
Fotó: Gov.ro
Meghosszabbította a kormány június 1-jéig a kényszerszabadságra küldött alkalmazottaknak járó állami támogatás folyósítását, – jelentette be a kabinet csütörtöki ülését követen Raluca Turcan miniszterelnök-helyettes.
2020. május 14., 19:102020. május 14., 19:10
2020. május 14., 19:482020. május 14., 19:48
Turcan szerint bizonyos ágazatok esetében június 1-je után is érvényben maradhat a támogatás, a járványhelyzet alakulásának függvényében.
Hozzátette, ezt az intézkedést is belefoglalták abba a sürgősségi rendeletbe, amely több ágazatot érintő támogató intézkedés hatályának meghosszabbítását írja elő.
„Ezek az intézkedések korlátozott ideig lesznek érvényben, és csak néhány olyan területre vonatkoznak, ahol a korlátozásokat fenn kell tartani, és párhuzamosan alkalmazzuk majd a gazdaság élénkítését célzó aktív intézkedésekkel, valamint a kiszolgáltatott csoportok célzott támogatásával” – mondta Turcan.
Az egészségügyi ellátásra vonatkozó rendelet előírja, hogy a családorvosok, illetve a járóbeteg-rendelőintézetek szakorvosai továbbra is folytathatnak távkonzultációt. A szolgáltatások ellenértékét az egészségügyi kártya használata nélkül is megtérítik.
A kormányfőhelyettes ismertette a kormány által kidolgozott, a veszélyhelyzetre vonatkozó intézkedésekkel kapcsolatos sürgősségi rendeletet. „További összegeket különítünk el a koronavírus-fertőzött és a karanténban levő személyek betegszabadságának mielőbbi rendezésére” – mondta a Turcan. A kormányfőhelyettes kifejtette:
Elfogadtak továbbá egy rendeletet melynek értelmében a tanulók ingyen utazhatnak a tömegközlekedési eszközökön.
Raluca Turcan miniszterelnök-helyettes a kormányülést követő sajtónyilatkozatában rámutatott, az elfogadott sürgősségi rendelet értelmében
Turcan hangsúlyozta, a megyei tanácsoknak kötelező módon bele kell foglalniuk ezt a kitételt a szállítóvállalatokkal kötött szerződésekbe.
„A kormány ezzel segítséget nyújtott annak a több száz ezer gyereknek, akiket eddig megfosztottak egy alapvető joguktól, az ingyenes minőségi oktatáshoz való jogtól” – nyomatékosította.
A veszélyhelyzetben érvényes további rendelkezés, hogy annak időtartama alatt egyetlen fogyasztó sem kapcsolható le a gáz-, áram- és víz-csatorna hálózatról, illetve nem szüntethető meg a hulladék elszállítására vonatkozó szerződése.
A miniszterelnök vezeti az országos vészhelyzeti bizottságot
Ludovic Orban miniszterelnök vezeti az országos vészhelyzeti bizottságot, amely csütörtök este tartja első ülését – jelentette be a csütörtöki kormányülést követően Marcel Vela. A belügyminiszter szerint a testület a miniszterelnök irányítása alatt folytatja tevékenységét, és három alelnöke lesz a belügyminiszter, a közmunkálatokért felelős és közigazgatási miniszter, valamint az országos katasztrófavédelem vezetőjének személyében. A testület csütörtök este tartja első ülését.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a nyugatbarát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
szóljon hozzá!