
Fotó: Jakab Mónika
Tavalyhoz képest közel 23 százalékkal nagyobb összegből, 2,1 milliárd lejből (433 millió euróból) gazdálkodhat Kolozsvár a város önkormányzata által elfogadott költségvetés szerint. A működésre szánt költségvetés, akárcsak tavaly, 1 milliárd lej, fejlesztésre szintén 1 milliárd lej jut a tavalyi 718 millió lej helyett.
2021. április 22., 15:332021. április 22., 15:33
2021. április 22., 15:342021. április 22., 15:34
A költségvetésből összesen 1,8 millió lejt különítettek el a Szociális és Egészségügyi Igazgatóságnak a tanácsosok. Oktatásra a tavalyi 14 millió lej helyett 17 millió lejt költ idén a városvezetés, ez 21,5%-os növekedést jelent 2020-hoz képest – derül ki Oláh Emese alpolgármester sajtóirodájának közleményéből.
A költségvetésből 47%-ot szánnak az utcák karbantartására, tömegközlekedés fejlesztésére, 23,2%-ot lakhatásra, közszolgáltatásokra, fejlesztésekre, 12%-ot kultúrára, szabadidős tevékenységekre, vallásra, 8,3%-ot oktatásra, 6%-ot különféle hatóságok költségvetésére, 1%-ot egészségügyre. (megjegyzendő, hogy kizárólag a Clujana városi kórház tartozik az önkormányzat alárendeltségébe, ennek működését finanszírozza az önkormányzat, a többi kórháznak csak támogatást nyújthat), 0,4%-ot szociális ellátásra, 0,1%-ot pedig közbiztonságra és nemzetbiztonságra.
A közlemény szerint
További prioritás Kolozsvár pozíciójának megerősítése a térségben: az egyetemi központnak köszönhető előny kamatoztatása, az innováció, az IT, kreatív iparágak terén létező előnyök kiaknázása, az életminőség javítása, az egészségügyi, banki és egyéb szolgáltatások széles körű hozzáférhetővé tétele. Ezen kívül a zöld, környezetkímélő, digitális, oktatási, egészségügyi, innovációs, szociális dimenziók előtérbe helyezése, a digitalizálás: az összes engedély online kibocsátása és a befizetések online lebonyolításának lehetővé tétele,
egységes metropoliszövezeti terv kidolgozása (tömegközlekedés, oktatás, lakhatás, egészségügy, munkahelyek, közintézmények vonatkozásában), az oktatás számára előirányzott költségvetés növelése (ösztöndíjak összegének emelése, iskolabusz-program, az Iskola utáni iskola program támogatása), városi kórház támogatása (fogyóeszközök és orvosi eszközök, berendezések beszerzése), a többi kórház támogatása.
Kolozsvár összesen 160 hektár új zöldövezettel gazdagszik. A munkálatok már több helyszínen is elkezdődnek. A városvezetés arra törekszik, hogy a negyedekben az autós közlekedés minél biztonságosabbá váljon, elektromos autók számára töltőállomásokat helyez el, felújítja a közvilágítást, a vakok és gyengénlátók számára hangjelzésű stoplámpákat szereltet fel – áll a közleményben.
különféle tanulmányok elkészítését, övezeti városrendezési tervének – PUZ – kidolgozását, az építkezési engedély kiváltásához szükséges műszaki dokumentáció elkészítését, a metró és helyi érdekű vasút projekt számára készülő tanulmányokat és műszaki dokumentációkat, amelyre 25,3 millió lejt szánnak.
Ezen kívül a Farkas utca és környékének, illetve a Moş Ion Roată utca felújítását, a Porcelán híd munkálatainak befejezését, a Kajántói utcai híd (Răsăritului utca környéke) elkészítését, további elkülönített buszsávok kialakítását, Szopor negyed tervének kialakítását: övezeti városrendezési terv (PUZ) elkészítését, megvalósíthatósági tanulmány elkészítését, ötletbörze kiírását, Mărăşti-tér felújítását, a Mócok útjának és környékének felújítását.
A közlemény arra is kitér, hogy összesen 160 hektár új zöldövezetet hoznak létre: 45,5 hektárt a Keleti Parkban, 21,3 hektárt a Kolozsváriak Erdejében, 5,3 hektárt a Vasutasparkban, 3,2 hektárt a Szamosparton az Armătura parkban, 10 hektárt pedig a Fellegvárban. Ezen kívül számos más teret, parkot kialakítanak, felújítanak a városban. Valamint folytatják a szociális programok lebonyolítását.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.
Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök bejelentette: beterjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját. Erről Veștea vasárnap késő este a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben adott hírt.
A kormány azzal próbálja ellensúlyozni a munkaerőhiányt, hogy évente több tízezer munkavállalót hoz be az Európai Unión kívülről, ahelyett, hogy olyan politikákat fogadna el, amelyek a diaszpórában élő románok hazatérését és a bérek emelését célozzák.
A PNL nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan frissen újraválasztott pártelnök.
szóljon hozzá!