
A romániai hatóságok egyelőre nem kívánnak módosítani az oltási stratégián
Fotó: MTI/Balázs Attila
Miután az elmúlt időszakban ijesztő hírek érkeztek az AstraZeneca koronavírus elleni oltóanyagáról, nagyon sokan megijedtek, vagy egyszerűen csak összezavarodtak amiatt, hogy az egyes országok eltérő döntéseket hoznak a brit–svéd vakcinával való oltási kampány folytatásával kapcsolatosan.
2021. április 02., 11:082021. április 02., 11:08
2021. április 02., 11:202021. április 02., 11:20
Vannak köztük olyanok is, akik már megkapták az első oltást az AstraZenecával, és most azon gondolkodnak, hogy felvegyék-e az emlékeztető oltást is ezzel a vakcinával, vagy van lehetőségük arra, hogy lemondjanak róla, és emlékeztetőnek más oltóanyagot kérjenek.
Valeriu Gheorghiţă, a romániai oltási kampányt koordináló bizottság vezetője szerint viszont most nincs erre lehetőség.
„Jelen pillanatban nincs” – válaszolta az egészségügyi szakember, amikor a Digi 24 hírtelevízió műsorában arról kérdezték, kérhetnek-e emlékeztetőnek más oltást, akik már megkapták az első AstraZenecájukat.

A vizsgálatok továbbra sem azonosítottak kockázati tényezőket sem életkorral, sem pedig a vérrögképződéssel összefüggő rendellenességek korábban jelzett nagyon ritka eseteivel kapcsolatban az AstraZeneca gyógyszergyár koronavírus elleni oltóanyaga esetében – közölte az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) szerdán.
Meggyőződésem, ha az európai felügyelet világosan rámutat, hogy nyilvánvaló a kockázat, vagy összefüggés van az esetekkel (vérrögképződés – szerk. megj.), biztosan ennek függvényében hozzuk majd meg a döntéseinket. Jelen pillanatban nem merül fel az oltási rendszer módosítása. Kár lenne, ha valaki az első dózis után úgy döntene, hogy nem kéri a másodikat, ami maximálisra növelné a védettséget” – fejtette ki Valeriu Gheorghiţă.
Az orvos ezredes ugyanakkor hangsúlyozta, számukra a legfontosabb a páciensek biztonsága, ezért

A 60 éven felüliekre korlátozzák az új típusú koronavírus okozta betegség (Covid-19) elleni AstraZeneca-féle védőoltások használatát Németországban. Az új szabályt szerdán vezetik be az állandó oltási bizottság (STIKO) ajánlására.
Amint arról beszámoltunk, Németország a héten a 60 éven felüliekre korlátozta az AstraZeneca-féle védőoltások használatát. A döntés bejelentésekor Angela Merkel német kancellár azt mondta, hogy a legújabb tudományos ismeretek szerint a vakcina a 60 éven aluliak körében ritkán, de súlyos vérrögképződést idézhet elő az agyban. A német hatóságok azt ígérték, hogy április végéig kidolgoznak egy másik ajánlást, amely arról szól, hogy milyen oltást kapjon az AstraZeneca-féle készítmény első adagjával már beoltott kétmillió ember.
Az állandó oltási bizottság (STIKO) honlapján közzétett frissítés szerint a szakhatóság most már azt ajánlja azoknak a 60 évesnél fiatalabbaknak, akik megkapták az első AstraZenecát, hogy emlékeztetőnek egy mRNS vakcinát válasszanak, amit 12 héttel az első oltás után lehet felvenni.

Az idősebb – 65 év feletti – korosztályban az átlagnál is valamivel magasabb, 80 százalékos hatékonyságú az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem által a koronavírus ellen kifejlesztett oltóanyag az Egyesült Államokban nagy számú résztvevővel elvégzett vizsgálatuk szerint – derült ki a brit–svéd gyógyszeripari vállalat h&am
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.
Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.
Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök bejelentette: beterjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját. Erről Veștea vasárnap késő este a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben adott hírt.
szóljon hozzá!