2011. május 26., 09:052011. május 26., 09:05
A miniszter tájékoztatása szerint a jegyzőkönyv szerint az aláíró államok ezentúl nagyobb felelősséggel járnak el annak a nemzetközi jogi keretnek a kidolgozásakor, amely a génmódosított növények országhatárokon átnyúló szállításából eredő környezeti károk felelősségét, valamint a környezetre gyakorolt ellentmondásos hatások megítélését szabályozza. A kiegészítő jegyzőkönyv célja olyan, a génmódosított növények területén érvényes szabályozás és nemzetközi procedúrák kidolgozása, amely figyelembe veszi annak kockázatát, hogy a GMO-növények veszélyesek lehetnek az emberi egészségre, ugyanakkor hozzájárul a biológiai sokszínűség megőrzéséhez és fenntartható használatához. A dokumentum az első olyan sokoldalú egyezmény, amely bevezeti és meghatározza a „biodiverzitást ért kár” fogalmát – emelte ki Borbély László környezetvédelmi miniszter. A „kár” fogalma a biológiai sokféleség megőrzésére és fenntartható használatára gyakorolt ellentétes hatás mentén írható le, figyelembe véve az emberi egészségre gyakorolt hatást is.
szóljon hozzá!