
Az Erdélyben nagy népszerűségnek örvendő kvízbajnokságot hamarosan magyarországi diákok számára is megszervezik
Fotó: Facebook/Kovács Zsolt kvízmester KoZso
A határon túli magyarság kultúráját és történelmét szeretné közelebb hozni a magyarországi középiskolásokhoz a számukra szervezett kvízbajnokság. A budapesti Magyarság Háza és Kovács Zsolt kezdeményezése máris sikeresnek mondható, hiszen 50 iskola jelentkezett. A világrekorder kvízmester a bajnokság részleteiről, esetleges kiterjesztéséről, valamint az erdélyi kvízéletről beszélt a Krónikának.
2025. október 04., 08:442025. október 04., 08:44
2025. október 04., 08:452025. október 04., 08:45
A budapesti Magyarság Háza és a világrekorder Kovács Zsolt kvízmester Egy a nemzet! címmel, Erdély témakörében szervez kvízbajnokságot magyarországi diákoknak. „A Magyarság Háza kétféle minőségemben keresett meg: egyrészt kvízmesterként, másrészt külhoni magyarként. Erdélyiként jól ismerem a határon túli fiatalok gondolkodását – részben azért, mert Székelyföldön születtem, hat évet éltem Kolozsváron, és közel egy évtizede Szatmárnémetiben, a Partiumban élek.
Az elmúlt hét évben pedig átfogóan foglalkoztam az erdélyi és külhoni magyar közösségek művészeti, irodalmi és zenei örökségével” – mondta a Krónika megkeresésére Kovács Zsolt.
Mint kifejtette, a magyarországi középiskolásoknak meghirdetett kvízbajnokság célja, hogy közelebb hozza számukra a határon túli magyarság kultúráját és történelmét. A kezdeményezők szeretnék, hogy
Hiszen bár az iskolai tananyagban idővel szerepelnek neves külhoni szerzők – például Tamási Áron vagy Ady Endre –, ezek a nevek gyakran száraz, tantárgyverseny-jellegű közegben kerülnek a diákok elé. A kvízformátum ezzel szemben játékosabb, interaktívabb, és olyan célcsoportokat is elér, akiket a hagyományos oktatási módszerek kevésbé szólítanak meg.
Kovács Zsolt kvízmester szerint a kvízformátum olyan célcsoportokat is elér, akiket a hagyományos oktatási módszerek kevésbé szólítanak meg
Fotó: Kovács Zsolt kvízmester/Facebook
„Éppen ezért eszközként tekintettünk rá: egy alternatív módja annak, hogy érdekes és élményszerű formában adjuk át a határon túli magyarsággal kapcsolatos tudást a fiatal generációnak.
A jelentkezési határidő október elsején este zárult le, és az első összesítések alapján azt mondhatom, nagyon szépen futott a kezdeményezés. Sőt, számos megkeresés érkezett Erdélyből, Kárpátaljáról, sőt, még Londonból is volt olyan iskola, amely részt szeretett volna venni a versenyben. Azonban ez a kvízbajnokság kifejezetten a magyarországi középiskolák számára lett meghirdetve, és ennek megfelelően állítottuk össze a kérdésanyagot is” – magyarázta a Guinness-világrekorder kvízmester. Hozzátette, a határon túli iskolák jelentkezései így most nem számíthatók hivatalos nevezésnek – de mindenképp fontos jelzés számukra, hogy ha a program folytatódik jövőre, akkor azt már a teljes Kárpát-medencére kiterjesztik.
A bajnokság három fordulóból áll: az első két forduló online zajlik. A kérdéseket összeállító Kovács Zsolt szerint azon van a hangsúly, hogy ez ne tantárgyverseny legyen, hiszen nem az a cél, hogy a diákok leüljenek, és bemagolják Erdély történelmét Trianontól napjainkig. Sokkal inkább egy élményszerű, játékos, interaktív formátumot akarnak megvalósítani. A döntő december 15-én lesz Budapesten, ez már élőben zajlik a csíkszeredai születésű, Szatmárnémetiben élő kvízmester vezetésével. A legjobb 20 csapat kap meghívást erre az eseményre.
Ez a díj célzottan azt szolgálja, hogy minél több magyarországi fiatal személyesen is megtapasztalhassa a határon túli magyarság kultúráját és mindennapjait. Kovács Zsolt a parajdi bányakatasztrófát felhozva példaként hangsúlyozta, nem szabad megvárnunk, míg elveszítjük kulturális örökségünk, a turizmushoz kapcsolódó értékeinket. „Fontos, hogy a fiatalok már most felismerjék ezeknek az értékeknek a jelentőségét, ne csak akkor, amikor már veszélybe kerültek. Azt is célként tűztük ki, hogy magyarországi fiatalok ismerjék meg, éljék és értékeljék azokat az értékeket, amiket tartogatnak számukra a külhoni magyar közösségek” – magyarázta az esemény egyik szervezője.
