
Fotó: Veres Nándor
A koronavírus-fertőzöttek számának növekedése miatt az eredetileg július 1-jére tervezett újabb lazító intézkedések bevezetésének halasztásáról döntött a járványügyi szakemberekből álló műszaki-tudományos csoport – közölte hétfő este az egészségügyi miniszter. Sőt Nelu Tătaru szerint ismét visszatérhetnek bizonyos korlátozások a járvány terjedésének fokozódása miatt.
2020. június 29., 19:402020. június 29., 19:40
2020. június 29., 21:012020. június 29., 21:01
A román liberális kormány minisztere a Digi24 televíziónak nyilatkozva elmondta, a testület megvizsgálta az elmúlt két hét adatait, és mivel az új megbetegedések, az intenzív terápiás ellátást igénylő esetek és a koronavírus okozta elhalálozások száma is nőtt ebben az időszakban, a szakemberek a július 1-jétől tervezett lazítások gyakorlatba ültetésének halasztása mellett döntöttek. A várt enyhítések között szerepelt volna többek között az éttermek beltéri helyiségeinek megnyitása is. Nelu Tătaru ugyanakkor meglebegtette azt is, hogy ismét visszatérhetnek bizonyos korlátozások a járvány terjedésének fokozódása nyomán.
Tătaru korábban elmondta: amennyiben újabb gócpontok jelennek meg, akkor a hatóságok bizonyos helyszíneken kijárási korlátozásokat vezethetnek be. Példaként a legforgalmasabb idegenforgalmi célpontokat említette: a Prahova völgyét, amely elsősorban a bukarestiek körében kedvelt hegyvidéki üdülőhely, valamint a Fekete-tenger partját. A miniszter szerint ezek azok a helyszínek, ahol a legkevésbé tartják be a járvány terjedésének megelőzését szolgáló rendelkezéseket – elsősorban a fizikai távolságtartást –, ezért lehet indokolt a korlátozás. A tengerparti strandok, illetve a szórakozóhelyek teraszainak megnyitása óta számos olyan felvétel készült, amelyen az látható, hogy a turisták – elsősorban fiatalok – nem tartják be a korlátozásokat, sőt az egyik tengerparti terasz mellett másfél hete spontán körtáncba kezdtek az arra járó turisták.
Tătaru egyébként arról is beszélt: Romániában jelenleg 4 százalékos az átfertőzöttségi szint, és fokozott a közösségi terjedés. A miniszter szerint az egészségügyi rendszer felkészült az esetszámok esetleges növekedésére, de nem erre kellene hagyatkozni. Emlékeztetett: nő a súlyos esetek száma, nőtt a fertőzések száma, és érintettek a veszélyeztetett kategóriák is, ugyanakkor fiatalok esetében tapasztalható a fertőzés súlyosabb formája. Az egészségügyi miniszter közölte, az országban jelenleg 4000 intenzív terápiás ágy található, amelyekből 3000 „teljesen felszerelt”.
A tárcavezető szerint amúgy nem vehető biztosra, hogy a vírus már januárban vagy február elején is jelen volt az országban, ahogy azt egy suceavai laboratórium vezetője állította. Romániában február 26-án azonosították az első esetet.
Ludovic Orban miniszterelnök a szerdától esedékes újabb lazítások kapcsán azt mondta: azokat még az illetékesek megvitatják, ugyanakkor az elmúlt tíz nap fejleményei alapján „óvatosak” a bevezethető enyhítések jellegét illetően. A miniszterelnök közölte, szerdára egyeztetésre hívnak valamennyi érintett minisztert, illetve az összes, ellenőrzési joggal bíró intézmény képviselőjét, hogy kidolgozzanak egy tervet a korlátozások betartatására.
A kormányfő is arra panaszkodott, hogy sokan semmibe veszik a veszélyt, ezt a magatartást pedig szerinte egyes felelőtlen politikusok üzenetei váltották ki, akik a szabályok megszegésére ösztönözték az embereket, és megnyilatkozásaikban bagatellizálták a járványt. A miniszterelnök hétfőn hangsúlyozta, a járványhelyzet alakulása óvatosságra inti a hatóságokat a tervezett lazító intézkedések tekintetében, ugyanakkor a szabályok betartatását célzó ellenőrzések szigorítására van szükség. „Világosan látszik, hogy sok helyen nem tartják be a szabályokat, ami növeli a vírus terjedésének kockázatát” – fogalmazott a miniszterelnök, a tengerpartot és a teraszokat hozva fel példaként. Rámutatott, „maximális mozgósításra” van szükség az ellenőrzési hatáskörrel rendelkező intézmények részéről.
Orban újabb kirohanást intézett a kormány által leváltani szándékozott Renate Weber ombudsman ellen, aki több korlátozó intézkedést – így a brutális összegű bírságokat és a miniszteri intézkedésre elrendelt karantént – sikerrel támadott meg az alkotmánybíróságon. A miniszterelnök úgy vélekedett: ha nem lett volna karantén, akkor Romániából „Olaszország a négyzeten” lett volna.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.
szóljon hozzá!