
Klaus Iohannis (jobbra) látogatást tett az Országos Közegészségügyi Intézetnél
Fotó: Presidency.ro
Nem kell pánikba esni, de be kell tartani az egészségügyi óvintézkedéseket – hangsúlyozta Klaus Iohannis államfő pénteken.
2020. október 09., 16:202020. október 09., 16:20
2020. október 09., 18:052020. október 09., 18:05
„Nem kell pánikba esnünk, de tudatában kell lennünk annak, hogy rendkívül súlyos a helyzet, és ha azt szeretnénk, hogy életünk visszatérjen a normális kerékvágásba, be kell tartanunk az óvintézkedéseket” – mondta az Agerpres szerint Iohannis, miután Nelu Tătaru egészségügyi miniszterrel közösen látogatást tett az Országos Közegészségügyi Intézetnél (INSP).
Rámutatott, hogy a korlátozásokat ott kell bevezetni, ahol a járványhelyzet ezt megköveteli. „Az INSP képviselőivel, Tătaru miniszter úrral és a csapatommal abban egyeztünk meg, hogy ki kell dolgozni egy módszertant, amely gyorsabb, hatékonyabb és a megyék járványhelyzetével összehangolt döntések meghozatalát segíti elő a megyék szintjén” – mondta Iohannis.
Az államfő szerint tárgyaltak a maszkviselésről is, és szinte minden szakember úgy véli, hogy a maszk „rendkívül hasznos”. „Azt javaslom, hogy vegyék ajánlásként, hogy viseljenek maszkot, valahányszor kilépnek a házból, minden nyilvános helyen, legyen az bent vagy kint, és ezzel jót teszünk magunknak és a hozzánk közel állóknak” – jelentette ki az államfő.
Azt mondta: az INSP alkalmazottai „nagyon elkötelezettek és hozzáértők”, akik egy „nagyon bonyolult” járványhelyzet kezelésére törekszenek.

Ismét csúcsot döntött az elmúlt 24 órában az egy nap alatt regisztrált koronavírusos esetek száma Romániában, összlétszámuk megközelítette a 149 ezret. Ugyanakkor az ország területén eddig 5299 elhalálozást jegyeztek, 52-vel többet, mint egy nappal korábban – közölte pénteken a stratégiai kommunikációs t&
Ugyanakkor hozzátette,
„Az iskolabezárásokat nem szabad túlzásba vinni. A gyerekek biztonságban vannak az iskolákban. Természetesen, ahol fertőzési esetek vannak, ott nincs alternatíva, de nem szabad túlzásba vinni ezeket a korlátozó intézkedéseket, mert olyan helyzetbe kerülünk, amelyet nagyon nehéz kezelni. A gyerekeknek iskolába kell járniuk a tanuláshoz. A szülőknek iskolába kell küldeniük gyermekeiket, hogy dolgozni tudjanak, és így tovább” – magyarázta Iohannis.
Az államfő szerint korlátozó intézkedéseket ott kell bevezetni, ahol nincs más megoldás. „A túlzások elkerülése érdekében ma megállapodtunk abban, hogy kidolgozunk egy kellően részletes módszertant a helyi döntéshozók támogatására” – mondta el Iohannis.
Klaus Iohannis államelnök pénteken kijelentette, nem szeretné, hogy visszatérjünk a szükségállapothoz, de szerinte be kellene tiltani a sok ember részvételével zajló rendezvényeket. „Elismétlem: nem áll szándékomban visszatérni a szükségállapothoz. Léteznek annál kevésbé szigorú intézkedések, amelyek még hatékonyabbak is. A legjobb óvintézkedés a védőmaszk használata, a távolságtartás és a higiénia. Nem szükséges lezárni az egész országot. A maszkviseléshez nem kell szükségállapot. Ebben a fázisban nem áll szándékomban újra bevezetni a szükségállapotot, de szorgalmazom a távolságtartást, a védőmaszkot” – mondta Iohannis.
Azt állította ugyanakkor, hogy be kellene tiltani egy időre az esküvőket, keresztelőket, ünnepségeket, mert ezeken nehezebb az ellenőrzés, és sok esetben a résztvevők nem tartják be a szabályokat. Ami az egészségügyi intézmények helyzetét illeti, az államelnök hangsúlyozta, ő nem híve a hirtelen, fejetlenül hozott döntéseknek, mindent jól át kell gondolni, hogy ne álljon elő ismét az a helyzet, hogy bizonyos kórházakban növelték ugyan az intenzív terápiás ágyak számát, csak éppen szakember nem volt elég, így az egész erőfeszítés hiába való volt. „Az intézkedéseket ésszel kell meghozni, ott kell bővíteni, ahol van elegendő szakember, orvos, humán erőforrás” – mondta Iohannis, hozzátéve, hogy hálás az egészségügyi dolgozóknak, akik ebben a nehéz időszakban áldozatosan végzik munkájukat.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.
A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.
A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.
Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.
Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy a Paktum Romániáért nevű megállapodás reális megoldás lehet egy új kormány gyors beiktatására.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
1 hozzászólás