
Fotó: Árvai Károly/MTI
Elérte a 15 ezres „lélektani határt” az elmúlt 24 óra alatt az igazolt koronavírus-fertőzöttek száma Romániában, az ország területén eddig 926 elhalálozást jegyeztek, 28-cal többet, mint egy nappal korábban – közölte szombati jelentésében a bukaresti stratégiai kommunikációs törzs.
2020. május 09., 13:142020. május 09., 13:14
2020. május 09., 13:482020. május 09., 13:48
A hivatalos tájékoztatás szerint az elmúlt nap alatt 320-szal több fertőzöttet diagnosztizáltak, összlétszámuk jelenleg 15 131. Ezt megelőzően pénteken 312-vel, csütörtökön 392-vel, szerdán 270-nel, kedden 325-tel, hétfőn 349-cel, vasárnap 431-gyel, múlt szombaton 165-tel emelkedett az újonnan azonosított betegek száma Romániában.
A diagnosztizált személyek közül 6912-et gyógyultnak nyilvánítottak és kiengedtek a kórházból (az egy nappal korábbi jelentésben számuk 6423 volt), intenzív osztályon jelenleg 245 beteget kezelnek.
Mint ismeretes, Nelu Tătaru egészségügyi miniszter április elején úgy saccolt, a koronavírus-fertőzés terjedése április végén tetőzhet, amikor a nyilvántartásba vett betegek száma elérheti „akár a 10–15 ezret is”. Az akkor elképzelt felső határt végül május 9-én haladtuk meg. Bár a hatóságok hivatalosan még nem erősítették meg, hogy Romániában elértük a pandémia „csúcspontját”, a statisztikák szerint hosszú ideje nem tapasztalható a visszaigazolt fertőzések napi számának szokatlan megugrása.
Szintén pozitívum, hogy nem igazolódtak be egyes neves szakemberek korábbi „jóslatai”, miszerint – a nyugati példákból kiindulva – április végére-május elejére Romániában is jócskán meghaladja az ezret a naponta nyilvántartásba vett koronavírusos esetek száma. Emellett az is örvendetes, hogy a gyógyultak napi száma immár több alkalommal meghaladta az új fertőzöttekét.
Ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy a hivatalos adatok torzítanak, hiszen sokáig nagyon kevés, csupán napi néhány ezer tesztek végeztek az országban, így minden bizonnyal rengetegen lehetnek, akik tünetmentesen vagy enyhe tünetekkel, otthon heverték ki az új típusú koronavírust, kikerülve a hivatalos statisztikák „látóteréből”.
Erdélyben az esetek megyék szerinti eloszlása a következő: Fehér - 230 eset, Arad - 675, Bihar - 483, Beszterce-Naszód - 260, Brassó - 557, Krassó-Szörény - 109, Kolozs - 458, Kovászna - 214, Hargita - 24, Hunyad - 558, Máramaros - 68, Maros - 597, Szatmár - 54, Szilágy - 48, Szeben - 403, Temes - 464.
Románia területén jelen pillanatban 14 323 személyt tartanak intézményes karanténban, 24 462-en pedig otthoni elkülönítésben vannak, orvosi megfigyelés alatt állnak.
Eddig összesen 555 ügyben indítottak eljárást az illetékes belügyi szervek a betegségek leküzdésének meghiúsítása miatt – közölte a stratégiai kommunikációs törzs (GCS). Az elmúlt 24 órában országszerte 444 olyan személyt tartóztattak fel a csendőrök és rendőrök, akik nem tartották be a kijárási korlátozásokról szóló katonai rendelet előírásait. A rendőrség tájékoztatása értelmében összesen 390 000 lej értékben róttak ki bírságot emiatt.

A veszélyhelyzetben is szükség lesz szankciókra – nyilatkozta pénteken késő este a Digi 24 televíziónak Marcel Vela belügyminiszter annak kapcsán, hogy az alkotmánybíróság alaptörvény-ellenesnek találta a szükségállapot alatt kiszabott bírságokat.
A külföldön élő román állampolgárok körében ez idáig összesen 2756 személyt diagnosztizáltak koronavírussal, a határon túl regisztrált elhalálozások száma 99.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a nyugatbarát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
szóljon hozzá!