
Kelemen Hunor szerint meg kell találni a kormányozhatóság formáját
Fotó: Facebook/Kelemen Hunor
Az RMDSZ továbbra is a kormánycsapat tagja marad – jelentette ki Kelemen Hunor szövetségi elnök az Ilie Bolojan miniszterelnökkel folytatott szerdai egyeztetést követően. Kelemen Hunor szerint meg kell próbálni egy kisebbségi kormány elfogadtatását a parlamenttel.
2026. április 22., 16:392026. április 22., 16:39
Az RMDSZ elnöke elmondta, tárgyaltak a kormányfővel a jelenlegi politikai helyzetről, és arra a következtetésre jutottak, hogy a következő napok történéseitől függetlenül a kormánynak folytatnia kell a munkát. „Mi továbbra is a kormánycsapat tagjai maradunk, és megpróbáljuk az adott körülmények között a lehető legjobban végezni a munkánkat” – fogalmazott Kelemen Hunor az Agerpres hírügynökség szerint. Hozzátette, közép- és hosszú távon fontos lenne megtalálni a megfelelő megoldást arra, hogy az eddigiekhez hasonlóan többségi támogatással rendelkező kormánya legyen az országnak.
Ilie Bolojan miniszterelnök hangsúlyozta: az RMDSZ képviselőivel folytatott egyeztetésen is abban állapodtak meg, hogy
és vigyék tovább a kivitelezés alatt álló projekteket.

Mindkét oldalnak megvan a felelőssége a jelenleg kialakult romániai belpolitikai válságban – jelentette ki a Krónikának Barabás T. János elemző.
A kormányfő különösen fontosnak nevezte az országos helyreállítási tervben (PNRR) szereplő reformokat és beruházásokat, hangsúlyozva, hogy számos ezekhez kapcsolódó eljárást le kell zárni a következő hetekben. „Igyekszünk biztosítani a kormány lehető legnormálisabb működtetését” – jelentette ki a miniszterelnök.
Bolojan korábban a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának képviselőivel is tárgyalt, kedd este pedig a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnökével, Dominic Fritz-cel egyeztetett. Ilie Bolojan a PNL Országos Politikai Bürójának keddi ülése után jelentette be, hogy egy kisebbségi kormány működésének lehetőségeiről készül egyeztetni az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának képviselőivel azt követően, hogy a kormány negyedik koalíciós tagja,
Bolojan kijelentette: nem hajlandó lemondani. A PSD kilátásba helyezte, hogy miniszterei csütörtökön benyújtják lemondásukat.

A kormánykoalíció pártjai közül a legnagyobb parlamenti frakcióval rendelkező Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöksége szerdán egybehangzó értesülések szerint úgy döntött, hogy kilép a liberális párti (PNL) Ilie Bolojan vezette négypárti koalí
Nicușor Dan államfő egyeztetésre hívta a koalíciós pártokat a Cotroceni-palotába, szerdán „erősorrendben” fogadta a küldöttségeket. Kelemen Hunor szerda reggel a kormányválság kapcsán a Krónikának azt nyilatkozta, hogy „a cotroceni-i konzultáción azon leszünk, hogy próbáljunk olyan megoldást találni, ami biztosítja az ország kormányozhatóságát. Nem akarok stabilitásról beszélni, mert Romániában ilyen rég nincs, a stabilitás elkoptatott és lassan érvényét veszített fogalom lesz. De a kormányozhatóság formáját mindenféleképpen meg kell találni.”
Lapunk kérdésére az RMDSZ elnöke kifejtette, ha Bolojan nem mond le,
Számításai szerint a PSD és az AUR kivételével a többi párt, a kisebbségi frakció és a pártfüggetlen honatyák részvételével nehezen, de talán „összegereblyézhető” a parlamenti többséghez, a kisebbségi kormány beiktatásához szükséges 233 szavazat.

Megjósolhatatlannak tartja a Bukarestben kirobbant koalíciós válság végkifejletét Kelemen Hunor, aki mégis úgy látja: vagy kisebbségi kormányként, a szociáldemokraták nélkül folytatja a Bolojan-kabinet, vagy bizalmatlansági indítvány útján megbukik.
Az RMDSZ küldöttsége jelenleg az államfővel tárgyal. A delegáció tagjai Kelemen Hunor, Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes, Cseke Attila fejlesztési miniszter, Csoma Botond és Turos Lóránd frakcióvezetők, valamint az RMDSZ Szövetségi Képviselők Tanácsának (SZKT) elnöke, Biró Rozália.
A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.
A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.
Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.
Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy a Paktum Romániáért nevű megállapodás reális megoldás lehet egy új kormány gyors beiktatására.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.
szóljon hozzá!