Hirdetés

Állását félti a lakosság háromnegyede

A gazdasági válság miatt a munkahelye elvesztésétől tart Románia lakosságának 70 százaléka. Ugyanakkor egy új munkahely felajánlásakor csak kevesen igényelnének a jelenleginél jelentősebben nagyobb fizetést – derül ki két felmérésből.

Krónika

2009. január 27., 09:452009. január 27., 09:45

A munkahelye elvesztésétől tart Románia lakosságának 70 százaléka, derül ki az Unlock Research készítette felmérésből, amelyet a Realitatea Tv hozott nyilvánosságra. A dokumentum szerint az állampolgárok egyrészt állásukat féltik, másrészt attól is tartanak, hogy a receszszió miatt tovább folytatódik a lej értékvesztése. A megkérdezettek 43 százaléka azt nyilatkozta, emiatt idén több pénzt szándékszik félretenni, mint az előző években.

A pénzügyi és gazdasági válság ugyanakkor óvatossá is tette Románia lakosságát, 78 százalékuk idénre kevesebb beruházást tervez, vagy egyáltalán nem fekteti be pénzét. A megkérdezettek 36 százaléka szerint 2009-ben Romániát is eléri a gazdasági válság, míg 23 százalékuk csupán a gazdasági élet stagnálására számít. Csupán nyolc százalékuk vélekedik úgy, hogy Románia gazdasága 2009-ben erősödni fog. A közvélemény-kutatást 2000-es mintán készítették, a megkérdezettek 18 és 45 év közöttiek voltak.

Bár a lakosság nagy többsége attól tart, hogy elveszíti jelenlegi munkahelyét, egy új állás elfoglalásakor csupán kevesen igényelnének a jelenleginél számottevően nagyobb bért. A BestJobs.ro portál által készített felmérés szerint a román lakosság szinte fele nem mer a korábbinál nagyobb bért kérni, amikor munkahelyet vált. A közvélemény-kutatás rámutat, munkahely-változtatáskor a lakosság 40 százaléka az előzőnél csupán 20–50 százalékkal igényel nagyobb fizetést, és csupán 6,27 százalékuk kérne a jelenleginél 200 százalékkal nagyobb bért.

A megkérdezettek 5,33 százaléka 100 és 200 százalék közötti fizetésemelést szeretne, míg 19,92 százalékuk úgy véli, a jelenleginél 50–100 százalékkal nagyobb jövedelemből boldogulna. A legtöbben azonban (40,11 százalék) csupán minimális, 20–50 százalékos fizetéskülönbséget igényelnének, ha új helyen alkalmaznák őket. Közülük 16,7 százalék 20 százaléknál alacsonyabb bérkülönbséggel is beérné, míg 3,84 százalékuk a bértárgyaláson ugyanakkora pénzöszszeget kérne, mint amennyit jelenleg keres. A megkérdezettek 8,36 százaléka nem tudott válaszolni a kérdésre. A felmérést 2008. július 21–28-án készítették, a közvélemény-kutatás során 4353 személyt kérdeztek meg.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

Hirdetés
Hirdetés