Hirdetés

Hétvégén is érvényesek a korlátozások az új szükségállapottal fenyegetőző Iohannis szerint

•  Fotó: presidency.ro

Fotó: presidency.ro

Klaus Iohannis államfő csütörtök este leszögezte: nincs joghézag, a következő három nap során sem tűnnek el a megszorítások, egyúttal azzal fenyegetőzött: ha ismét megugrik a fertőzöttek száma, újfent elrendelheti a kijárási tilalommal járó szükségállapotot.

Balogh Levente

2020. május 14., 18:522020. május 14., 18:52

2020. május 14., 20:572020. május 14., 20:57

Az államelnök a Cotroceni-palotában tartott beszédet abból az alkalomból, hogy csütörtökön éjfélkor lejár a március közepén kihirdetett, majd áprilisban újabb egy hónappal meghosszabbított szükségállapot. Iohannis leszögezte: létezik megfelelő törvényi keret, a következő három nap során is érvényben lesznek a megszorítások, a hatályos jogszabályok alapján.

Egyben fontosnak nevezte a szabályok betartását, a távolságtartást és a maszkviselést, és kijelentette: ha rosszabbra fordul a járványhelyzet, ismét szükségállapotot rendel el.

Hirdetés

Mint ismeretes, jogászok szerint péntektől a hatóságoknak három napig elvileg semmilyen jogalapjuk nem lesz arra, hogy korlátozzák a kijárást és gyülekezést a fertőzésveszély csökkentése érdekében. A veszélyhelyzet idején bevezetendő konkrét óvintézkedéseket tartalmazó – a parlament által sürgősségi eljárással szerdán megszavazott – törvény ugyanis leghamarabb hétfőn lép hatályba, márpedig az alkotmány szerint a polgárok szabadságjogai csak törvénnyel korlátozhatók.

A Cotroceni-palotában adott nyilatkozatában az államfő rámutatott, egyes „felelőtlen” politikusok azt a téves képzetet erősítik, hogy mivel a veszélyhelyzetet szabályozó törvény csak hétfőn lép életbe, addig joghézag keletkezik. „Kedves románok, nem lesz szabályoktól és korlátozásoktól mentes a következő három nap! Lehetetlen egyből visszatérni a világjárvány előtti helyzethez. A vírust nem érdeklik az államigazgatási rendelkezések, és súlyos hiba lenne idejekorán félretenni azokat a szabályokat, amelyek jóknak bizonyultak” – szögezte le Iohannis. Hozzátette, csütörtök este összeül az új összetételű Országos Katasztrófavédelmi Bizottság, és meghozza a következő időszakra érvényes intézkedéseket.

Az államelnök csütörtök esti beszédében újfent méltatta az eddigi kormányzati intézkedéseket, és rámutatott: országos erőfeszítéssel sikerült gátat vetni a járvány terjedésének. Hősnek nevezte a polgárokat, és köszönetet mondott az áldozatért. „Elmondhatjuk: együtt életeket mentettünk. Továbbra is erősnek és egységesnek lennünk, mivel a járvány vége még messze van” – jelentette
ki. Hozzátette: a korlátozások nélkül az áldozatok száma sokkal nagyobb lett volna.

Frissítés

Településen belül szabad a mozgás, zárt térben kötelező a maszk
A május 15-én, pénteken hatályba lépő veszélyhelyzet idején részben megszűnik a szükségállapot idején foganatosított kijárási tilalom. Településen belül már szabadon mozoghatunk, nem lesz már szükség az előre megírt nyilatkozatban magyarázatot adni a lakhely elhagyására, de zárt térben és a tömegközlekedési eszközökön kötelező lesz a védőmaszk viselése. A települést továbbra is meghatározott esetekben – munkaügyben, egészségügyi ellátás, vagy egyéni sporttevékenységek miatt – lehet majd elhagyni, és továbbra is érvényben marad a – háromnál több emberre vonatkozó – gyülekezési tilalom. A hivatásos sportolók egy része bizonyos szabályok mellett újrakezdheti az edzéseket, de a sportlétesítményeket nem nyitják meg a nagyközönség előtt. Szigorú higiéniai és távolságtartási óvintézkedések közepette megnyithatnak a fodrászatok, szépségszalonok, fogászati rendelők és múzeumok.

