
Fotó: Presidency.ro
A zárt térben működő élelmiszerpiacok és vásárcsarnokok bezárása jogos volt – jelentette ki kedd este Klaus Iohannis, aki azzal vádolta a Szociáldemokrata Pártot (PSD), hogy kicsinyes politikai játszma részeként döntött a parlamentben ezek megnyitásáról. Az államfő közölte, nem mérlegelik a hatóságok az ország teljes lezárását, sem most, sem a karácsonyi időszakban.
2020. november 10., 21:432020. november 10., 21:43
2020. november 10., 21:562020. november 10., 21:56
A Cotroceni-palotában rendezett sajtótájékoztatóján az elnök újfent az ellenzéki PSD-t ostorozta. Úgy vélte, az a tény, hogy a kormány dönt valamiről, a PSD-s parlamenti többség pedig „kicsinyes politikai okokból” az ellenkezőjéről határoz, újabb érv amellett, hogy rendes időben meg kell tartani a parlamenti választásokat. „Így nem lehet dolgozni, a románok nem ezt akarják. A románok egy, a parlament által támogatott, hatékony kormányt akarnak” – hangoztatta az államfő.
„Ez egy időben korlátozott intézkedés, csak néhány hétig érvényes. Ezt követően kiértékeljük, hogy mennyire hatékonyak, de én azt gondolom, hogy hatékonyak lesznek” – fejtette ki Iohannis. A bukaresti képviselőház kedden szavazott arról, hogy a zárt térben működő élelmiszerpiacok és vásárcsarnokok a veszélyhelyzet ideje alatt is nyitva tarthatnak. Az indítványt a kormány mezőgazdasági intézkedésekről szóló, 2019/78-as sürgősségi rendeletét jóváhagyó törvényhez nyújtotta be a PSD, és a plénum 173 támogató, egy ellenszavazattal, 93 tartózkodás mellett elfogadta.
Klaus Iohannistól megkérdezték az újságírók, számolnak-e az ország teljes lezárásának lehetőségével arra az esetre, ha a hétfőtől életbe lépett védelmi intézkedések nem járnak a várt eredménnyel. „Jelenleg nem mérlegeljük a teljes karantént. Nem számolok azzal, hogy teljes lezárást rendeljünk el a karácsonyi időszakra” – jelentette ki az államfő. Szerinte a friss korlátozó intézkedések kizárólagos célja az ország lakosságának védelme és az egészségügyi rendszerre nehezedő nyomás enyhítése. Hozzátette, hatékony vakcina hiányában a korlátozó intézkedések jelentik az egyetlen megoldást a járványgörbe laposítására. Iohannis úgy véli, ez az egyetlen működő stratégia, és ezt alkalmazza valamennyi ország, ahol robbanásszerűen nő a megbetegedések száma.
Klaus Iohannis arról biztosította a lakosságot, hogy lesz megfelelő számú hely az intenzív osztályon a koronavírus-fertőzött betegek kezelésére. Megismételte, hogy a román hatóságok több országgal tárgyaltak, ahová esetleg súlyos állapotban lévő romániai pácienseket lehet szállítani. Hozzátette, az érintett országok lajstromát azt követően közlik, hogy az egészségügyi minisztérium befejezi erre vonatkozó tárgyalásait. Az államfő ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy nem lesz szükség hazai betegek külföldi kezelésére.
Iohannis újfent amellett foglalt állást, hogy december 6-án kell megtartani a parlamenti választásokat Romániában, szerinte ugyanis csak így vihetők tovább a várt demokratikus kezdeményezések. Kifejtette ugyanakkor, hogy online térbe kell áthelyezni a választási korteskedést, ebben a periódusban nincs szükség kampánygyűlésekre. Szerinte számos online módszer áll az „aktív politikusok” rendelkezésére, hogy ismertessék elképzeléseiket. Az államfő nem zárta ki, hogy ez ügyben további korlátozó intézkedések jelenjenek meg, „amennyiben nem jó irányban alakulnak a dolgok”.
Az államfő a nap folyamán a járványkezelésről folytatott egyeztetést a Cotroceni-palotában többek között Ludovic Orban miniszterelnökkel, Nicolae Ciucă védelmi és Nelu Tătaru egészségügyi miniszterrel, a katasztrófavédelmi főigazgatóság vezetőjével, Raed Arafattal, az Országos Közegészségügyi Intézet vezetőjével, Adriana Pistollal és a Romániát az Egészségügyi Világszervezetnél képviselő Alexandru Rafila professzorral.
A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.
A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.
Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.
Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy a Paktum Romániáért nevű megállapodás reális megoldás lehet egy új kormány gyors beiktatására.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.
szóljon hozzá!