Hirdetés

Medve, játék, tanulás: fesztivál hozta közelebb a székely diákokhoz a környezetvédelmet

medve

A fesztivál célja ezúttal is új perspektívából közelíteni meg a medvekérdést

Fotó: Tusnad Eco Bear Fest / Facebook

Csíkszentimrei diákok a Krónikának elküldött üzeneteikben mesélték el a tusnádfürdői medvefesztivállal kapcsolatos élményeiket. A rendezvényen interaktív programokon keresztül nemcsak a medvéről tanulhattak, hanem arról is, hogyan lehet felelősen és biztonságosan együtt élni a természettel. A rendezvény pozitív hozadékairól Kozma-Kis Emese főszervezővel és András Éva tanárnővel beszélgettünk.

Deák Szidónia

2025. november 04., 07:572025. november 04., 07:57

2025. november 04., 10:352025. november 04., 10:35

Az oktatás elengedhetetlen alapja az ember és medve biztonságos együttélésének – ez volt a fő üzenete annak a tusnádfürdői fesztiválnak, amely interaktív módon hozta közelebb a környezetvédelem tematikáját a fiatal korosztályhoz. Az őszi szünetet megelőzően negyedik alkalommal megtartott TusnadEcoBear fesztiválon közel félezer diák vett részt nemcsak Hargita, hanem a szomszédos Kovászna megyéből is.

Kozma-Kis Emese főszervező a Krónikának elmondta, az iskolai Zöld hét idejére időzített

Hirdetés

rendezvény egyik célja az volt, hogy megmutassa, a medve nemcsak veszélyforrást jelenthet, hanem a helyi természeti örökség része.

A játékos-szórakoztató előadások, tudományos bemutatók és kézműves foglalkozások révén a Project Bag Egyesület szervezte fesztivál mára a környék egyik legjelentősebb környezeti nevelési eseményévé nőtte ki magát.

korábban írtuk

Ökoturizmus szívvel és stratégiával: fenntartható idegenforgalom Tusnádfürdőn
Ökoturizmus szívvel és stratégiával: fenntartható idegenforgalom Tusnádfürdőn

Tusnádfürdő és környéke nemcsak lenyűgöző természeti adottságai, hanem átgondolt, fenntarthatóságra épülő fejlesztései által is egyre markánsabb helyet foglal el az ország turisztikai térképén.

A tudományos bemutatókat, kézműves foglalkozásokat és interaktív előadásokat felvonultató fesztivál mára a térség egyik legjelentősebb környezeti nevelési eseményévé vált. A résztvevők konkrét példákon keresztül ismerkedhettek meg azzal, hogyan lehet biztonságban élni a medvék közelében. A program egyik legnépszerűbb előadását a tusnádfürdői intervenciós csapat állatorvosa, Szász István tartotta, aki arról beszélt,

hogyan dolgoznak nap mint nap azért, hogy a medvék ne közelítsék meg a lakott területeket, hanem az erdőben maradjanak.

A látogatóközpontban szervezett foglalkozások pedig azt mutatták be, hogyan előzhetők meg a konfliktusok, és mit tehet a közösség annak érdekében, hogy valóban békés legyen az együttélés ember és medve között.

medve Galéria

Interaktív foglalkozások keretében foglalkoztak a medvekérdéssel a TusnadEcoBear fesztiválon

Fotó: Tusnad Eco Bear Fest / Facebook

Gazdag programkínálat: szórakozva tanulhattak a medvekérdésről a székelyföldi diákok

Kozma-Kis Emese rámutatott, a TusnadEcoBear fesztivál szakmai és közösségi együttműködésekre épült. Előadást tartott többek közt Máté István, a csíkszeredai Sapientia Egyetem oktatója, a Zöld Székelyföld Egyesület a Hangyasuli programmal, a Vöröskereszt önkéntesei elsősegély-oktatással, míg a Sportiskola a biatlon sportág bemutatásával színesítette a kínálatot.

