Hirdetés

Ne csak a fióknak! – Kreatív kocsmázás a kolozsvári Planetariumban

Az esemény  kerekasztal beszélgetéssel indult Márkos Tündével és Mostis Gergővel, az Insomnia és a Planetarium tulajdonosaival   melyet dr. Székely Melinda néprajzkutató moderált •  Fotó: Simó Helga

Az esemény kerekasztal beszélgetéssel indult Márkos Tündével és Mostis Gergővel, az Insomnia és a Planetarium tulajdonosaival melyet dr. Székely Melinda néprajzkutató moderált

Fotó: Simó Helga

Az év első péntekén a kolozsvári Planetarium adott otthont a Ne csak a fióknak!... avagy kocsmától a kultúráig című eseménynek, melynek már a neve is sokat sejtet. A szervezők egy közös teret szerettek volna megteremteni, ahol három programon vehettek részt a különböző szakokról érkező egyetemisták és fiatalok: a kocsmák titkos életéről szóló kerekasztal-beszélgetés, melyet kreatívírás-verseny és felolvasóest követett, az est pedig a Kvab együttes koncertjével zárult.

Simó Helga

2022. január 08., 13:272022. január 08., 13:27

2022. január 08., 14:122022. január 08., 14:12

Új év, új hullám, lassan hozzászokunk az események és forgatókönyvek egyhangú váltakozásához. A koronavírus, ha valamire biztosan rányomta a bélyegét, az az egyetemista lét és a kocsmába járás szimbiózisa. Szinte elképzelhetetlennek tűnik, hogy a fiatal egyetemista generáció számára nemhogy a kocsmába járás fogalma változott meg, hanem még az egyetemre járásé is.

Erre a problémára igyekeztek kreatív választ találni az esemény szervezői, a BBTE magyar komparatisztika, néprajz, művelődésszervező és teatrológia szakos harmadéves hallgatók, akik a Kulturális management és marketing szeminárium keretében találták ki az eseményt, melynek koordinátora Bogdán Zenkő egyetemi tanársegéd volt.

Hirdetés

Egy rövid estébe próbálták belevinni mindent, ami a kolozsvári egyetemi élet kvintesszenciája: a kocsmakultúra.

Hiszen 22 órakor még mindig zárnak a vendéglátó egységek, és csak korlátozott létszámmal működhetnek, valamint továbbra is kérik az ajtóban a zöldigazolványt rendületlenül.

Az esemény a KocsmakúlTúra, a kocsmák titkos élete kerekasztal-beszélgetéssel indított. A Márkos Tündével és Mostis Gergővel, az Insomnia és a Planetarium tulajdonosaival folytatott beszélgetés során, melyet Székely Melinda néprajzkutató moderált, betekintést nyerhettünk a kultúrkocsmák életébe, egészen a Mikszáth és Jókai idejétől, amely a kávéház és kocsmakultúra kiindulópontja volt. Ahogy Székely Melinda megjegyezte, a találkozás, a beszélgetés, a vitatkozás, az elidőzés egy-egy kulturális, művészeti vagy aktuálpolitikai kérdésnél mindig is jól esett az embernek. Erre igény van ma is.

A szakmai zsűrit Kali Ágnes, Székely Örs, André Ferenc fiatal költők alkották •  Fotó: Simó Helga Galéria

A szakmai zsűrit Kali Ágnes, Székely Örs, André Ferenc fiatal költők alkották

Fotó: Simó Helga

Így jutottunk el Kolozsvár már emblematikussá vált helyszínének, az Insomnia kávézónak 25 évvel ezelőtti indulásáig. „Ha valaki azt mondta volna 25 évvel ezelőtt, hogy a magam nemében híres kocsmárosné leszek, kinevettem volna” – vallotta be Márkos Tünde.

Saját bevallása szerint még az italt sem szerette igazán, és sokáig meg volt győződve, hogy egy képzőművészeti galériát nyitott, amely egyébként Románia második magángalériája volt. Emellett elindították az ország első színes fotólapját is.

Képzőművészek, zenészek, írók, színészek egymást bevonzották. A galéria így alakult át organikusan kocsmává.

Azért lett Insomnia, mert abban az időszakban egyáltalán nem aludtak. „Legszívesebben pincérlány vagyok. Az egész szakmából ez varázsol el a legjobban. Ugyanis ha jól csinálod, ez színészet, pszichológia, és minden, amit akartok. Nagyon szeretem az interaktivitást, szeretek beszélgetni” – nyilatkozott Tünde, hozzátéve, hogy minden alkalmazottjának el kellett olvasnia az Őfelsége pincére voltam című művet.

