
Fotó: Rostás Szabolcs
Hatályba lépett hétfőn a veszélyhelyzet intézkedéseit részletező törvény, amely ismét jogalapot teremt arra, hogy a hatóságok korlátozzák az állampolgári szabadságjogokat, és megbírságolják azokat, akik megszegik a koronavírus-járvány miatt elrendelt kijárási és gyülekezési korlátozásokat.
2020. május 18., 10:532020. május 18., 10:53
2020. május 18., 14:242020. május 18., 14:24
Ezzel egy időben a Ludovic Orban vezette kabinet elfogadta hétfői ülésén azt a határozatot, amellyel az 55/2020-as törvény alapján elrendeli a veszélyhelyzetet az ország területén. A határozattervezet értelmében május 18-ától életbe lép a 30 napig tartó veszélyhelyzet Románia területén.
Ludovic Orban kormányfő az ülés elején részletezte a határozatot.
– mondta Orban.
A határozat jóváhagyásával a kormánynak „minden törvényes eszköze meglesz a veszélyhelyzet kezelésére, beleértve a bírságok kirovását is” – szögezte még le a kormányfő. Mint ismeretes, pénteken a járványügyi operatív törzs hirdetett veszélyhelyzetet, mégpedig a kormány múlt csütörtöki ülésén elfogadott sürgősségi rendelet alapján. A pénteki intézkedést azonban – bírságok híján – sokan nem tartották be.
Péntektől a településeken belül feloldották a kijárási korlátozásokat, de a vendéglátóhelyek kinyitását nem engedélyezték, és továbbra is tilos háromnál több embernek gyülekeznie. Ennek ellenére a – csütörtök éjfélkor véget ért – rendkívüli állapot utáni első „szabad hétvége” megünneplésére több helyütt a távolságtartási szabályokat megszegő emberek százai gyűltek össze a parkokban. A bukaresti kormányszékház előtti téren pedig kisebb tüntetéseket is szerveztek azok, akik visszaélésnek tartják a korlátozásokat, a koronavírus-járvány „ürügyén” hozott intézkedéseket pedig egy globális összeesküvésnek tulajdonítják.
Bár Klaus Iohannis államfő korábban cáfolta, hogy egy „szabályok és megszorítások nélküli” háromnapos joghézag keletkezett volna a hétvégén, Ludovic Orban miniszterelnök beismerte, hogy a hatóságok nem tudnak fellépni a gyülekezőkkel szemben, legfeljebb „megdorgálhatják” őket. A román alkotmány szerint ugyanis a polgári szabadságjogokat csak a parlament korlátozhatja törvénnyel, így a veszélyhelyzet intézkedéseit részletező törvény hétfői hatályba lépéséig az operatív törzs által pénteken kihirdetett veszélyhelyzet intézkedéscsomagját legfeljebb ajánlásként lehetett értelmezni. „Maximális veszélyhelyzetben vagyunk, minden eszközünk megvan a járványügyi intézkedések betartatására” – magyarázta a két veszélyhelyzet közötti különbséget Ludovic Orban miniszterelnök a hétfői kormányülés elején.
A hétfői kormányhatározatban 30 napra meghirdetett veszélyhelyzet idején 500-tól 2500 lejig terjedő bírságot kockáztat az, aki nem visel védőmaszkot nyilvános zárt térben, tömegközlekedési eszközökön, munkahelyen megszegi a kijárási korlátozásokat, vagy tiltott tömegrendezvényeken vesz részt. Kétszer ekkora bírság jár a karanténszabályok megsértéséért, míg a tiltott tömegrendezvények (tüntetések, koncertek, sportrendezvények) szervezéséért akár 15 ezer lejes büntetést is kiszabhatnak. A veszélyhelyzet bevezetéséről hétfőn kiadott kormányhatározatot öt napon belül a parlamentnek is jóvá kell hagynia.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a nyugatbarát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
1 hozzászólás