A helyi vállalkozók is aktívan bekapcsolódtak: a Megoldó Pont barkácsfoglalkozásokkal, Csomortáni Gál Judit pedig nemezeléssel várta a gyerekeket, akik medvés és helyi motívumokat is megjelenítő alkotásokat készítettek. A Csíkszeredai Kutatóintézet három kísérlettel érkezett, amelyek a természet megismerésére és a tudományos kíváncsiság felkeltésére ösztönözték a diákokat.

„A fesztivál szellemiségét leginkább a Tusnád Eco Cave programunk testesítette meg:

Idézet
ez egy olyan állandó kiállítás és előadás, ahol Tusnádfürdő történetét az ember–medve együttélés összefüggésében ismertetjük, és bemutatjuk azokat a megelőzési eszközöket, amelyekkel elkerülhetők a konfliktusok

– fogalmazott a rendezvény főszervezője. Elmondta, a fesztivál szervezésekor tudatosan törekedtek arra, hogy a tanulás és a szórakozás egyensúlyban legyen, hiszen céljuk az volt, hogy a természetvédelemről való ismeretszerzés élményszerű formában történjen.

medve Galéria

A csíkszentimrei diákok a Sólyomkőre is felmásztak

Fotó: Tusnad Eco Bear Fest / Facebook

Kozma-Kis Emese arról is beszélt, hogy a rendezvényről pozitív visszajelzések érkeztek mind a pedagógusok, mind a diákok részéről, ugyanis sok iskolában a Zöld hét vagy az Iskola másként hét keretében érkeztek diákok, és örömmel fogadták, hogy a fesztivál ingyenesen biztosított tartalmas, nevelő programokat.

Idézet
A tanárok gyakran panaszkodnak, hogy nehéz elérhető árú, mégis minőségi zöld programokat találni a diákoknak. Mi ezért is igyekszünk évről évre támogatókat keresni, hogy a fesztivál mindenki számára hozzáférhető maradjon

– fejtette ki a főszervező.

Már tervezik a rendezvény következő kiadását, szeretnék, ha a jövőben is megmaradna a TusnadEcoBear Fesztivál alapfelépítése és szellemisége, ugyanakkor folyamatosan azon gondolkodnak, miként tehetnék még színesebbé és gazdagabbá a programkínálatot. „Felmerült például, hogy a jövőben művészeti alkotópontot is kialakítanánk, ahol fotósok, grafikusok vagy festők bevonásával a természet és a művészet kapcsolatát is megmutathatnánk. Ezek még ötletszinten vannak, de az irány egyértelmű: évről évre fejlődni szeretnénk” – húzta alá.

A főszervező hozzátette, további céljuk a különböző korosztályok megszólítása is. Az idei kiadás elsősorban az 5–8. osztályos diákokat célozta, de a csapat Erasmus-program keretében már dolgozik olyan oktatási anyagokon, amelyekkel líceumi és egyetemi hallgatókat is bevonnának a környezeti nevelésbe: a középiskolásoknak strukturált oktatási programot terveznek bemutatni, míg az egyetemistáknál inkább terepgyakorlatok formájában szeretnénk átadni a tudást.

medve Galéria

A Vöröskereszt az elsősegélynyújtásról tanított a fesztiválon

Fotó: Tusnad Eco Bear Fest / Facebook

Medveközeli megközelítés: a mindennapokban hasznosítható tudás

A fesztivál visszatérő vendégei közé tartozik a csíkszentimrei Arany János Általános Iskola is, amelynek 6–8. osztályos diákjai már az első kiadás óta aktív résztvevői az eseménynek. Az intézmény pedagógusa, András Éva tanárnő szerint a fesztivál nem csupán egy színes, játékos program, hanem a környezeti nevelés szerves része lett az iskola életében.

Idézet
A medvével kapcsolatban a mi környékünkön sajnos kevés a pozitív élmény, éppen ezért különösen fontos, hogy a diákok olyan eseményeken vegyenek részt, ahol más szemszögből is megismerhetik a medvét.

