
Fotó: Veres Nándor
A Csíki Sör Manufaktúra ellen indított bírósági kereset sajtóvisszhangja és a csíkszeredai sörgyár tulajdonosának hírneve, az őt övező szimpátia miatt kezdeményezte a per áthelyezését a Heineken Románia.
2015. január 19., 17:002015. január 19., 17:00
2015. január 19., 17:252015. január 19., 17:25
A holland multinacionális vállalat a múlt héten folyamodott a bukaresti legfelsőbb bírósághoz a fellebviteli tárgyalás áthelyezése érdekében, a társaság ugyanis úgy véli, hogy az ügy mediatizáltsága befolyásolhatja a marosvásárhelyi táblabíróság bíráinak objektivitását és pártatlanságát. A legfelsőbb bíróság felfüggesztette a per tárgyalását.
A Heineken Románia tavaly szellemi tulajdon megsértése, illojális konkurencia és tisztességtelen kereskedelmi tevékenység vádjával nyújtott be keresetet az Igazi Csíki Sört is előállító csíkszentsimoni sörgyár ellen, mert a társaság szerint az új termék elnevezése nagyon hasonlít a holland cég csíkszeredai üzemében palackozott Ciuc sörének nevéhez.
A felperes törvényszéki elnöki rendeletben követelte a tavalyi év végén piacra dobott termék előállításának és forgalmazásának betiltását, a gyártósor és az áru elkobozását, továbbá kártérítés reményében egy garanciaalap létrehozását. A Hargita megyei törvényszék decemberben elutasította a Heineken keresetét, a cég fellebbezését pedig a marosvásárhelyi táblabíróság tűzte napirendjére.
A legfelsőbb bírósághoz január 12-én beterjesztett, a Krónika birtokába került kérésében a multinacionális cég mellékelte a témában az erdélyi magyar írott és online sajtóban napvilágot látott több tucat cikk román fordítását, sőt az ezekhez posztolt olvasói kommenteket is.
A felperes az „úgynevezett Székelyföldön\" („aşa numitul »ţinut secuiesc«\") tevékenykedő helyi termelőként mutatja be a kifogásolt terméket előállító gyárat működtető Lixid Project Kft.-t és annak tulajdonosát, Lénárd Andrást. (Érdekes egyébként, hogy az alperes Lixid anyacégét a Heinekenéhez hasonlóan Hollandiában jegyezték be).
A multinacionális vállalat szerint keresete nyomán a székelyföldi üzletember szándékosan gerjesztett nyomásgyakorlást a helyi médián keresztül, magát a székely termékek védelmezője és népszerűsítője „élharcosaként\", míg a társasággal folytatott kereskedelmi-bírósági küzdelmét „Dávid és Góliát harcaként\" tüntette fel. A Heineken úgy véli, a Lénárdékat a Székelyföldön övező hírnevet és rokonszenvet, valamint a csíki sörgyártás mentén kirobbant helyi érdekű konfliktust a témában keletkezett sajtóvisszhang igazolja.
Noha sajtóosztálya és PR-csapata a bírósági per során soha nem nyilatkozott az érdeklődő médiának, és a válaszadás jogával sem élt, a holland sörgyártó azt állítja: a témában közölt cikkek „egységes tartalomról, valamint a Heinekennel szembeni nyilvánvaló kritikus hangvételről\" árulkodnak.
„Tekintettel a helyi érzékenységekre, ezek az aspektusok súlyos és komoly körülményeknek számítanak, amelyek közvetett módon a marosvásárhelyi táblabíróság bíráira is erőteljes nyomást gyakorolnak. Bár jóindulatukhoz nem fér kétségünk, mindez hatással lehet az objektivitásukra és pártatlanságukra a dosszié elbírálása során\" – szerepel a Heineken peráthelyezési kérésében, amely szerint a vásárhelyi ítélőtábla nem képes biztosítani a felperes keresete fölötti részrehajlás-mentes ítélkezést és a méltányos pert.
Különben a legfelsőbb bíróság felfüggesztette a vásárhelyi táblabíróságon zajló polgári pert, az áthelyezési kérelem tárgyában pedig január 30-ára tűzött ki tárgyalási fordulót.
Egy kolozsvári fiatal nő mesélte el nekünk keserűen, hogy megkárosították a csalók.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.
Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
szóljon hozzá!