
Fotó: Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala
A legszebb kincses városi és Kolozs megyei virágos erkélyt, udvart, kertet keresi idén is a Kolozsvári Városszépítő Egylet. Szabó Lilla, az egyesület alelnöke a Krónikának elmondta, a hatodízben meghirdetett vetélkedő célja idén is egy rendezettebb, virágosabb és környezettudatosabb városkép kialakítása a kincses város lakóinak cselekvő hozzájárulásával. A szervezők szeptember 30-ig várják a pályázatokat több kategóriában.
2022. július 17., 11:582022. július 17., 11:58
Hatodik alkalommal hívja városszépítésre a kincses város és Kolozs megye lakóit a Kolozsvári Városszépítő Egylet. A Virágos Kolozsvár a korábbi kiadásokhoz hasonlóan idén is egy élhetőbb, szebb, virágosabb környezettudatosabb városkép kialakítását tűzte ki célul, a szervezők a projekt keretében kívánják felhívni a város lakóinak figyelmét, hogy törődjenek szűkebb és tágabb környezetükkel – mondta el a Krónikának Szabó Lilla, a városszépítő egylet alelnöke.
„A mi fejünkben is az volt, hogy a Virágos Kolozsvár mozgalommal megpróbáljuk a kincses várost igazán kincsessé, zölddé varázsolni, hogy mindannyiunk számára szemet gyönyörködtető kellemes környezetet hozzunk létre” – fogalmazott a városszépítő egylet alelnöke.
Hozzátette, az elmúlt években egyre többen neveztek be a versenybe, a beküldött pályázatokon pedig látható minőségileg a változás, létrejöttek a fűszernövénykertek, a tömbházak körüli virágos övezeteket is elkezdték igényesen kialakítani, megművelni. „Biztosak vagyunk benne, hogy a pandémia is közrejátszott, az embereknek több idejük volt kertészkedni, virágokat ültetni, odafigyelni a közvetlen környezetükre. Ha az elmúlt évek tapasztalatait kellene summázni, úgy gondolom, apró lépésekben, de növekedik a mozgalom, évről évre egyre több szép példát látunk Kolozsváron és a megyében is.”
A vetélkedőt idén is két nyelven, magyarul és románul hirdették meg a szervezők. Szabó Lilla elmondta, a kezdeményezés első kiadásától igyekeztek a többségi lakosokat is megszólítani, a Virágos Kolozsvár honlapja és Facebook-oldala is két nyelven működik, és a vetélkedő nagy népszerűségnek örvend a kincses város román nemzetiségű lakóinak körében is, ezt bizonyítja a díjazottak névsora is.
„Eredetileg öt kategóriában hirdettük meg a versenyt, ám már az első két alkalom után kiderült, hogy Kolozs megye több településéről is lennének jelentkezők a város- és környezetszépítő vetélkedőre, így létrehoztuk a Kolozs megyei kategóriát is” – fejtette ki Szabó Lilla.
A pályázatok elbírálásánál a zsűri figyelembe veszi a növények elhelyezését, szín- és formavilágát, a környezeti összhangot, és az ültetett növények faji sokféleségét is. Ezenkívül szempont a növények kromatikája is, azaz hogy mennyire illenek esztétikailag a környezetükbe, illetve azt is megvizsgálják, hogy a pályázók az őshonok virágokat, növényeket miként tudják egzotikusabb növényekkel ízlésesen kombinálni – jegyezte meg Szabó Lilla.
A vetélkedő keretében a szervezők kert- és erkélyrendezési ötleteket is megosztanak a honlapjukon, valamint tájékoztatóvideót is közzétesznek arról, milyen szempontok szerint készítsék el a beküldendő fotókat a pályázók.
A Virágos Kolozsvár versenyre bármely kolozsvári vagy Kolozs megyei lakos pályázhat virágos projektjével, ami legtöbb öt fényképből állhat. A fotókat a www.varosszepito.ro honlapra tölthetik fel, illetve továbbíthatják üzenet formájában a Kolozsvári Városszépítő Egylet Facebook-oldalára is. A nyertes pályázatokat októberben hozzák majd nyilvánosságra, a díjazottakat pedig ünnepi díjátadó keretében köszöntik.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
A hidegebb tavasz miatt többhetes késéssel ugyan, de már virágzik székelyföldi élőhelyein Európa leglátványosabb vadon élő orchideája, a fokozottan védett boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus).
szóljon hozzá!