2007. március 26., 00:002007. március 26., 00:00
„A legutóbbi, nagyon enyhe télis mutatja mekkora a gond, mi az emberekben azt akarjuk tudatosítani,hogy nemcsak autóval lehet célba érni. Afüstölgő gépeket a magunk életénekvédelmében mellőzni kell” – indokoltakezdeményezésüket Demeter Zsolt. A csoportvezetője az extrém sportokat kedvelő Májer Ádámmalés a minden újat szívesen kipróbálóHegyeli Hunorral görkorcsolyán teszi meg a távot,a csoport egyetlen női tagja, Blizik Anita kerékpárralcsatlakozott hozzájuk. A csoportot kísérő, aszükséges felszerelést, élelmet szállítókisbuszt Kelemen Attila ifjú mérnök vezeti. Afiatalok egyetemisták, Demeter a Nagyváradi Egyetemkörnyezetvédelmi fakultásának utolsóéves hallgatója. „Én közgazdaságtanttanulok Kolozsváron, de a természetvédelemlételemem, ez köt össze a csoport többitagjával, és ezért csatlakoztam hozzájuk”– nyilatkozta Blizik Anita. A fiatalok már hónapokóta készülnek az útra, mindenféleterepen edzettek, napi 100–170 kilométert megtételévelerősítették magukat.
Szálláshelyeket nemfoglaltak, ott alszanak majd, ahol rájuk esteledik.Megállóhelyeiken a káros környezetihatásokra figyelmeztető szórólapokatosztogatnak. Útvonaluk az E60-as út mentén vezetKolozsváron, Marosvásárhelyen, Segesváronát Brassóig, onnan a visszautat Sepsiszentgyörgy,Csíkszereda, Székelyudvarhely és Zilahérintésével teszik meg, terveik szerint árpiliselsején érkeznek vissza Nagyváradra.
Induláskor Biró Rozálianagyváradi alpolgármester a város címeréttartalmazó kitűzővel ajándékozta meg afiatalokat, mondván, hogy ezzel a kezdeményezésselnemcsak Nagyváradot népszerűsítik, hanem arrais felhívják a figyelmet, hogy egy magánember istehet valamit környezete védelmében. Afigyelemfelkeltő út megszervezéséhez szükséges13 ezer eurót támogatóktól sikerültösszegyűjteniük, és remélik, hogy az 1000kilométer megtételével a világrekordokkönyvébe is bekerülnek. A csapathoz csatlakoznikívánók a www.transkaters.lx.ro honlapontalálnak több információt. GergelyGizella
Április 22-én, a déliszentmise után figyelemfelkeltő kerékpároszarándoklatra indul Budapestről, a Szent István-bazilikaelől Ferkó Zoltán, a Keresztszülők a MoldvaiCsángómagyarokért Egyesület alelnöke.A Kárpát-medencét átölelő bicikliskörútjával arra akarja felhívni afigyelmet, hogy a Kárpátokon túl élőrómai katolikus csángó magyarok nemhallgathatnak anyanyelvükön misét, éskizárólag román nyelven megtartott egyháziszertartásokon vehetnek részt. Szerinte a legfontosabbaz, hogy az ott élők életét alapvetőenmeghatározó szakrális közegben, a templomban a mise nyelvét legalább részbenváltsák magyarra. Ferkó útvonalaMagyarországon érinti a fő észak-dunántúlirómai katolikus egyházi központokat, Bécsenés Velencén keresztül Vatikánba, majdvisszafelé a Vajdaságon és Dél-Magyarországonkeresztül Déva érintésévelGyulafehérvárra, az erdélyi rómaikatolikus egyház központjába vezet. EzutánKolozsvár érintésével pünkösdszombatján ér Csíksomlyóra. A következőfontos állomása Iaºi, a római katolikus egyházmoldvai központja lesz. A tervek szerint május 30-ánéri el Bákót, a moldvai csángóságközigazgatási központját, onnan pedigtovábbmegy minden olyan faluba, ahol magyar oktatászajlik, és ahol az utcán magyar szó hallatszik.A terv sikeréhez egyelőre támogatókat keres azinduló, az útvonal mentén egyházisegítséggel kér szálláslehetőséghez, kerékpárosok, motorosok vagy autós kísérőkcsatlakozását is örömmel fogadja. Akianyagiakkal tudja támogatni a célt, az a Moldvai MagyarOktatásért Alapítvány bankszámlájánkeresztül a cél megjelölésével teheti:„Kerékpárral a moldvai magyar miséért!”,a bankszámlaszám: 11742173-20154778-00000000.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.