
Fotó: Gábos Albin
Minden korábbinál többen szavaztak külföldön a romániai elnökválasztáson: a külföldi választókörökben és levélben leadott voksok száma bukaresti idő szerint vasárnap 15 óra 40 perckor meghaladta a félmilliót. Romániában 17 óráig a szavazásra jogosult állampolgárok 37,93%-a adta le voksát.
2019. november 10., 17:152019. november 10., 17:15
2019. november 10., 17:442019. november 10., 17:44
A legutóbbi, 2014-es elnökválasztás második fordulójában csaknem 380 ezren, a májusi európai parlamenti választáson és korrupcióellenes népszavazáson 375 ezer román állampolgár szavazott külföldön. Mindkét esetben hatalmas torlódás alakult ki több nyugat-európai külképviseletnél, ahol órákig álltak sorban a külföldön dolgozó román vendégmunkások, és sokan így sem élhettek urnazárásig választójogukkal.
A levélvoksolást kiterjesztették az elnökválasztásra is, a külföldi választókörök számát megduplázták, nyitvatartásukat az egész hétvégére kiterjesztették, így a külföldön tartózkodó román állampolgároknak három nap állt rendelkezésükre – péntek déltől vasárnap estig –, hogy éljenek választójogukkal.
A külföldön leadott voksok száma várhatóan jóval meg fogja haladni a félmilliót, hiszen a választókörök mindenütt helyi idő szerint 21 óráig tartanak nyitva.
16 óráig a hazai választási névjegyzékben szereplő 18 millió 217 ezer választópolgár 33,37 százaléka adta le voksát. A legutóbbi elnökválasztás első fordulójában – amely 50 százalékot valamelyest meghaladó részvétellel zárult – 16 óráig a jogosultak 35,1 százaléka szavazott.

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, a szövetség államfőjelöltje bevallása szerint a nagyobb tiszteletre és bizalomra szavazott az államfőválasztás első fordulójában.
Kovászna megyében a legalacsonyabb, 25,2 százalékos a részvétel, Hargita megye hátulról az ötödik, 28,6 százalékkal. A legmagasabb, 41,6 százalékos részvétel a fővárost körülvevő Ilfov megyében regisztrálták, de a legnagyobb erdélyi városokat befogadó Kolozs, Brassó és Szeben megye is az élbolyban található.
17 óráig a szavazásra jogosult állampolgárok 37,93%-a adta le voksát az államfőválasztás első fordulójában – derül ki a Központi Választási Iroda (BEC) honlapjára feltöltött adatokból. 17 óráig összesen 6 910 900 személy szavazott, ebből 3 979 928 városon és 2 931 156 vidéken. Magas részvételi arányt regisztráltak Ilfov (47,59%), Kolozs (45,27%), Brassó (42,89,%), Szeben (42,64%) és Argeş (41,96%) megyében, a legkevesebben pedig Kovászna (28,49%), Szatmár (29,61%), Vaslui (29,91%), Ialomiţa (32,62%) és Máramaros (32,74%) megyében járultak az urnákhoz.
A részvételi adatok élőben követhetők a Prezenta.bec.ro honlapon.

Vasárnap 15 óráig több mint 5 300 000 választópolgár adta le szavazatát az államfőválasztás első fordulójában.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem nyugatbarát párt – szögezte le Nicușor Dan államfő.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (USR) új politikai paradoxont „tett az asztalra”: a válság blokád révén történő feloldását – jelentette ki Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke.
Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
szóljon hozzá!