Például a tusnádfürdői intervenciós csapat állatorvosának előadásán láthatták, hogy a problémákra vannak működő megoldások is. Itthon sokszor csak a veszélyről és a károkról hallanak, itt viszont megtapasztalják, hogy a medvével való együttélés lehetséges, és közös felelősség is” – mesélte a Krónikának a csíkszentimrei pedagógus. Hozzátette, véleménye szerint a rendezvény legnagyobb értéke abban rejlik, hogy a gyerekek nemcsak hallanak a medvékről és a természetvédelemről, hanem konkrét, a mindennapokban is hasznosítható tudást kapnak. „A fesztiválon nem elméleti példákat hallanak, hanem megmutatják nekik,

Idézet
hogyan lehet a gyakorlatban is tenni azért, hogy az ember nagyobb biztonságban érezze magát a medvékkel szemben:

hogyan kell viselkedni, ha kirándulás közben medve közelébe kerülünk, mit tehet egy közösség a medvekárok megelőzéséért, hogyan működik a villanypásztor vagy az intervenciós csapat” – fogalmazott a tanárnő.

Mint mondta, az a tapasztalatuk, hogy az itt szerzett ismeretek nem maradnak a tanteremben, a diákjai – akik közül többen részt vesznek a Junior Ranger elnevezésű nemzetközi természetvédelmi nevelési kezdeményezésben – kirándulások alkalmával sokkal tudatosabban viselkednek az erdőben, figyelnek a zajkeltésre, a viselkedésükre.

medve Galéria

Számos tudományos kísérletet is kipróbálhattak a medvefesztivál résztvevői

Fotó: Tusnad Eco Bear Fest / Facebook

Csíkszentimrei diákok: „Szívesen visszamennék, mert ez egy klassz és érdekes nap volt”

A csíkszentimrei Arany János Általános Iskola diákjai idén is élményekkel telve tértek haza a tusnádfürdői medvefesztiválról. A nyolcadikos Bocskor Eszter szerint „nagyon tetszettek a programok, főleg amikor csapatos feladatokat csináltak”, és a Hangyasuli állomás is különösen érdekes volt. Balló Krisztina, hetedik osztályos tanuló

minden foglalkozást izgalmasnak talált, leginkább a laboros kísérleteket élvezte, és mint mondta, „jövőre is visszamenne”.

Osztálytársa, Barcsa Melinda Pálma arról mesélt, hogy sok újat tanult a medvékről és a természetvédelemről, és különösen tetszett neki a közös munka. „Szívesen visszamennék, mert ez egy klassz és érdekes nap volt” – fogalmazott.

A hetedikesek közül Pál Dóra számára a legnagyobb élményt a lövészet és a Sólyomkőre tett túra jelentette, míg Bálint Emília a laboratóriumi feladatokat emelte ki kedvenc programként. Keresztes Rozália hatodikos diák részletesen beszámolt a nap eseményeiről, mint mondta, kipróbálták a biatlonos lövészetet, türelemjátékot, villanypásztoros feladatot, mikroszkópos vizsgálatot és több kémiai kísérletet is.

medve Galéria

Interaktívan közelítette meg a tusnádfürdői rendezvény a környezetvédelmi problémákat

Fotó: Tusnad Eco Bear Fest / Facebook

Bálint Ákos a csapatos játékokat és a Hangyasuli feladatait szerette a legjobban, míg Szántó-György Balázs a kémiai és íjászati programokat említette kedvencként.

Csiszér Zsombor és Kolumbán Áron számára a Sólyomkő-túra volt a nap fénypontja, ahonnan gyönyörű kilátás nyílt Tusnádfürdőre.

Péter Zalán inkább a biatlonos és laboros tevékenységeket választotta, és elmondta, izgalmas volt kipróbálni a lézeres lövészetet is. A hatodikos Lukács Boglárka a tudományos és játékos részeket egyaránt élvezte, Kencse Sugárka pedig a programok sokszínűségét és a szervezők kedvességét emelte ki; mint fogalmazott „a szervezők nem hagyták, hogy unatkozzanak”.

medve Galéria

A csíkszentimrei diákok írásban meséltek élményeikről a Krónikának

Fotó: Lukács Boglárka

korábban írtuk

Mexikótól Hollandiáig kíváncsiak arra, hogyan oldják meg a medvegondokat Tusnádfürdőn
Mexikótól Hollandiáig kíváncsiak arra, hogyan oldják meg a medvegondokat Tusnádfürdőn

