
Fotó: Krónika
Bár jelentősen esett a Szociáldemokrata Párt támogatottsága, azért még mindig első helyen áll, igaz, a liberálisok csupán hajszálnyira maradtak le mögötte – derül ki egy, a PNL által megrendelt közvélemény-kutatásból.
2019. január 28., 16:342019. január 28., 16:34
2019. január 28., 16:512019. január 28., 16:51
Három százaléknyi sincs a különbség a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) és az ellenzék fő erejének számító, második helyezett Nemzeti Liberális Párt (PNL) támogatottsága között – derül ki egy, a PNL által megrendelt felmérésből, amelyet vasárnap este ismertetett Ludovic Orban, a párt elnöke.
A politikus a B1 hírtelevízióban elmondta, a közel 26 000 válaszadó részvételével végzett felmérés eredménye „katasztrofális” a PSD számára, amely 46 százalékos eredménnyel nyerte meg a 2016-os parlamenti választásokat, 2017 elején pedig 54 százalékra is fölugrott a támogatottsága.
Ha ez túlzó is, annyi tény, hogy a 30,2 százalékos támogatottság jelentős népszerűségvesztést jelent a szociáldemokraták számára.
A harmadik legnépszerűbb párt a kisebbik koalíciós partner Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) 11,5 százalékos támogatással, a negyedik helyezett pedig a felmérés szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), amelyre 10,2 százalék voksolna.
A felmérés befutó helyre sorolja a Victor Ponta volt szociáldemokrata miniszterelnök alapította Pro Romániát is, amely eszerint 5,5 százalékos eredménnyel lenne parlamenti párt.
Éppen hogy elérné a parlamenti küszöböt egy másik új párt, Dacian Cioloş volt kormányfő PLUS nevű alakulata, amely pontosan 5 százalékon áll.
Kiesne viszont a törvényhozásból a Traian Băsescu volt államfő fémjelezte Népi Mozgalom Párt (PMP), amely 4,2 százalékon áll.
Orban arról is beszélt:
A mostani eredmény ugyanakkor lényegesen jobb a PSD-re nézve, mint az IMAS közvélemény-kutató decemberben végzett, az év elején közzé tett felmérése, amely szerint a PSD népszerűsége óriási mértékben zuhant: az eredmények szerint a legnépszerűbb párt a PNL 17,1 százalékkal, a szociáldemokraták pedig csak a második helyen állnak 16,4-gyel. A harmadik az USR 7,5 százalékkal, az ALDE 6,3 százalékon áll, míg Dacian Cioloş PLUS nevű pártja 5,3-on. Victor Ponta pro Romániájára 4,1 százalék voksolna, míg az RMDSZ-re csupán 3 százalék.
Az USR elnöke az EP-választások megnyerését vizionálja
Ha a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szövetségre lép a a Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártjával (PLUS), megnyerik az európai parlamenti választásokat - jelentette ki vasárnap Dan Barna USR-elnök. Az USR és a şi PLUS február másodikán jelenti be, hogy közös vagy külön listákat indítanak az európai parlamenti választásokon. „Biztosíthatom önöket, hogy amennyiben pozitív eredménnyel zárulnak a két párt közti tárgyalások és közös listát indítunk, ennek a lehetséges szövetségnek minden esélye megvan, és kétségtelenül meg fogja nyerni az európai parlamenti választásokat” - mondta Barna.
Az USR elnöke hozzátette, jelenleg a PLUS-szal zajló tárgyalások témája kimondottan az európai parlamenti választás, de a hosszú távú cél az, hogy 2020-ban kormányra kerüljenek.
Úgy vélekedett: külön USR-lista esetében remélhetőleg négy képviselőt sikerül majd az Európai Parlamentbe küldenie a pártnak.
Kellemetlen, de szerencsésen végződő találkozása volt szombaton két turistának – egy apának és lányának – a Csukás-hegységben.
Figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat a kánikula miatt. Vasárnap reggeltől 16 megyében vörös riasztást lép életbe, hétfőtől szerdáig pedig az ország területének háromnegyed részére rendeltek el harmadfokú riasztást.
Alig telt el néhány óra azután, hogy a kormányzó jobbközép pártok (PNL, USR és az RMDSZ) Siegfried Mureșan személyében önálló miniszterelnök-jelölttel rukkoltak elő, többen máris azzal vádolják az EP-képviselőt, hogy idegen érdekek szolgálatában áll.
Nicușor Dan elnök közölte, hogy a pártok visszatértek a „politikai patthelyzethez”, miután a PNL kedden még kötelezettséget vállalt egy kisebbségi PSD-kormány megszavazására, ám később megváltoztatta az álláspontját.
Románia a német technológiai megoldást alkalmazza az európai digitális pénztárca saját verziójának kifejlesztéséhez. Az Európai Unió tagállamaként az országnak 2026 decemberéig kötelezően implementálnia kell a digitális tárcát.
2026 júliusától ismét emelkedik a nők öregségi nyugdíjkorhatára: 62 éves és 7 hónapos koruktól kérhetik a nyugdíjazásukat. Ez egy hónappal magasabb korhatárt jelent az év első felében nyugdíjba vonuló nőkhöz képest.
A PNL, az USR, valamint az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért – szögezte le pénteki közleményében a PSD.
A barna medve szigorú uniós védettségének lazítását sürgeti Románia több tagállammal közösen, mert Tánczos Barna ügyvivő miniszter szerint a jelenlegi szabályozás nem teszi lehetővé a túlszaporodott állomány hatékony kezelését.
Az Országos Egészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
szóljon hozzá!