Páva Adorján
2026. június 28., 19:202026. június 28., 19:20
2026. június 28., 19:272026. június 28., 19:27
Egyre fullasztóbb a levegő az autóban, összeszorul a gyomor. Az sem segít, ha lehúzzuk az összes ablakot. A vezetés, a gépkocsifenntartás ugyanis egyre inkább luxussá válik: a nép autóját a drága parkolóban piszkíthatják kedvükre a madarak.
Hónapokkal ezelőtt képtelenségnek, veszélyes riogatásnak tartottuk az üzemanyagár literenkénti 10 lejes lélektani határának átlépését. Aztán megtörtént. A benzinnek „csak” a prémium kategóriás változata robbant be a két számjegyű sávba, viszont a standard benzin árának 9 lej körüli mozgása, állandósulása akkor is megdöbbentő.
A tavaszi közel-keleti válság során tapasztalt ársokk új időszámítást indított.
A felháborodás nem alaptalan: a 9 lejes fogyasztói árnak több mint fele közvetlenül az államkasszába vándorol. Ráadásul a fix jövedéki adóra rávasalják a 21%-ra duzzasztott áfát is. Azaz az állam megadóztatja az üzemanyagot, majd adót vet ki magára az adóra is.
A fogyasztói árnak több mint fele közvetlenül az államkasszába „autózik”
Fotó: Mesterséges intelligencia
Egy átlagos, 50 literes tankolásra vetítve a 450 lejes cechből 231 lej tiszta adó. Adók nélkül a benzin ára alig 4,38 lej lenne.
Ha visszatekintünk az elmúlt évtizedre, a mobilitás elszegényítő hatása még szembetűnőbb. 2016-ban a benzin literje még átlagosan 4,94 lejbe került. Bár a 2020-as pandémiás lezárások idején láthattunk egy átmeneti, 4,69 lejes történelmi mélypontot éves átlagár tekintetében, a válság utáni újraindulás, a 2022-es ukrajnai háborús sokk (7,70 lej), valamint a jelenlegi adóemelések tartósan kilőtték az árakat.
Autóetetés. Tíz év alatt az üzemanyag ára gyakorlatilag a duplájára emelkedett
Fotó: Mesterséges intelligencia
A fullasztó levegő, az összeszoruló gyomor azonban nem csak a benzinkúton gyötör. Egy átlagos gépkocsi alapvető éves fenntartása – évi 15 000 kilométeres futást biztosító üzemanyaggal, megugrott RCA-biztosítással és adókkal, minimális átlagos szervizeléssel számolva – jóval meghaladhatja a 10 ezer lejt.
Ez azt jelenti, hogy egy nettó átlagbérből élő romániai polgárnak
Márpedig mennie kell. A minimálbérből élők számára ez a költség a teljes éves jövedelemnek csaknem a felét felemésztheti.
Városi környezetben a racionális válasz egyszerű: le kell tenni a kulcsot. Egy kombinált, autómentes életmód (tömegközlekedés, alkalmi ridesharing és telekocsi) éves szinten nagyjából feleannyiból kihozható.
Ahol nincs kiszámítható tömegközlekedés, ott a saját autó nem kényelmi szempont, hanem a munkába járás, a gyerekszállítás, a bevásárlás, az orvoshoz jutás, a túlélés egyetlen eszköze.
A döntéshozók gyakran mutogatnak a zöld átállás „népszerűsítésére”, mint a magas adók igazolására. Csakhogy egyszerűen nincs pénz elektromos autóra. Ez nem ösztönzés, hanem büntetés: a mobilitás drágításával egyszerűen elvágják a kistelepülések lakóit a gazdasági lehetőségektől, az aszfaltot pedig végérvényesen kettészakítják a kiváltságosok és a lemaradók között.
A mai Romániában a slusszkulcs elfordítása már rég nem a szabadság kezdete, hanem a mohó államkassza taxiórájának elindítása – a kérdés már csak az, hányan bírják még fizetni a fuvart, mielőtt végleg az út szélén ragadnak.

Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Balogh Levente
Némi csalódással konstatáljuk, hogy a kormánypártok hatalomhoz való ragaszkodása miatt a politikai válságot kirobbantó PSD talán megússza, hogy kormányozni kényszerülve vigye el a balhét mindenért.
Páva Adorján
Valamikor régen a sör a szegény ember bora volt. Ma már lassan a középosztály pezsgője.
Páva Adorján
Tanügyi rendszerünk ezer sebből vérzik. Bukarestben azonban rátapintottak a probléma lényegére, megvan a megfellebbezhetetlen megoldás: a szabóság.
Rostás Szabolcs
Kereken egy héttel ezelőtt ugyanezeken a hasábokon levontuk a következtetést, miszerint elbuktak Nicușor Dan proxyjai, kudarcot vallott Románia államelnökének második kormányalakítási kísérlete is.
Bede Laura
Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.
Balogh Levente
Traian Băsescu után szabadon Nicușor Dan is a „játékos” államfők útjára lépett – az más kérdés, hogy ha minden rosszul megy, a szélsőjobboldali erők jelentőségét növeli azzal, hogy a királycsinálói szerep közelébe juttatja őket.
Rostás Szabolcs
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
szóljon hozzá!