
Fotó: MTI/Balázs Attila
A romániai oltási kampányt koordináló bizottság összegyűjtötte a vakcinákkal és az oltakozással kapcsolatosan felmerülő tíz leggyakoribb kérdést, és természetesen meg is válaszolta is ezeket. A szakemberek közleményükben egyebek mellett hangsúlyozzák, a beoltottaknak is be kell tartaniuk az óvintézkedéseket, az immunválasz pedig ideális esetben a második, vagyis emlékeztető oltás után 10–14 nappal jelenik meg.
2021. február 11., 09:052021. február 11., 09:05
Íme a tíz leggyakoribb kérdés és a szakhatósági válasz:
• Hogyan kell készülni az oltásra?
Amint megvan az oltakozás időpontja, győződjön meg arról, hogy betart minden útmutatást. Bizonyos dokumentumokat előzetesen is ki lehet tölteni, ilyen a járványügyi szűrésről szóló kérdőív. Ez elérhető az oltási platformon, innen lehet letölteni.
• Kell viselni a maszkot az oltóközpontban?
Igen. A szervezet immunológiai védettsége nem azonnal alakul ki. Az oltóközpontokban kérni fogják a maszk viselését és a többi óvintézkedés betartását. Kérjük, tartsa az 1,5–2 méteres távolságot.
• Fogok érezni valamit az első oltás beadása után?
Magát a szúrást fogja érezni, mint bármilyen más injekciónál. Egy kis fájdalom is felléphet az oltás helyén.
Kérjük, ne pánikoljon be, néhány órán belül vagy rövid idő alatt elmúlik. Az általános közérzet javítása érdekében be lehet venni egy közönséges lázcsillapítót. Kérjük, tartsa a kapcsolatot háziorvosával, hogy megkaphasson minden szükséges információt. A már említett tüneteket mutató személyek legnagyobb része dolgozhat.
• Normális a mellékhatás?
Azt jelenti, hogy az oltás működik, stimulálja az immunrendszert antitestek termelésére, amelyek majd megvédik az új koronavírussal való megfertőződéstől. Az emberek különféleképpen reagálnak az oltásokra. Van, akinek minimális a reakciója, másnak semmi, de ez nem jelenti azt, hogy valami nincs rendben. Az oltás működik, csak a test eltérően reagál.
• Gyakoribbak a mellékhatások a második, emlékeztető oltás után?
Igen, előfordulhat, mivel az első oltás felkészíti az immunrendszert, a második után pedig már a szervezet kész felvenni a harcot a vírussal. Emlékezzen, a szervezet válasza jó dolog, és azt bizonyítja, hogy az oltás működik.

Óránként körülbelül 16.000 személy iratkozott fel az AstraZeneca oltására a programare.vaccinare-covid.gov.ro platformon – közölte Facebook-oldalán a felület üzemeltetője.
• Az oltakozás után miért kell várni 15 percet?
Ez az ajánlás érvényes bármilyen oltásra, például az influenza elleni oltásra is. Az esetleges azonnali reakciókat kezelni tudja az oltóközpont egészségügyi személyzete. A biztonság kedvéért, azokat a személyeket, akiknek korábban voltak allergiás reakcióik, 30 percig tartják megfigyelés alatt.
• Kaphatnám csak az első oltást?
Nem, a Pfizer, a Moderna és az AstraZeneca vakcinák esetében két oltásra van szükség. Az első adag biztosít egy bizonyos szintű védettséget, de a maximális jótékony hatás a második oltás beadása után jelentkezik.
• A második oltást bármikor beadhatják?
• A második oltás után mennyi idővel jelenik meg az optimális válasz a szervezet részéről?
Nagyjából 10–14 napra van szükség az immunrendszer optimális válaszára. De azért ez után az időszak után is elővigyázatosságra van szükség, és továbbra is be kell tartani az óvintézkedéseket.

Február második felében és márciusban felpörög a koronavírus elleni oltások szállításának üteme – ígéri az oltási kampányt koordináló testület illetékese.
• A második oltás beadása után lehet találkozni a családtagokkal, barátokkal?
A második oltás azt jelenti, hogy az illető személy védettebb ezzel a vírussal szemben.
Fontos védelmet biztosítani mindazoknak, akik még nem kapták meg az oltást vagy valamely kockázati csoporthoz tartoznak.

A cukorbetegségben szenvedők is megkaphatják a Pfizer-BioNTech, a Moderna és az AstraZeneca gyártók koronavírus elleni vakcináját, függetlenül attól, hogy milyen típusú diabéteszük van – hangsúlyozza keddi közleményében az egészségügyi minisztérium.
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.
Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.
Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
szóljon hozzá!