Kovács Zsolt arról is beszélt lapunknak, hogy ezzel a kezdeményezéssel párhuzamosan folyamatosan zajlanak az erdélyi kvízestek,
Rámutatott, havi rendszerességgel öt városban vezeti a kvízeket, de emellett több olyan település is van, ahová minden második alkalomra hívják, például Bánffyhunyad vagy Tasnád. „A bajnokság mellett több kisebb rendezvényre is rendszeresen hívnak – ezek nem feltétlenül bajnokság jellegűek, de jelen vagyok fesztiválokon, városnapokon, céges csapatépítőkön, illetve kisebb-nagyobb közösségi eseményeken is. Külön öröm, hogy a céges rendezvényeken belül is egyre többen fedezik fel a kvíz közösségformáló, értékátadó és szórakoztató erejét. Egy jó kvízjáték egyszerre tanít és szórakoztat, miközben teret ad a csapatmunkának és a közös gondolkodásnak” – részletezte a kvízmester.
A kvízestek egyik szabálya: a mobiltelefonok a játék idején egy dobozban maradnak
Fotó: Facebook/Kovács Zsolt kvízmester KoZso
Hozzátette, módszertanának egyik fontos eleme, hogy a játék kezdetén minden csapat beteszi a telefonokat egy dobozba. Ezt azért tartja lényegesnek, mert így valódi figyelemmel tudnak jelen lenni – nem zavar be a közösségi média, nem kell az üzenetekre válaszolgatni. „A cél az, hogy ez a két-három alatt egymásra figyeljünk, ott legyünk a jelenben, adjunk egy kis flow élmény lehetőséget magunknak, és figyeljünk teljes testünkkel és elménkkel a kvízre, amit egyébként próbálok úgy felépíteni, hogy ne csak egy egyszerű kérdezz-felelek játék legyen, hanem igazi audiovizuális élmény” – hangsúlyozta az Erdélyi Kvízbajnokság megálmodója.

Büszke és boldog Kovács Zsolt kvízmester, akinek csapataival együtt sikerült megdöntenie a Guinness-rekordot Szatmárnémetiben: egyfolytában 34 és fél órás maratoni kvízjátékot sikerült tartaniuk a hét végén.
Látványos videófelvételt tett közzé közösségi oldalán a Maros-ártér Természetvédelmi Park vezetősége a Maros zajló tiszavirágzásról.
A Krónika új nyereményjátékában a kedvenc nyaralásos fotód értékes ajándékokat érhet!
Nem mindennapi látvány fogadta azt, aki szombaton Nagyszeben történelmi belvárosában járt, ugyanis egy helikopter körözött a város felett, miközben zenészek adtak elő műveket a földön. Az akció a filharmónia épületének korszerűsítéséhez kapcsolódott.
A hollandiai Assen bírósága 3 év és 11 hónap börtönbüntetésre ítélte a holland Drents Múzeumból tavaly januárban ellopott dák aranykincsek tolvajait – tájékoztatott az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál pénteken.
Aradon mintegy 150 tömegközlekedési eszközön egy kattintással elérhető a megyei könyvtár digitális változata, így több ezer olvasmány közül válogathat az utazóközönség.
Rendőrségi ellenőrzés során vaddisznóhúst találtak abban az autóban, amelyben Nicolae Deme, az Arad Megyei Vadász- és Sporthorgász Egyesület (AJVPS) igazgatója is utazott – erősítette meg az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság.
Vádat emelt Bukarest első kerületének ügyészsége egy férfi ellen, aki a fővárosi főpolgármester kabinetfőnökének adva ki magát fiktív WhatsApp-fiókokról Nicușor Dan nevében próbált ingyenjegyeket szerezni különféle eseményekre.
Adrian Ahrițculesei hegymászó hétfőn elindult Alaszkába, ahol az észak-amerikai kontinens legmagasabb csúcsát a 6194 méteres McKinley-hegyet (Denali) tervezi megmászni az úgynevezett Hét hegycsúcs kihívás keretében.
Ritkán hallani olyan kezdeményezésekről, amelyek egyszerűségük ellenére képesek változást hozni egy közösség életében. Borsaújfaluban egy ilyen példa hívta fel magára a figyelmet: a polgármester saját medencéjét bocsátotta a gyerekek rendelkezésére.
Május végén elárasztják az erdélyi piacokat a különböző cseresznyefajták, az igazi nyár közeledtét jelzik a fényes, bordó, piros vagy sárgás szemek.
szóljon hozzá!