
Fotó: Haáz Vince
Jelentősen nőtt az elmúlt 24 órában az egy nap alatt regisztrált koronavírusos esetek száma Romániában, összlétszámuk meghaladta a 258 ezret. Ugyanakkor az ország területén eddig 7273 elhalálozást jegyeztek, rekordot jelentően 120-szal többet, mint egy nappal korábban – közölte kedden a stratégiai kommunikációs törzs (GCS).
2020. november 03., 13:232020. november 03., 13:23
2020. november 03., 15:242020. november 03., 15:24
A hivatalos tájékoztatás szerint az elmúlt 24 óra alatt rekordot jelentően 7733 fertőzöttet diagnosztizáltak, összlétszámuk jelenleg 258 437. Ezt megelőzően hétfőn 4041-gyel, vasárnap 5324-gyel, szombaton 5753-mal, pénteken 6545-tel – ami a korábbi rekord –, csütörtökön 6481-gyel, szerdán 5343-mal, múlt kedden 4724-gyel emelkedett az újonnan azonosított betegek száma Romániában.
Őket Fehér, Arad, Argeş, Bákó, Beszterce-Naszód, Botoşani, Brăila, Brassó, Buzău, Călăraşi, Krassó-Szörény, Konstanca, Dolj, Giurgiu, Gorj, Hargita, Iaşi, Máramaros, Mehedinţi, Maros, Neamţ, Olt, Prahova, Szilágy, Szatmár, Szeben, Suceava, Temes, Vaslui, Vrancea, Ilfov megyei és bukaresti kórházakban kezelték – közölte az Agerpres.
A halálos áldozatok közül egy személy a 30 és 39 éves korosztályhoz tartozott, három személy 40 és 49 év közötti, hét személy 50 és 59 év közötti, harmincnégy 60 és 69 év közötti, harmincnyolc 70 és 79 év közötti volt, harminchét beteg életkora pedig meghaladta a 80 évet.
A 120 elhalálozott személy közül 114-nek volt nyilvántartott társbetegsége, négynek nem volt, kettő esetében pedig ez idáig még nem jelentettek más betegséget.
Összesen 11 897 beteget ápolnak az ország különböző kórházaiban, intenzív osztályon rekordot jelentően 974 személyt kezelnek (egy nappal ezelőtt 916).
Eddig 3 305 309 koronavírustesztet végeztek és dolgoztak fel országszerte, 30 336-ot az elmúlt 24 órában: 17 698-at az orvosi protokoll szerint, 12 638-at pedig kérésre.
Bukarestben és nyolc erdélyi megyében, valamint Doljban is meghaladja a kritikus 3 ezrelékes szintet az elmúlt két hétben visszaigazolt koronavírusos esetek száma.
Fotó: GCS
A fertőzöttségi arány Temes, Fehér, Bihar és Szeben megyében meghaladta a 4 ezreléket, Arad és Maros megyében pedig a 3 ezreléket. A legalacsonyabb fertőzöttségi arányt Tulcea (0,95), Vrancea (1,12), Călăraşi (1,18), Olt (1,26), Brăila (1,36) és Buzău megyében (1,37) jegyezték.
Az elmúlt 24 órában Bukarestben (762), valamint Kolozs (355), Temes (318), Máramaros (254), Bihar (249) és Brassó megyében (193) igazolták a legtöbb új koronavírusos esetet – derül ki a GCS keddi tájékoztatásából. Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) jelentése értelmében az új esetek erdélyi megyék szerinti eloszlása a következő:
Románia területén 31 674, koronavírussal fertőzött személy tartózkodik otthoni elkülönítésben, 11 289 pedig intézményes karanténban. További 58 021 személy van lakhelyi, 18 pedig intézményes vesztegzár alatt. A koronavírus-járvány terjedésének megelőzését, illetve legyőzését szolgáló törvény rendelkezései értelmében a rendőrök és a csendőrök 6229 személyt büntettek meg összesen 831 880 lejre az elmúlt 24 órában.
A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.
A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.
Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.
Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy a Paktum Romániáért nevű megállapodás reális megoldás lehet egy új kormány gyors beiktatására.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.
szóljon hozzá!