
Zászlókkal, transzparensekkel felszerelkezve lépték át a magyar–román határt Borsnál a külhoni románok
A nyári szabadságuk idején külföldről hazatérő román vendégmunkások nagyszabású tüntetésre készülnek pénteken a bukaresti Győzelem (Victoriei) téren a hatalmon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD), Liviu Dragnea pártelnök és Viorica Dăncilă miniszterelnök ellen. A diaszpóra egyúttal szolidaritást vállal a korrupcióellenes megmozdulásokkal.
2018. augusztus 10., 11:342018. augusztus 10., 11:34
Megérkeztek az országhatárra csütörtökre virradó éjszaka a román diaszpóra Nagy-Britanniából, Olaszországból és más nyugat-európai országokból elsőként indult szervezett csoportjai.
A járműveikre kifeszített feliratok szerint a bukaresti szociálliberális kormánnyal elégedetlen, külföldön dolgozó román vendégmunkások előrehozott választások megrendezését, a korruptaknak kedvező törvényalkotás leállítását, a „korrupciót legalizáló Iordache-bizottság” (az igazságügyi törvény módosítását előkészítő parlamenti különbizottság) feloszlatását követelik. Nyilatkozataikban a tüntetni hazatérő román vendégmunkások a bukaresti „bürokrata, korrupt, haszonleső, kormányzásra alkalmatlan” vezetést teszik felelőssé azért, hogy Romániában nem tudtak érvényesülni, és kénytelenek voltak boldogulásukat külföldön keresni.
Az MTI emlékeztet: bár a külföldön dolgozó románok több egyesülete is részt vesz a toborzásban, egyesek közülük be is jelentették a tüntetést Bukarest főpolgármesteri hivatalának, a demonstrációért egyikük sem akart felelősséget vállalni, és szervezőként írásos megállapodást kötni a közrendet biztosítani hivatott csendőrséggel.
A megmozdulással a diaszpóra arra a kormányzati erődemonstrációnak szánt nagygyűlésre akar válaszolni, amelyet az ügyészségek és titkosszolgálatok visszaélései, a választói legitimáció nélküli, úgynevezett párhuzamos állam ellen szervezett a PSD június 9-én, és amelyre buszok százai és több különvonat szállította a kormánypártok támogatóit a Győzelem térre, az utóbbi másfél évben megszokottá vált korrupcióellenes ellenzéki megmozdulások hagyományos helyszínére.
A Dover kikötőben is gyülekeztek a Nagy-Britanniából hazatérő vendégmunkások
Fotó: Facebook/Mario Mocan
Maria Grapini PSD-s európai parlamenti képviselő csütörtökön olyan bejegyzést osztott meg közösségi oldalán, amely szerint a tüntetni készülő külhoni románok „ostobák”, és „hülyeségi illeték kifizetése nélkül nem demonstrálhatnak”. A politikus úgy vélekedett, hogy nem sértett meg senkit, csupán azt akarta kifejezni, hogy nem minden vendégmunkás elégedetlen a kormánnyal. Cristian Prescorniţoiut, az építkezési felügyelőség Vrancea megyei igazgatóját bepanaszolták az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnál nemrég tett megjegyzéséért, miszerint a pénteki akció idejére „Európa megszabadul a romániai kurváktól, kéregetőktől és tolvajoktól”.

Egy Facebook-bejegyzés miatt feljelentette a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) Maria Grapini európai parlamenti képviselőt az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnál.
A Romániában is „közéleti uborkaszezonnak” számító augusztusi időpontot sokan alkalmatlannak tartják egy politikai rendezvényre, de ez az egyedüli olyan időszak, amikor a külföldön dolgozó román vendégmunkások – akiknek a száma több millióra tehető – tömegesen hazatérnek szülőhazájukba.
mondván, hogy ők nem ingyenbuszokkal utaztatják a fővárosba a résztvevőket: a tüntetésre szerintük mindenki saját költségén, politikai meggyőződése miatt érkezik.
Számottevő erőkkel készül a csendőrség is, amely más megyékből is erősítést vezényelt Bukarestbe, és arra figyelmeztetett, hogy „nem fogja eltűrni” a polgári engedetlenséget, az erőszakos cselekményeket, az erőszakra vagy állami intézmények elfoglalására uszító felhívásokat. Marius Militaru, a csendőrség kommunikációs szolgálatának vezetője csütörtöki sajtótájékoztatóján felhívta a figyelmet az utóbbi napokban az állami intézmények elleni erőszakra buzdító felhívásokra.
A csendőrségnek nem a konfrontáció a szerepe, éppen ezért arra kérünk mindenkit, határolódjanak el a bajkeverőktől, akik azt szeretnék, hogy radikalizálódjon a közhangulat” – jelentette ki Militaru. Mint ismert, a magát a demonstráció „igazi szervezőjeként” beállító Ovidiu Grosu ellen nyilvános felbujtás miatt bűnvádi eljárást indított az ügyészség (DIICOT), miután a bukaresti férfi egy hétfő esti televíziós műsorban a rendvédelmi szervek elleni erőszakos fellépésre buzdította a külföldön élő románokat.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
szóljon hozzá!