pártba azóta, hogy a korrupcióellenes ügyészség (DNA) által megvádolt volt miniszterelnököt két hete első fokon felmentette a legfelsőbb bíróság.
Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.
Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.
Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.
szóljon hozzá!