Hirdetés

Időzített bombák: a túl engedékeny szabályozás miatt túl közel épülhetnek a lakóházakhoz autógáz-töltőállomások

Képünk illusztráció •  Fotó: Facebook

Képünk illusztráció

Fotó: Facebook

A jórészt politikai-gazdasági összefonódások miatt túl engedékeny szabályozás miatt a lakóingatlanokhoz túl közel épültek Romániában az autógáz-töltőállomások, amelyek így „időzített bombának” minősülnek – hívják fel a figyelmet szakértők a szombat esti crevediai robbanás kapcsán. Közben Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfőn elrendelte az ország összes üzemanyag-tároló és -forgalmazó létesítményének ellenőrzését, beleértve az LPG-állomásokat is. A crevediai robbanásokban megsérült személyek közül jelenleg kilencen gépi lélegeztetésre szorulnak, hármat közülük hazai kórházakban, hatot külföldön kezelnek.

Krónika

2023. augusztus 28., 18:182023. augusztus 28., 18:18

2023. augusztus 28., 18:282023. augusztus 28., 18:28

Az Adevărulnak egy neve elhallgatását kérő rendőr elmondta: a hatályos törvény szerint egy LPG-állomást a házaktól 20 méterre, a társasházaktól pedig 40 méterre kell elhelyezni.

„De mit gondol, hányan tartják tiszteletben ezt a távolságot, ami szerintem túl kicsi? Gondoljunk csak a detonáció erejére egy robbanás esetén. Láthattuk a crevediai esetben is. A törvényt rendkívül engedékenyre alkották meg.

Hirdetés

Romániában több száz LPG-állomás van, amelyek időzített bombákként ketyegnek társasházak vagy házak közelében. Nem tartják be a minimális távolságot.

Ezt bárki megállapíthatja szabad szemmel is. És amikor ellenőrzéseket végeznek, azt tapasztaljuk, hogy a városházák, a megyei tanácsok és különösen a politika szintjén beavatkozások történnek. És a legtöbb esetben semmit sem tehetünk ellene. Ez egy szörnyű ördögi kör” – mondta az Adevărulnak a rendőr.

Romániában az utóbbi években megnőtt az LPG-üzemű autók száma, ami annak is köszönhető, hogy a benzinhez és a gázolajhoz képest megfizethető áron lehet tankolni. Az LPG töltőállomások száma is magas.

A gazonline.ro honlap szerint Romániában jelenleg több mint 2200 LPG töltőállomás van, de csak ritkán végeznek ellenőrzéseket.

A rendőr elmondta: az elmúlt öt évben közel 60 LPG-töltőállomást ellenőriztek az ország déli részén, de csupám néhány bírságot osztottak ki, és csupán egyet zártak be. A többi rendben működik, némelyikük a városközpontban, mindössze öt-hat méterre a társasházaktól vagy családi házaktól.

Idézet
„Ez abnormális. És nem tehetünk többet, mert vannak nálunk sokkal magasabb poszton lévő fontos emberek”

– tette hozzá a rendőr.

Bogdan Olar, az Argeș megyei katasztrófavédelem korábbi vezetője az LPG-állomásokra vonatkozó jogszabályok kapcsán elmondta, a hatályos törvény értelmében ilyen töltőállomást kertes házaktól legalább 20, társasházaktól legalább 40 méterre lehet csak telepíteni. A rendelet azonban kivételt is tartalmaz: a távolság 30 százalékkal csökkenthető, ha bizonyos, a veszélyt csökkentő intézkedéseket tesznek. Például ha falat húznak fel a töltőállomás és a szomszédos épület között, csökkentendő egy esetleges robbanás hatásait, akkor közelebb is épülhet az ingatlanokhoz.

Közben Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfőn elrendelte az ország összes üzemanyag-tároló és -forgalmazó létesítményének ellenőrzését, beleértve az LPG-állomásokat is.

A kormány közleménye szerint az intézkedésre a Crevedián történ tragédia miatt volt szükség, célja pedig a közbiztonságot veszélyeztető rendellenességek sürgős feltárása.

Az országos ellenőrzési akcióban valamennyi illetékes hatóság képviselői részt vesznek, többek között a katasztrófavédelem, a munkafelügyelőség, a környezetvédelmi felügyelőség, a rendőrség, az útügyi hatóság, az adó- és a vámhatóság, illetve a Kazánok, Magasnyomású Tartályok és Emelőszerkezetek Állami Felügyeletének (ISCIR) szakemberei – ismertette az Agerpres.

