
Az ipari alpinisták munkája során a legkisebb figyelmetlenség is végzetes lehet
Fotó: Facebook/alpinbist.ro
Tizenegy emeletes épületekre is felmászik az ipari alpinista, akinek le kell győznie a magasságtól való félelmét – mondta el Krónikának Balog Norbert. A Kolozsváron dolgozó ipari alpinistát mestersége kihívásairól és szépségeiről kérdeztük.
2022. február 06., 12:232022. február 06., 12:23
A magasságtól való félelmet is le kell győznie egy ipari alpinistának – mondta el megkeresésünkre Balog Norbert besztercei születésű, Kolozsváron élő és dolgozó ipari alpinista. Az úgynevezett alpintechnikához értő szakembereknek nehezen megközelíthető helyekre kell eljutniuk, olyan munkálatokat végeznek, melyet állvány, daru vagy egyéb eszközök felhasználásával nehéz vagy nagyon drága lenne megvalósítani.
Számtalan épület van, ami megmászásra vár, így szükség van az ipari alpinistákra.
Balog Norbert szerint ahhoz, hogy valaki ipari alpinista legyen, a szakma iránti érdeklődés, kíváncsiság és szeretet a legfontosabb. Emellett természetesen meg kell birkózni a magasságtól való félelemmel, a legtapasztaltabb alpinisták is túlesnek ezen a nehézségen. Mint Balog Norbert mondta, mindenkinek egyéni döntése, hogy legyőzi-e ezt az akadályt vagy nem.
Idővel hozzá lehet szokni, viszont akad olyan is, akinek minden alkalommal le kell küzdenie a félelmét, ki kell lépnie a komfortzónából.
– emlékezett vissza az ipari alpinista.
Balog Norbert: az ipari alpinizmushoz hozzátartozik az izgalom
Fotó: Facebook/Norbert Balog
A mesterségre jellemző az egyediség és izgalom, ugyanakkor sok kockázattal jár. A legkisebb figyelmetlenség is végzetes lehet. Arra a kérdésünkre, hogy az eddigi tapasztalatok alapján mi volt a legforróbb helyzet, a szakember viccesen megjegyezte „a kávé és a tűző nap”. Annak ellenére, hogy szigorúan betartják az előírt biztonsági szabályokat, ami a környezetüket védi, előfordult, hogy munka közben, egy-egy épület ablaka előtt elhaladva beláttak a lakók otthonába. Az ilyen helyzetek kellemetlen következményekkel is járhatnak.
„Üzenem a polgároknak, ha lógó köteleket látnak az ablak előtt, húzzák be a függönyt” – hívta fel a figyelmet Balog Norbert.
Mielőtt valaki ipari alpinistává válik, el kell végeznie egy képzést, ahol megtanítják az alpintechnikát: kötéseket, kikötési pontokat, erre a célra tervezett szerszámok használatát. A szakember elmondása szerint minden alkalommal a tetőről szállnak ki a kötélbe, ezért örülnek, ha az épületben van lift, amivel fel lehet jutni a legfelsőbb szintre. Kétféle kikötési pontot használnak: azokat, amelyek eleve a tetőn vannak, vagy amit ők maguk csinálnak.
A biztosító- és teherkötél segíti az ipari alpinisták munkáját. Télen nehéz hozzáférni a kikötési pontokhoz, mivel csúszik a tető. Ezekben a hónapokban több szabadnapjuk van a szakmában dolgozóknak. Balog Norbert szerint az ipari alpinizmus és a hegymászás között nagy a különbség.
Fotó: Balog Norbert
„A hegymászás és ipari alpinizmus két külön dolog. Az ipari alpinisták épületeken dolgoznak, olyan szerszámok segítségével, amelyek erre a célra lettek tervezve, mint például mászógép, biztosítógép vagy teherstopcsiga” – mondta Balog Norbert.
A hegymászók más technikát, szerszámot használnak, a köteleknek inkább biztonsági szerepük van. A hegy csúcsa felé a szikla repedéseibe kapaszkodva másznak. „A hegymászás hobbi, sport. Az én szakmám pedig egy iparág. Tulajdonképpen mindkettő egy életstílus” – részletezte Balog Norbert.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
szóljon hozzá!