
Fotó: presidency.ro
Klaus Iohannis államfő csütörtök este leszögezte: nincs joghézag, a következő három nap során sem tűnnek el a megszorítások, egyúttal azzal fenyegetőzött: ha ismét megugrik a fertőzöttek száma, újfent elrendelheti a kijárási tilalommal járó szükségállapotot.
2020. május 14., 18:522020. május 14., 18:52
2020. május 14., 20:572020. május 14., 20:57
Az államelnök a Cotroceni-palotában tartott beszédet abból az alkalomból, hogy csütörtökön éjfélkor lejár a március közepén kihirdetett, majd áprilisban újabb egy hónappal meghosszabbított szükségállapot. Iohannis leszögezte: létezik megfelelő törvényi keret, a következő három nap során is érvényben lesznek a megszorítások, a hatályos jogszabályok alapján.
Mint ismeretes, jogászok szerint péntektől a hatóságoknak három napig elvileg semmilyen jogalapjuk nem lesz arra, hogy korlátozzák a kijárást és gyülekezést a fertőzésveszély csökkentése érdekében. A veszélyhelyzet idején bevezetendő konkrét óvintézkedéseket tartalmazó – a parlament által sürgősségi eljárással szerdán megszavazott – törvény ugyanis leghamarabb hétfőn lép hatályba, márpedig az alkotmány szerint a polgárok szabadságjogai csak törvénnyel korlátozhatók.
A Cotroceni-palotában adott nyilatkozatában az államfő rámutatott, egyes „felelőtlen” politikusok azt a téves képzetet erősítik, hogy mivel a veszélyhelyzetet szabályozó törvény csak hétfőn lép életbe, addig joghézag keletkezik. „Kedves románok, nem lesz szabályoktól és korlátozásoktól mentes a következő három nap! Lehetetlen egyből visszatérni a világjárvány előtti helyzethez. A vírust nem érdeklik az államigazgatási rendelkezések, és súlyos hiba lenne idejekorán félretenni azokat a szabályokat, amelyek jóknak bizonyultak” – szögezte le Iohannis. Hozzátette, csütörtök este összeül az új összetételű Országos Katasztrófavédelmi Bizottság, és meghozza a következő időszakra érvényes intézkedéseket.
Az államelnök csütörtök esti beszédében újfent méltatta az eddigi kormányzati intézkedéseket, és rámutatott: országos erőfeszítéssel sikerült gátat vetni a járvány terjedésének. Hősnek nevezte a polgárokat, és köszönetet mondott az áldozatért. „Elmondhatjuk: együtt életeket mentettünk. Továbbra is erősnek és egységesnek lennünk, mivel a járvány vége még messze van” – jelentette
ki. Hozzátette: a korlátozások nélkül az áldozatok száma sokkal nagyobb lett volna.
Településen belül szabad a mozgás, zárt térben kötelező a maszk
A május 15-én, pénteken hatályba lépő veszélyhelyzet idején részben megszűnik a szükségállapot idején foganatosított kijárási tilalom. Településen belül már szabadon mozoghatunk, nem lesz már szükség az előre megírt nyilatkozatban magyarázatot adni a lakhely elhagyására, de zárt térben és a tömegközlekedési eszközökön kötelező lesz a védőmaszk viselése. A települést továbbra is meghatározott esetekben – munkaügyben, egészségügyi ellátás, vagy egyéni sporttevékenységek miatt – lehet majd elhagyni, és továbbra is érvényben marad a – háromnál több emberre vonatkozó – gyülekezési tilalom. A hivatásos sportolók egy része bizonyos szabályok mellett újrakezdheti az edzéseket, de a sportlétesítményeket nem nyitják meg a nagyközönség előtt. Szigorú higiéniai és távolságtartási óvintézkedések közepette megnyithatnak a fodrászatok, szépségszalonok, fogászati rendelők és múzeumok.
Iohannis egyúttal fontosnak nevezte az ország „újjáépítését”, a 30 éve elhanyagolt egészségügy és az oktatás fejlesztését. Leszögezte: a törvényeket koherenssé kell tenni, hogy sürgős esetekben az állam időben reagálhasson. Fontosnak nevezte egyúttal, hogy a kormány és az államfő csapatként dolgozzon együtt.
Ezt megelőzően, a bukaresti kormány ülése előtt Ludovic Orban miniszterelnök közölte: a veszélyhelyzet hatálybalépésével az Országos Katasztrófavédelmi Bizottság meghozza a szükséges, mindenkire kötelező érvényű döntéseket a korlátozásokról. Ezzel részben eloszlott a bizonytalanság akörül, lesz-e valamilyen kényszerítő eszköz a hatóságok kezében a koronavírus-járvány miatt szükséges korlátozások bevezetésére a hétvégén, miután a képviselőház szerdán este döntéshozó kamaraként megszavazta ugyan a veszélyhelyzet idején érvényes korlátozásokról és egyéb intézkedésekről szóló törvényt, de az a szükséges procedúra miatt csak hétfőtől léphet hatályba, a szükségállapot viszont már csütörtökön éjféltől véget ér.
Orban a kormányülésen bejelentette azt is: az Országos Katasztrófavédelmi Bizottság még a nap folyamán kihirdeti a veszélyhelyzetet, és azonnal rendeletekben szabályozza, milyen, az emberek életét és egészségét védeni hivatott intézkedések, korlátozások érvényesek a pénteken hatályba lépő veszélyhelyzet idejére. A miniszterelnök leszögezte: az intézkedések mindenkire kötelező érvényűek. Ezzel azt sugallta, hogy – bár az alkotmánybíróság még szerdán leszögezte: a veszélyhelyzetről szóló 2004/21-es sürgősségi kormányrendelet alkotmányos, de az alapján nem, csakis a parlament által elfogadott törvény útján korlátozhatók bizonyos szabadságjogok – valamilyen formában képesek lesznek a hatóságok elejét venni, hogy a hétvége során káosz alakuljon ki.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a nyugatbarát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
1 hozzászólás