
A 65–70 éve érettségizett vén diákok is visszatérnek egykori alma materükbe Szatmáron
Fotó: Szatmárnémeti Véndiákszövetség
Kiállításokkal, könyvbemutatóval, komolyzenei koncertekkel, osztálytalálkozókkal és valamennyi korosztályt megszólító színes eseményekkel szervezi meg idén 30. alkalommal a véndiák-találkozót a Szatmárnémeti Véndiákszövetség, amelynek képviselői elmondták, a jubiláló rendezvény népszerűsége évről évre töretlen, az évszázados múltra visszatekintő esemény az úgynevezett városi értékrend része.
2022. július 08., 13:082022. július 08., 13:08
Idén is egykori tanáraikra, diáktársaikra emlékeznek, felelevenítik az alma materben elkövetett diákcsínyeket, anekdotákat, felidézik az iskolás élet örömét-bánatát július második hétvégéjén a szatmárnémeti iskolák vén diákjai. A július 8–9-én tartandó rendezvényt idén harmincadik alkalommal szervezi meg a Szatmárnémeti Véndiákszövetség. A jubiláló esemény gazdag kulturális és szórakoztató programokat kínál, többek között kiállításokkal, könyvbemutatóval, komolyzenei koncertekkel, osztálytalálkozóval és minden korosztályt megszólító színes eseményekkel várja a partiumi megyeszékhelyen élő és onnan elszármazott öreg diákokat. Muhi Sándor tanár, alapító tag a Krónikának felidézte,
Fotó: Szatmárnémeti Véndiákszövetség
Később, Ábrám Sámuel lelkész, Grebur Miklós tanár, Gönczy Gábor és Tóth Géza mérnök elnöksége idején a találkozók egyre népszerűbbé váltak, a világ minden tájáról hazalátogattak a rendezvényre a volt diákok. „Hosszasan lehetne elmélkedni arról, vajon mi a titka a találkozók töretlen népszerűségének, miben áll az évszázados múltra visszatekintő iskolaváros vonzereje. Lehet magyarázni hely szellemével, a színes, változatos programokkal, az egykori kiváló tanárokkal, akik közül sokan nagyszerű szervezők, közéleti emberek voltak.
Ez a hely számunkra Szatmárnémeti, a helyi iskolák, ahol emlékezünk az egykori tanárokra, diáktársakra, sztorikra, eseményekre, vicces történetekre, aranyköpésekre, szerelmekre, közös tevékenységekre, örömre-bánatra” – fejtette ki Muhi Sándor.
Boga Ferenc tanár a jubileumi találkozó kapcsán elmondta, a rendezvény a koronavírus-járvány miatti bezártság okozta kellemetlenségeket is feledtetni kívánja. „A nagyszámú érdeklődő és a pozitív visszajelzések bizonyítják, érdemes megszervezni évről évre az eseményt, amely semmit nem veszített a mozgósító erejéből. A véndiák-találkozó ellensúlyozni próbálja az elvándorlás egymástól eltávolító hatásait is” – tette hozzá.
Fotó: Szatmárnémeti Véndiákszövetség
Az esemény pénteken a szatmárnémeti Dinu Lipatti Filharmónia ünnepi hangversenyével kezdődik, majd a Kölcsey Ferenc Főgimnázium ebédlőjében a néptáncosok találkozójára várják az érdeklődőket, és az Iparosotthonban bemutatkozik a harmincéves 44-es Dsida Jenő-cserkészcsapat is. Szombaton tartják az érettségi találkozós osztályok hagyományos felvonulását a Református Kollégium udvarán, majd az elhunyt tanárokra és diáktársakra emlékeznek. A véndiák-találkozó keretében kiállítás nyílik a szatmári épületekről, ezenkívül ismertetik az elmúlt két évben megjelent szatmári szerzők könyveit is. A találkozót szórakoztató programok is színesítik, szerveznek sakkversenyt, beerpongvetélkedőt, és minden este táncház és „fiatalító buli” várja az érdeklődőket. A részletes program az esemény Facebook-oldalán olvasható.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
A hidegebb tavasz miatt többhetes késéssel ugyan, de már virágzik székelyföldi élőhelyein Európa leglátványosabb vadon élő orchideája, a fokozottan védett boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus).
szóljon hozzá!