
Két túrázás között „buborékba zárva” olvashatnak a kirándulók
Fotó: Asociația Exploratorilor Pușcații
Olvasóiglukat tervez működtetni országszerte a fontosabb turisztikai látványosságok környékén, köztük több erdélyi helyszínen egy Arad megyei civil szervezet. Sebastian Marţian Sbîrcea, a projekt ötletgazdája a Krónikának elmondta, a kezdeményezés keretében különböző tematikájú könyveket olvashatnak a kirándulók magyar, román és angol nyelven a műanyag buborékokban kialakított nomád könyvtárban.
2022. május 14., 08:512022. május 14., 08:51
Nomád könyvtárat, úgynevezett olvasóiglukat helyezne el országszerte a fontosabb turisztikai látványosságok környékén egy Arad megyei civil szervezet.
– mondta el a Krónikának Sebastian Marţian Sbîrcea, a kezdeményező Pușcații Felfedezők Egyesületének vezetője, a projekt ötletgazdája.
A természetjárást és kulturális tevékenységeket népszerűsítő civil szervezet projektje a természetben töltött idő jótékony hatásaira kívánja felhívni a figyelmet, ezenkívül az országban található természeti látványosságok és az épített örökség védelmét is hangsúlyozza.
Fotó: Asociația Exploratorilor Pușcații
„Olyan világban élünk, hogy körülöttünk minden digitalizálódik és felgyorsul. A nomád könyvtár projektünkkel szeretnénk mintegy »visszatérni a múltba«, lelassítani az időt, hogy olyan tevékenységekre is maradjon időnk, mint az olvasás. Ezenkívül ösztönözni szeretnénk a nagyközönséget, különösen a fiatal generációt, hogy minél több időt töltsön a természetben, ugyanis ez hozzájárul személyiségfejlődéshez, testi-lelki jólléthez” – fogalmazta meg az ötletgazda.
Az első olvasóiglukat június elsején állítják fel az aradi gyermekparkban, ahol két hétig gyerekkönyvek, kortárs irodalom, versantológiák, ismeretterjesztő és önismereti tematikájú könyvek várják az érdeklődőket. A későbbiekben tematikus iglukat rendeznek be, így Sonkolyoson és a Pádis-hegységben élet és jövő tematikában olvashatnak könyveket az arra járók, a Hunyadiak várában történelmi könyvek, a Gyilkos-tónál multikulturalitásról szóló írások, a Tordai-hasadéknál pszichológiai és önismereti tematikájú művek, a Duna-deltában pedig a mesék világát idéző szépirodalmi alkotások várják magyar, román és angol nyelven a természet és a könyvek szerelmeseit.
Fotó: Asociația Exploratorilor Pușcații
A civil szervezet vezetője elmondta, a könyvtárak kialakításában a helyi és megyei könyvtárakkal működnek együtt, ezenkívül az iglukban is elhelyeznek dobozokat, amelyekbe bárki tehet könyveket az adott tematikában.
A projekt az országban található természeti látványosságokat és épített örökséget is népszerűsíti, az egyesület vezetett túrákat is szervez egy-egy helyszínen az érdeklődők számára. Ennek keretében a túrázni vágyók ellátogathatnak Bihar megyében többek között a Medve-barlanghoz, Kolozs megyében a tordai sóbányához vagy a széki nádasrezervátumhoz, Hargita megyében a Békás-szoroshoz, vagy a Duna-deltában a leteai erdőben megtekinthetik a liánokkal borított több száz éves fákat és a vadlovakat.
A Pușcații Felfedezők Egyesületét egy természetjáró baráti csoport hozta létre 2012-ben, a szervezet fő tevékenységi körét a kamaszok és felnőttek számára szervezett oktatási-kulturális tevékenységek, túrázás a természetben, magashegyi expedíciók alkotják. További részletek a nomád könyvtárról, az egyesület tevékenységéről a szervezet Facebook-oldalán olvashatóak.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
szóljon hozzá!