A kormány közölte azt is, hogy Cătălin Predoiu belügyminiszter egy rendeletben felhatalmazza a prefektusokat a vegyes ellenőrzőcsoportok létrehozására és koordinálására. A belügyminisztérium rendszeresen tájékoztatni fog a vizsgálatok eredményeiről.


A crevediai robbanásokban megsérült személyek közül jelenleg kilencen gépi lélegeztetésre szorulnak, hármat közülük hazai kórházakban, hatot külföldön kezelnek

– tájékoztatott hétfőn az egészségügyi minisztérium. A hazai egészségügyi intézményekben kezelt három páciens közül kettő a Bukaresti Sürgősségi Klinikai Kórházban, egy pedig a szintén fővárosi Bagdasar Arseni Sürgősségi Klinikai Kórházban fekszik. Az egészségügyi minisztérium adatai szerint az enyhe és közepes súlyosságú sérülést szenvedett 29 beteg közül 16-ot a Bukaresti Sürgősségi Klinikai Kórházban, nyolcat a Bagdasar Arseni Sürgősségi Klinikai Kórházban, hármat a fővárosi égéssebészeti és plasztikai sebészeti kórházban, egyet a Bukaresti Egyetemi Sürgősségi Kórházban, egyet pedig a fővárosi Elias Egyetemi Sürgősségi Kórházban ápolnak – számolt be az Agerpres. A tárca közleménye szerint 12 páciens elhagyhatta a kórházat, és szintén 12-őt külföldön kezelnek. Utóbbiak közül egynek – egy Milánóban kezelt sérültnek – az állapota kritikus.

Közben a korrupcióellenes ügyészség (DNA) hétfőn bejelentette, hogy hivatalból két büntetőeljárást indított a crevediai LPG-állomásnál történt robbanások ügyében. A vádhatóság közleménye szerint a létesítmény engedélyeztetésével kapcsolatban merült a hivatali visszaélés gyanúja. Ez a bűncselekményt egyes megvesztegetett köztisztviselők követhették el. A DNA hangsúlyozta, hogy a büntetőeljárás nem konkrét személyek ellen indult, egyelőre csak a gyanú megalapozottságát vizsgálják.

Mint ismeretes, vasárnap 12 égési sérültet szállítottak a román védelmi minisztérium egészségügyi küldetésekre kialakított repülőgépeivel külföldre – Brüsszelbe, Milánóba, Berlinbe, Grazba, Bécsbe, Lübeckbe és Bergenbe. A legsúlyosabb – bőrfelületük 80, illetve 45 százalékát érintő – égési sérüléseket szenvedett pácienseket Olaszországba vitték.

A Romániában ápolt további 29 könnyebb és közepes esetettel együtt jelenleg a szombati baleset 44 sérültje van még kórházban. A robbanásoknak két halálos áldozata van: az autógáz-töltőállomással szemben lakó házaspár.

Az MTI által idézett médiabeszámolók szerint a gázszag miatt ajtót nyitó asszony egész teste lángba borult a robbanás pillanatában, és testfelületének 95 százaléka megégett. Ennek láttán férje szívrohamot kapott és meghalt, a menthetetlen állapotban lévő asszony pedig vasárnap délben hunyt el.

A Bukaresttől 25 kilométernyire lévő Crevedián egy olyan autógáz-töltőállomásnál következett be két órán belül két pusztító robbanás, amelynek a működési engedélyét – szabálytalanságok miatt – már három éve bevonta a tűzoltóság. A környék lakói szerint azonban a – caracali polgármester fiának tulajdonában lévő – cég alkalmazottai továbbra is rendszeresen töltöttek itt át LPG-gázt egyik tartálykocsiból a másikba. Ez történt szombat este is, amikor az első robbanás bekövetkezett.

A második robbanásban 43 tűzoltó sérült meg, akik azt próbálták megakadályozni, hogy a lángok átterjedjenek a szomszédos házakra.

Crevedián 8 ház teljesen kiégett, a lángok pedig 11 másikat részlegesen megrongáltak. A DN1A jelzésű főutat hétfőn sem nyitották még meg a forgalom előtt, mert a robbanás helyszínén nem fejeződött be a szakértői vizsgálat. Az egykori töltőállomáson épen maradt, LPG-gázt tartalmazó tartálykocsikat továbbra is vízsugarakkal hűtik a tűzoltók.

korábban írtuk

Évek óta környezetvédelmi engedéllyel sem rendelkezik a felrobbant töltőállomás
Évek óta környezetvédelmi engedéllyel sem rendelkezik a felrobbant töltőállomás

A Crevedián felrobbant volt LPG-állomás már közel három éve nem rendelkezik környezetvédelmi engedéllyel – közölte vasárnap este az Országos Környezetvédelmi Ügynökség (ANPM).