A világ minden tájáról érkeztek szakemberek a Tusnad Eco Bear konferenciára, ahol az ember és a barna medve együttéléséről folyt a párbeszéd. Bár a román hatóságok távol maradtak, Tusnádfürdő sikertörténete nemzetközi figyelmet keltett.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 14., vasárnap

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes

Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes
Hirdetés
2026. június 13., szombat

Új uniós szabályok jönnek a repülőjegyek és a kézipoggyászok ügyében

Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.

Új uniós szabályok jönnek a repülőjegyek és a kézipoggyászok ügyében
2026. június 13., szombat

Székelyföldön is virágzik Európa leglátványosabb vadon élő orchideája

A hidegebb tavasz miatt többhetes késéssel ugyan, de már virágzik székelyföldi élőhelyein Európa leglátványosabb vadon élő orchideája, a fokozottan védett boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus).

Székelyföldön is virágzik Európa leglátványosabb vadon élő orchideája
2026. június 13., szombat

Kora nyári, gyermekkori mézes-citrusos íz: „bodzavirágból hullik a sárga virágpor”

Júniusban az erdélyi piacok, udvarok illatvilágát sok helyen meghatározza a bodzavirág. Sokaknak a frissen készített bodzapezsgő jut eszébe azonnal, mások télire tesznek el vízzel hígítandó bodzaszörpöt.

Kora nyári, gyermekkori mézes-citrusos íz: „bodzavirágból hullik a sárga virágpor”
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Tiszavirágzás a Maroson: megkezdődött a kérészek tánca – VIDEÓ

Látványos videófelvételt tett közzé közösségi oldalán a Maros-ártér Természetvédelmi Park vezetősége a Maros zajló tiszavirágzásról.

Tiszavirágzás a Maroson: megkezdődött a kérészek tánca – VIDEÓ
2026. június 08., hétfő

Kedvenc nyaralásos fotód most nyereményt ér!

A Krónika új nyereményjátékában a kedvenc nyaralásos fotód értékes ajándékokat érhet!

Kedvenc nyaralásos fotód most nyereményt ér!
2026. június 06., szombat

Helikopter és hangverseny: művészeti eseménnyé vált a korszerűsítési munkálat Nagyszebenben

Nem mindennapi látvány fogadta azt, aki szombaton Nagyszeben történelmi belvárosában járt, ugyanis egy helikopter körözött a város felett, miközben zenészek adtak elő műveket a földön. Az akció a filharmónia épületének korszerűsítéséhez kapcsolódott.

Helikopter és hangverseny: művészeti eseménnyé vált a korszerűsítési munkálat Nagyszebenben
Hirdetés
2026. június 05., péntek

Elítélte a holland bíróság a dák aranykincsek tolvajait

A hollandiai Assen bírósága 3 év és 11 hónap börtönbüntetésre ítélte a holland Drents Múzeumból tavaly januárban ellopott dák aranykincsek tolvajait – tájékoztatott az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál pénteken.

Elítélte a holland bíróság a dák aranykincsek tolvajait
2026. június 05., péntek

Utazó- és olvasóközönség: digitális könyvtár böngészhető a tömegközlekedési eszközökön

Aradon mintegy 150 tömegközlekedési eszközön egy kattintással elérhető a megyei könyvtár digitális változata, így több ezer olvasmány közül válogathat az utazóközönség.

Utazó- és olvasóközönség: digitális könyvtár böngészhető a tömegközlekedési eszközökön
2026. június 04., csütörtök

Orvvadászat gyanúja merült fel a sportvadász egyesület vezetője ellen

Rendőrségi ellenőrzés során vaddisznóhúst találtak abban az autóban, amelyben Nicolae Deme, az Arad Megyei Vadász- és Sporthorgász Egyesület (AJVPS) igazgatója is utazott – erősítette meg az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság.

Orvvadászat gyanúja merült fel a sportvadász egyesület vezetője ellen
Hirdetés
Hirdetés