
Az esemény kerekasztal beszélgetéssel indult Márkos Tündével és Mostis Gergővel, az Insomnia és a Planetarium tulajdonosaival melyet dr. Székely Melinda néprajzkutató moderált
Fotó: Simó Helga
Az év első péntekén a kolozsvári Planetarium adott otthont a Ne csak a fióknak!... avagy kocsmától a kultúráig című eseménynek, melynek már a neve is sokat sejtet. A szervezők egy közös teret szerettek volna megteremteni, ahol három programon vehettek részt a különböző szakokról érkező egyetemisták és fiatalok: a kocsmák titkos életéről szóló kerekasztal-beszélgetés, melyet kreatívírás-verseny és felolvasóest követett, az est pedig a Kvab együttes koncertjével zárult.
2022. január 08., 13:272022. január 08., 13:27
2022. január 08., 14:122022. január 08., 14:12
Új év, új hullám, lassan hozzászokunk az események és forgatókönyvek egyhangú váltakozásához. A koronavírus, ha valamire biztosan rányomta a bélyegét, az az egyetemista lét és a kocsmába járás szimbiózisa. Szinte elképzelhetetlennek tűnik, hogy a fiatal egyetemista generáció számára nemhogy a kocsmába járás fogalma változott meg, hanem még az egyetemre járásé is.
Erre a problémára igyekeztek kreatív választ találni az esemény szervezői, a BBTE magyar komparatisztika, néprajz, művelődésszervező és teatrológia szakos harmadéves hallgatók, akik a Kulturális management és marketing szeminárium keretében találták ki az eseményt, melynek koordinátora Bogdán Zenkő egyetemi tanársegéd volt.
Hiszen 22 órakor még mindig zárnak a vendéglátó egységek, és csak korlátozott létszámmal működhetnek, valamint továbbra is kérik az ajtóban a zöldigazolványt rendületlenül.
Az esemény a KocsmakúlTúra, a kocsmák titkos élete kerekasztal-beszélgetéssel indított. A Márkos Tündével és Mostis Gergővel, az Insomnia és a Planetarium tulajdonosaival folytatott beszélgetés során, melyet Székely Melinda néprajzkutató moderált, betekintést nyerhettünk a kultúrkocsmák életébe, egészen a Mikszáth és Jókai idejétől, amely a kávéház és kocsmakultúra kiindulópontja volt. Ahogy Székely Melinda megjegyezte, a találkozás, a beszélgetés, a vitatkozás, az elidőzés egy-egy kulturális, művészeti vagy aktuálpolitikai kérdésnél mindig is jól esett az embernek. Erre igény van ma is.
A szakmai zsűrit Kali Ágnes, Székely Örs, André Ferenc fiatal költők alkották
Fotó: Simó Helga
Így jutottunk el Kolozsvár már emblematikussá vált helyszínének, az Insomnia kávézónak 25 évvel ezelőtti indulásáig. „Ha valaki azt mondta volna 25 évvel ezelőtt, hogy a magam nemében híres kocsmárosné leszek, kinevettem volna” – vallotta be Márkos Tünde.
Saját bevallása szerint még az italt sem szerette igazán, és sokáig meg volt győződve, hogy egy képzőművészeti galériát nyitott, amely egyébként Románia második magángalériája volt. Emellett elindították az ország első színes fotólapját is.
Azért lett Insomnia, mert abban az időszakban egyáltalán nem aludtak. „Legszívesebben pincérlány vagyok. Az egész szakmából ez varázsol el a legjobban. Ugyanis ha jól csinálod, ez színészet, pszichológia, és minden, amit akartok. Nagyon szeretem az interaktivitást, szeretek beszélgetni” – nyilatkozott Tünde, hozzátéve, hogy minden alkalmazottjának el kellett olvasnia az Őfelsége pincére voltam című művet.
Mostis Gergő jó pár évvel később nyitott kocsmát Nagyváradon.
– emlékszik vissza a kocsmatulajdonos.
Barátaikat összehívták, felépítették a bárpultot együtt, és mi sem bizonyítja, hogy mennyire nem értettek hozzá, hogy amikor valaki rendelt tőlük két „shot” tequilát, ők nem tudták, hogy mi az. Ezek után elkezdett kisebb kulturális megmozdulásokat szervezni, abból építkezve, ami az egyetemen kéznél volt. Ez volt a nagyváradi Alma, azt követte a Moszkva. Kolozsvárra költözve azonban úgy érezte, kiégett. nem akart kocsmát nyitni, de aztán másképp alakult.
A labdarúgó-világbajnokság idején nyitották a Planetarium sörkertet, mely egy időszakos projektnek indult, de rájöttek, hogy van erre igény. Elérkezett a pillanat, hogy felnőtt fejjel már nagyobb önuralommal és tapasztalattal vágjon bele.
„Az én generációmban a művészek között nagy volt az elfogadás, a kozmopolita hozzáállás. Mi sem bizonyítja jobban, mint hogy Bréda Ferenc, Ştefan Manasia, Szántai János, Valentin Derevlean megalapították a Nepotu' Lui Thoreau irodalmi kört” – emelte ki ezt a fontos mozzanatot Márkos Tünde a sok évnyi történésből.
A szakmai együttműködésen kívül kiemelte azt is, hogy
Emellett fontos volt még a Haza sólymai galéria, amelyet nagyon sok, ma már befutott művész használt ugródeszkának.
Mostis Gergő ezzel szemben azt tartja fontosnak, hogy elsősorban a magyar fiataloknak teremtsen találkozási helyet. De figyel arra is, hogy a román fiataloknak és rendezvényeknek ugyanúgy teret adjon. Saját szervezésű eseményekkel indítottak, aztán befogadtak egyre több, mások által szervezett rendezvényt, mint a Hervay Klub, vagy a Kvíz est. Elmondása szerint ettől válik közösségi hellyé, nem a tömegszórakoztatás a célja, hanem inkább az, hogy minőségi programokat nyújtson.
Fotó: Simó Helga
Márkos Tünde elmondta, hogy irányváltás történt az Insomnia életében, éppen ezért örül a Planetarium létezésének, ahová eljárhat a fiatal generáció. Hozzá pedig visszatértek „a régi insomniásai”.
Az előzetesen meghirdetett kreatívírás-versenyre a szervezők három kategóriába várták a műveket: rövidpróza, drámajelenet, vers. A szakmai zsűrit Kali Ágnes, Székely Örs, André Ferenc fiatal költők alkották. Az általuk kiválasztott munkákat színis hallgatók olvasták fel. Lázár Kinga: Angyalkör, Császár Ágnes: Reflexió, Szöveg Elő: Lámpaláz, Szöveg Elő: Ismerkedő, Bertalan Tímea: Mama 1,1-8 Egy csuklás exegézise, Wolf Amábel: Te voltál a város című műveket.
Az est a Kvab crossover-indie-pop zenekar koncertjével zárult, amelyen Coteț-Bakos Dorottyának, a verseny különdíjasának a Holnapi imák című versét is megzenésítették.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
szóljon hozzá!