korábban írtuk

A gáz meghibásodott tartálykocsiból való átfejtése közben tisztázatlan körülmények között kigyulladt tűz okozhatta a robbanást
A gáz meghibásodott tartálykocsiból való átfejtése közben tisztázatlan körülmények között kigyulladt tűz okozhatta a robbanást

A legfőbb ügyész vasárnap este bejelentette, hogy az ügyészség vizsgálja a szombat este felrobbant crevediai LPG-állomást működtető vállalkozás tevékenységét és azt is, hogy milyen ellenőrzéseket végeztek a hatóságok a telephely 2020-as bezárása után.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 16., kedd

Veștea nem mond le a kormányalakítási megbízatásról, az AUR támogatását sem utasítja el

Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt szerint nincs kifogása az AUR támogatása ellen, és nem mond le a kormányalakítási megbízatásáról annak ellenére sem, hogy a PNL, az USR és az RMDSZ egyelőre nem támogatja.

Veștea nem mond le a kormányalakítási megbízatásról, az AUR támogatását sem utasítja el
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Vádat emeltek az USR egyik alkalmazottja ellen 400 ezer lej elsikkasztása miatt

Bíróság elé állítottak az ügyészek egy nőt, akit azzal vádolnak, hogy a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) pénzügyi felelőseként több mint 400 ezer lejt sikkasztott el a párt számláiról.

Vádat emeltek az USR egyik alkalmazottja ellen 400 ezer lej elsikkasztása miatt
2026. június 16., kedd

Az Egységben Romániáért még mérlegel, a POT támogatná Veștea kormányát

Az Egységben Romániáért parlamenti frakció a végleges kormányprogram ismeretében dönti majd el, a POT kész bizalmat szavaz a parlamentben Adrian Veștea kormányának.

Az Egységben Romániáért még mérlegel, a POT támogatná Veștea kormányát
2026. június 16., kedd

PNL: Adrian Veștea kizárta magát a pártból

A politikai alakulat alapszabálya szerint Adrian Veștea első alelnök kizárta magát a Nemzeti Liberális Pártból azzal, hogy az ország vezetőség döntése ellenére nem mondott le a kormányalakítási megbízásról – állapította meg kedden a PNL.

PNL: Adrian Veștea kizárta magát a pártból
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Kelemen: nem adottak a feltételek, hogy az RMDSZ részt vegyen Veștea kormányában

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök és Tánczos Barna ügyvivő miniszterelnök-helyettes is a parlamenti többségi támogatást hozta fel indoklásul arra, hogy az RMDSZ nemet mondott az Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vezette kormányban való részvételre.

Kelemen: nem adottak a feltételek, hogy az RMDSZ részt vegyen  Veștea kormányában
2026. június 16., kedd

Tomac 2? Nicușor Dan magához kérette Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt az értesülések szerint

Nicușor Dan államfő magához kérette Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt – közölte kedden több bukaresti sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.

Tomac 2? Nicușor Dan magához kérette Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt az értesülések szerint
2026. június 16., kedd

Kikosarazta az RMDSZ Veșteát, nem támogatja a kijelölt miniszterelnök kormányát

Az RMDSZ nem lesz tagja egy Adrian Veștea vezette kormánynak, és azt javasolja a parlamenti frakcióknak, hogy ne szavazzanak bizalmat egy ilyen kabinetnek – jelentette be Csoma Botond képviselőházi frakcióvezető.

Kikosarazta az RMDSZ Veșteát, nem támogatja a kijelölt miniszterelnök kormányát
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Turistára támadt egy medve, nem sokkal később kilőtték

Újabb, emberre támadó medvét lőttek ki a román hatóságok.

Turistára támadt egy medve, nem sokkal később kilőtték
2026. június 16., kedd

Lejárt az ultimátum, Veștea nem adta vissza a kormányalakítási megbízatást

Nem tett eleget az Ilie Bolojan ügyvvivő miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ultimátumának Adrian Veștea kijelölt kormányfő, és nem adta vissza a kormányalakítási megbízatást.

Lejárt az ultimátum, Veștea nem adta vissza a kormányalakítási megbízatást
2026. június 16., kedd

Keményen beolvasott Bolojannak a PNL-en belüli ellenzék vezetője

Nem kímélte Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnököt, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökét a párt belső ellenzékének vezetője, Hubert Thuma, a PNL Ilfov megyei szervezetének elnöke.

Keményen beolvasott Bolojannak a PNL-en belüli ellenzék vezetője
Hirdetés
Hirdetés