
Fotó: Presidency.ro
A veszélyhelyzetben érvényes szabályok és korlátozó intézkedések betartatására szólította a helyi hatóságokat kedden Klaus Iohannis államfő, aki újfent arra figyelmeztetett: a fertőzöttek számának megugrása esetén visszatérhet a szükségállapot az országba.
2020. május 19., 17:462020. május 19., 17:46
2020. május 19., 18:472020. május 19., 18:47
Klaus Iohannis államfő a Cotroceni-palotában kedden délután úgy nyilatkozott: amennyiben egyesek „folyamatosan lábbal tiporják” a hatóságok által előírt szabályokat, újabb fertőzési gócok fognak kialakulni, és újabb megbetegedési hullám fogja felütni a fejét. Az elnök arra kérte a helyi hatóságokat, hogy határozottabban lépjenek fel az általuk vezetett közösségekben.
Az elnök arra figyelmeztetett, hogy a vírus továbbra is köztünk van, és minél inkább tudatosítjuk magunkban, hogy mindannyiunk felelőssége néhány egyszerű óvintézkedés betartása, annál jobban növekednek az esélyeink, hogy kontroll alatt tartsuk, és végül legyőzzük a járványt. Ellenkező esetben azonban szerinte reális a veszélye a megfertőződések robbanásszerű növekedésének. Az államfő szerint a veszélyhelyzet bevezetése óta nagyon sok román állampolgár szabálykövetésről tett tanúbizonyságot, és a közintézmények, magánvállalatok „nagyon jól felkészültek” a tevékenység újbóli elkezdésére úgy, hogy közben szem előtt tartják az emberek egészségének védelmét. „Sajnálatos módon azonban egyesek félreértették a helyzetet, úgy gondolták, hogy a veszélyhelyzet az óvintézkedések teljes feloldásával fog járni, és ezzel veszélybe sodorták magukat és környezetüket is” – figyelmeztetett Iohannis.
Iohannis bírálta azokat, akik „tudatlanságból, vagy rosszindulatból” álhíreket és összeesküvés-elméleteket terjesztenek, hogy megingassák a lakosság bizalmát. „Azt hiszem, többé senki nem akar visszatérni a szükségállapothoz, de kénytelenek leszünk ismét meghozni ezt a döntést, ha jelentősen növekedni kezd a megfertőződések ritmusa és a kórházakra nehezedő nyomás” – mondta az államfő.
Az államelnök ugyanakkor úgy vélekedett, „maximális felelőtlenségről” tenne tanúbizonyságot a bizalmatlansági indítvány benyújtása ebben az időszakban az ellenzéki pártok részéről. „Egy bizalmatlansági indítvány benyújtása ebben az időszakban maximális felelőtlenségről tenne tanúbizonyságot. A Szociáldemokrata Pártot (PSD) csak az érdekli, amihez a legjobban ért: a politikai játszmák és kisstílű kombinációk annak érdekében, hogy megbuktassa a kormányt, amely versenyt futva az idővel küzd az emberek életéért és egészségéért. A PSD mély politikai válsággal akarja megduplázni az egészségügyi válságot, amelyben Románia van. Még elképzelni is lehetetlen, hogyan mutatott volna országunk ebben az időszakban egy PSD-kormánnyal az élén” – mondta az államelnök nyilatkozatában.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a nyugatbarát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
1 hozzászólás