Mostis Gergő jó pár évvel később nyitott kocsmát Nagyváradon.

Idézet
Nyilván minden arra predesztinált, hogy kocsmát nyissak, mert filozófiát és reklámgrafikát tanultam. Nulla menedzsment tudással, pénz nélkül”

– emlékszik vissza a kocsmatulajdonos.  

Barátaikat összehívták, felépítették a bárpultot együtt, és mi sem bizonyítja, hogy mennyire nem értettek hozzá, hogy amikor valaki rendelt tőlük két „shot” tequilát, ők nem tudták, hogy mi az. Ezek után elkezdett kisebb kulturális megmozdulásokat szervezni, abból építkezve, ami az egyetemen kéznél volt. Ez volt a nagyváradi Alma, azt követte a Moszkva. Kolozsvárra költözve azonban úgy érezte, kiégett. nem akart kocsmát nyitni, de aztán másképp alakult.

A labdarúgó-világbajnokság idején nyitották a Planetarium sörkertet, mely egy időszakos projektnek indult, de rájöttek, hogy van erre igény. Elérkezett a pillanat, hogy felnőtt fejjel már nagyobb önuralommal és tapasztalattal vágjon bele.  

A Planetarium a Dezső Péter főzte, általuk is árusított kézműves sörökről kapta a nevét, amely románul és magyarul jól szól, lehet rövidíteni.

„Az én generációmban a művészek között nagy volt az elfogadás, a kozmopolita hozzáállás. Mi sem bizonyítja jobban, mint hogy Bréda Ferenc, Ştefan Manasia, Szántai János, Valentin Derevlean megalapították a Nepotu' Lui Thoreau irodalmi kört” – emelte ki ezt a fontos mozzanatot Márkos Tünde a sok évnyi történésből.

A szakmai együttműködésen kívül kiemelte azt is, hogy

románok és magyarok között igazi barátságok szövődtek, illetve rengeteg székely megtanult az Insomniában románul.

Emellett fontos volt még a Haza sólymai galéria, amelyet nagyon sok, ma már befutott művész használt ugródeszkának.

Mostis Gergő ezzel szemben azt tartja fontosnak, hogy elsősorban a magyar fiataloknak teremtsen találkozási helyet. De figyel arra is, hogy a román fiataloknak és rendezvényeknek ugyanúgy teret adjon. Saját szervezésű eseményekkel indítottak, aztán befogadtak egyre több, mások által szervezett rendezvényt, mint a Hervay Klub, vagy a Kvíz est. Elmondása szerint ettől válik közösségi hellyé, nem a tömegszórakoztatás a célja, hanem inkább az, hogy minőségi programokat nyújtson.

•  Fotó: Simó Helga Galéria

Fotó: Simó Helga

Márkos Tünde elmondta, hogy irányváltás történt az Insomnia életében, éppen ezért örül a Planetarium létezésének, ahová eljárhat a fiatal generáció. Hozzá pedig visszatértek „a régi insomniásai”.

A legnépszerűbb programpontnak a Ne csak a fióknak! kreatívírás-verseny és felolvasóest bizonyult.

Az előzetesen meghirdetett kreatívírás-versenyre a szervezők három kategóriába várták a műveket: rövidpróza, drámajelenet, vers. A szakmai zsűrit Kali Ágnes, Székely Örs, André Ferenc fiatal költők alkották. Az általuk kiválasztott munkákat színis hallgatók olvasták fel.  Lázár Kinga: Angyalkör, Császár Ágnes: Reflexió, Szöveg Elő: Lámpaláz, Szöveg Elő: Ismerkedő, Bertalan Tímea: Mama 1,1-8 Egy csuklás exegézise, Wolf Amábel: Te voltál a város című műveket.

Az est a Kvab crossover-indie-pop zenekar koncertjével zárult, amelyen Coteț-Bakos Dorottyának, a verseny különdíjasának a Holnapi imák című versét is megzenésítették.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.

Jótanácsok kánikula idejére
Jótanácsok kánikula idejére
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg

Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg
2026. június 24., szerda

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?

Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?
2026. június 24., szerda

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon

A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában

Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában
2026. június 20., szombat

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit

Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit
2026. június 18., csütörtök

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”

Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”
Hirdetés
2026. június 17., szerda

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része

Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része
2026. június 14., vasárnap

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes

Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes
2026. június 13., szombat

Új uniós szabályok jönnek a repülőjegyek és a kézipoggyászok ügyében

Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.

Új uniós szabályok jönnek a repülőjegyek és a kézipoggyászok ügyében
Hirdetés
Hirdetés