
Fotó: Veres Nándor
Több üzletláncot és gyógyszertárat bírságolt meg az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) olyan szájmaszkok forgalmazása miatt, amelyeket nem láttak el a minőségüket vagy szabványszerűségüket bizonyító feliratokkal.
2020. november 27., 16:412020. november 27., 16:41
A feltárt szabálytalanságok között szerepel az azonosító elemek teljes vagy részleges hiánya, a román nyelvre fordítás hiánya, a használati utasítás hiánya, az anyagösszetétel feltüntetésének hiánya, a szabványszerűségi nyilatkozat hiánya, a CE-jelölés hiánya.
A megbírságolt vállalatok között van a Lidl, a Kaufland, a Mega Image, az Auchan, az Altex, a Profi, a Dedeman, a DM, a romániai Lukoil benzinkutak, valamint olyan patikaláncok, mint a Sensiblu és a Help Net – tudta meg az Agerpres hírügynökség.
Az ANPC október 23-a és november 23-a között ellenőrizte a szájmaszkok szabályszerű forgalmazását.
Összesen 35.180.666 maszkot ellenőriztek 19.763.739 lej értékben. Ezek közül 32.997.026 maszk, vagyis a vizsgált darabok több mint 93 százaléka, összesen 19.45.3535 lej értékben, nem felelt meg a hatályos előírásoknak.
A feltárt hiányosságok következtében az ellenőrző szervek a következő intézkedéseket rendelték el: 31.931.598 darab, 12.740.657 lej értékű maszk értékesítésének ideiglenes felfüggesztése a megállapított szabálytalanságok orvoslásáig; 725.448 darab, 3.152.544 lej értékű maszk végleges kivonása a forgalomból; 668 szankció szabálysértés miatt, ebből
Paul Anghel, a fogyasztóvédelmi hatóság vezérigazgatója november 13-án közölte, hogy Románia az Európai Unió gyorsriasztási rendszerén (RAPEX) keresztül figyelmeztetett a nem szabványos maszkok jelenlétéről a romániai piacon. A figyelmeztetés értelmében a termékek el voltak látva CE jellel, de nem kísérte őket szabványossági bizonylat.
Virgil Popescu gazdasági miniszter csütörtökön közölte, hogy
a rendellenességekről készült jelentést pedig továbbították a főügyészségnek.

Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) kivonta a forgalomból a szabványoknak nem megfelelő védőmaszkokat, a rendellenességekről készült jelentést pedig továbbították a főügyészségnek – jelentette ki csütörtök este Virgil Popescu gazdasági miniszter.
A tárcavezető egy Facebook-bejegyzésben azt írta, az emberek egészségének védelme mindennél előbbre való, ezért a fogyasztóvédő szakemberek segítségével folyamatosan megfigyelés alatt tartják a piacot. Virgil Popescu ugyanakkor a polgárok tudomására hozza, hogy a szabványoknak nem megfelelő védőmaszkokat kivonták a forgalomból, és bírságot róttak ki azokra, akik megszegték a törvényt.
„Ismét arra bátorítom a polgárokat, hogy keressék a Romániában gyártott védőmaszkokat, mert minőségi, engedélyezett termékek, a legjobbak a piacon” – fogalmaz bejegyzésében a miniszter, hozzátéve, hogy a fogyasztóvédők által észlelt rendellenességekről szóló jelentést továbbküldik a főügyészségnek.
A gazdasági miniszter szerdán jelentette be, hogy
és hogy a tárca rendeletben akarja kötelezni a kereskedőket, hogy ezt tüntessék fel az érintett termékeken.

A romániában forgalmazott egészségügyi maszkok mintegy fele nem felel meg a minőségi kritériumoknak, azaz nem biztosít megfelelő védelmet a SARS-Cov2 vírus ellen – jelentette ki szerdán Virgil Popescu gazdasági miniszter.
„Csalódott vagyok a kereskedelemben található védőmaszkok minősége miatt. Ha most azt mondom, hogy a kereskedelemben – üzletekben, gyógyszertárakban, raktárakban, importőröknél – levő maszkoknak a fele nem nyújt védelmet az embereknek, rám sütik, hogy túlzok, azonban ez a valóság. És ennek véget kell vetni. Nem engedhetjük meg, hogy olyan maszkokat áruljanak, amelyek nem védik a lakosságot a vírus ellen” – mondta Popescu, hozzátéve, a fogyasztóvédelem 18 millió lejre bírságolt meg különböző cégeket, amelyek ilyen, a szabványoknak nem megfelelő védőmaszkokat árusítottak.
A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.
A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.
Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.
Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy a Paktum Romániáért nevű megállapodás reális megoldás lehet egy új kormány gyors beiktatására.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.
szóljon hozzá!