
A hidegvölgyi Szivárvány Általános Iskola diákjai tanszercsomagot is kaptak
Fotó: Facebook/Adakoznimenő
Negyedik éve szervez karácsonyi gyűjtést a vásárhelyi egyetemi hallgatókból álló, „Adakozni menő” elnevezésű önkéntes közösség, amely legfőbb küldetésként a mélyszegénységben élő roma gyerekek segítését tűzte ki maga elé.
2021. december 21., 07:422021. december 21., 07:42
A csapat immár harmadik éve szervez gyűjtést a város legnagyobb romatelepén, a Hidegvölgyben élő gyerekek számára, a legszükségesebb száraz élelmiszereket, tisztálkodási cikkeket, tanszereket és vitamincsomagot juttatják el a nélkülözőknek.
Kovács Kata-Milla, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem színis hallgatója, a szervezet fő kezdeményezője megkeresésünkre elmondta, az ötlet 2017-ben indult, amikor a színészképzés megkezdésével Magyarországról Marosvásárhelyre költözött. Mint mondta, kezdetben megdöbbenten szembesült a városi körforgásban a szegény gyerekekkel, akiket jórészt az utca és az adakozók jóindulata nevelt. A kezdeti meglepettség idővel cselekvő indulattá és tenni akarássá formálódott.
„Sokszor szembesültem azzal, hogy a mélyszegénységben élők kérdésével kapcsolatban legtöbben azon az állásponton vannak, hogy nem is érdemes nekik segíteni. 2018-ban a Telefonos Szeretetszolgálat közreműködésével létrehoztuk az első gyűjtést. Hamar rájöttem, hogy a társadalom perifériájára szorult, mélyszegénységben élőkön szeretnék elsősorban segíteni, akik a szeretetszolgálat szociális hálóján is kívül esnek” – emlékezett vissza a hallgató.
Mint mondta, azokat a gyerekeket és családokat akarták segíteni, akiknek nincs áramuk, tévéjük, a fejük fölött levő biztos tető is sok esetben kérdéses. A szervezet és a telepen, sokszor teljes elszigeteltségben élő gyerekek közti legfőbb kapocs Tálas Ferenc, a Hidegvölgyben működő Szivárvány Általános Iskola pedagógusa. Az az önkéntesek ő segítségével bepillantást nyerhettek a telepen működő mikro-társadalom életébe, találkozhattak a gyerekkel és felmérhették, mi az, amire leginkább szükségük lehet.
A Hidegvölgyi iskola tanulóit célzó gyűjtés azonban így is jelentősnek számít, az első és második kiadás alkalmával ugyanis mintegy 162 diák számára biztosították az élelmiszerekből, tanfelszerelésből és tisztálkodási cikkekből álló karácsonyi csomagot. Az idei gyűjtés szombaton zárult, az adományok 140 kisiskoláshoz fognak eljutni.
A legfőbb segítség, hogy a szervezet személyesen is találkozik a telepen élő gyerekekkel
Fotó: Facebook/Adakoznimenő
Az évek során városi üggyé duzzadt kezdeményezéshez állandó alapot is szeretne létrehozni Kovács Kata-Milla, mint mondta, ebből évente kétszer, télen és tavasszal is segélycsomagokkal támogathatják a hidegvölgyi gyerekeket. Ennek érdekében a szervezet adománygyűjtő dobozokat helyezett el a Gemma Book Caféban, a 112 kávézóban, a La Piadina étkezőben, a Tutun kávézóban, a Gutenberg könyvesboltban, illetve a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem – Stúdió Színház épületében, ezek a dobozok egész évben elérhetőek.
„A tavaszi adománygyűjtő akciót a helyszínen történő, konkrét segítséggel szeretnénk kiegészíteni: lefestenénk a kerítést, felújítanánk a padokat, nevelő programokat szerveznénk és játszanánk az ottani gyerekekkel” – tette hozzá a kezdeményezés szervezője. Mint mondta, tisztában van azzal, hogy az adománygyűjtő csomagok ideiglenes megoldást jelentenek mélyszegénységben élő romák számára, akik a polgári város szélén elképzelhetetlen körülmények közt töltik mindennapjaikat, mégis fontosnak tartja, hogy személyesen is találkozhatnak az önkéntes csapattal és időnként színházi és bábelőadásokat is nézhetnek.
A kezdeményezést a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tanári kara is aktívan támogatja. Kovács Kata-Milla úgy látja, mára már annyira megerősödött a diákokból álló, önkéntes csapat, hogy ha elballag, lesz, akinek továbbadnia a szervezői feladatokat, így a hagyománynak később sem kell megszakadnia.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
szóljon hozzá!