Iohannis egyúttal fontosnak nevezte az ország „újjáépítését”, a 30 éve elhanyagolt egészségügy és az oktatás fejlesztését. Leszögezte: a törvényeket koherenssé kell tenni, hogy sürgős esetekben az állam időben reagálhasson. Fontosnak nevezte egyúttal, hogy a kormány és az államfő csapatként dolgozzon együtt.

Ezt megelőzően, a bukaresti kormány ülése előtt Ludovic Orban miniszterelnök közölte: a veszélyhelyzet hatálybalépésével az Országos Katasztrófavédelmi Bizottság meghozza a szükséges, mindenkire kötelező érvényű döntéseket a korlátozásokról. Ezzel részben eloszlott a bizonytalanság akörül, lesz-e valamilyen kényszerítő eszköz a hatóságok kezében a koronavírus-járvány miatt szükséges korlátozások bevezetésére a hétvégén, miután a képviselőház szerdán este döntéshozó kamaraként megszavazta ugyan a veszélyhelyzet idején érvényes korlátozásokról és egyéb intézkedésekről szóló törvényt, de az a szükséges procedúra miatt csak hétfőtől léphet hatályba, a szükségállapot viszont már csütörtökön éjféltől véget ér.

Orban a kormányülésen bejelentette azt is: az Országos Katasztrófavédelmi Bizottság még a nap folyamán kihirdeti a veszélyhelyzetet, és azonnal rendeletekben szabályozza, milyen, az emberek életét és egészségét védeni hivatott intézkedések, korlátozások érvényesek a pénteken hatályba lépő veszélyhelyzet idejére. A miniszterelnök leszögezte: az intézkedések mindenkire kötelező érvényűek. Ezzel azt sugallta, hogy – bár az alkotmánybíróság még szerdán leszögezte: a veszélyhelyzetről szóló 2004/21-es sürgősségi kormányrendelet alkotmányos, de az alapján nem, csakis a parlament által elfogadott törvény útján korlátozhatók bizonyos szabadságjogok – valamilyen formában képesek lesznek a hatóságok elejét venni, hogy a hétvége során káosz alakuljon ki.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Simion: Nicușor Dan egyik tanácsosa megpróbált meggyőzni, hogy az AUR szavazza meg a Veștea-kormányt

Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.

Simion: Nicușor Dan egyik tanácsosa megpróbált meggyőzni, hogy az AUR szavazza meg a Veștea-kormányt
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Nicuşor Dan péntekre várja a nyugatbarát pártok képviselőinek kormányalakítási javaslatait

Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a nyugatbarát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.

Nicuşor Dan péntekre várja a nyugatbarát pártok képviselőinek kormányalakítási javaslatait
2026. június 24., szerda

Az USR készen áll a PNL-vel és az RMDSZ-szel közös kormányzásra

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.

Az USR készen áll a PNL-vel és az RMDSZ-szel közös kormányzásra
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Üzembe helyezte a román légvédelem az amerikai drónelhárító rendszert

Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.

Üzembe helyezte a román légvédelem az amerikai drónelhárító rendszert
2026. június 24., szerda

Immár hivatalos: marad az árréskorlátozás!

Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.

Immár hivatalos: marad az árréskorlátozás!
2026. június 24., szerda

Csoma Botond: politikai megállapodás körvonalazódik, kisebbségi kormány esetén is szükség lenne rá

Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.

Csoma Botond: politikai megállapodás körvonalazódik, kisebbségi kormány esetén is szükség lenne rá
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet

Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.

Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet
2026. június 24., szerda

Elutasította az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását az RMDSZ medvetörvénye ellen

Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.

Elutasította az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását az RMDSZ medvetörvénye ellen
2026. június 24., szerda

Mégis Grindeanu a PSD miniszterelnök-jelöltje, vállalják a kormányzást, az USR ismét rotációs megoldást javasol

A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.

Mégis Grindeanu a PSD miniszterelnök-jelöltje, vállalják a kormányzást, az USR ismét rotációs megoldást javasol
Hirdetés
Hirdetés