Szántai János
Ha Kolozsvárt királyi udvarnak tekintjük... Álljunk is meg itt egy pillanatra. Nem is olyan egyszerû ezt elképzelni. Hiszen van ebben a királyi udvarban minden, mi szem-szájnak ingere: fõúr, talpnyaló, lovag, pecsétõr, generalisszimusz, gyóntatópap, udvarhölgy, alabárdos, pohárnok és szolga is, temérdek. Csak éppen király nincs. A fõtéri bronzuralkodó nyugodt lélekkel mellõzhetõ. Tudjuk, oda az igazság, punktum. Koronás fõ tehát nuku. Rexi persze van, ajjaj, ad infinitum, megalomániából mindegyik jeles.
Igazi király azonban ettõl még nem lesz. Tehát, a képzeleti erõpróba kiindulópontja: van udvar, nincs igazi király. És jön a következõ antifantaszta kérdés: minek hát a bolond? Nem a szép számban elõforduló csúszómászó-bolondra gondolok persze, azok vannak, teremnek a Stupidáriumban (lásd még, bolondok terráriuma), ha van király, ha nincs. A koronás fõ görbe tükreként mûködõ udvari bolondra gondolok, aki (ismerjük a mítoszt) módosult elmeállapotának pajzsa mögül oszthatja az észt az uralkodónak, anélkül méghozzá, hogy feje porba hulljon. Minek hát egy ilyen bolond a király nélküli udvarban? Semminek, ahogy Kissróf mester válaszolna. És mégis, volt bolond. Ebben a képzeletizzadmány szülte kolozsvári fej nélküli udvarban. Volt, bizony. Lulu. Bolond volt az istenadta, szó szerint legalábbis. Egyesek szerint Down-kórban szenvedett, mások szerint a genetika egyéb fintora ült a vállán, keresztként. Hogy mekkora volt az IQ-ja, minden valószínûség szerint örök titok marad, de tény, hogy 55 évi élésre-kamrára elég volt. Az is tény, hogy feltételezett intelligenciáját nemigen használhatta, tekintve, hogy hiányzott a király, akivel oppozícióban okos lehetett volna. Érzelmi intelligenciáját azonban nap mint nap bevetette, az utcán, a boltban, a buszon, a parkban, az udvari népség jelenlétében bárhol. Mégis tételezhetõ volna tehát, hogy annyi király volt (van) az udvarban, ahány tagja volt (van) az udvarnak? Frászt. Ehhez Istennek sem lenne elég fantáziája. Inkább arról a jelenségrõl van szó, amit az indiánoknál és egyéb „primitív” jelzõvel illetett népeknél tapasztaltak az arra utazók. Hogy az említett népek tisztelik az elmeháborodottat. Így volt ezzel Lulu is. Tisztelte a kvári fejetlen udvar népét. A futóbolondokat. Akik bádog-, kõ-, fa-, üveg- és egyéb matériákból készült arccal elindultak reggel, pokolköreiket róni. Például. Akkor Lulu odaállt eléjük, és mondott nekik valamit. Amirõl úgy gondolta, hogy bolondoknak jól eshet. És mûködött. A bádog-, kõ-, fa-, üveg- és egyéb matériákból készült arcok nagy recsegés-ropogás közepette összetörtek, és a fejetlen udvari népség nevetett. Õk azt hitték, hogy a bolondon. Pedig Lulu csak azért mondta azt, amit, mert tudta, hogy azok azt fogják hinni, amit, és nevetni fognak, arra gondolván, hogy rajta, pedig nem, csak a futóbolond-szindrómának megfelelõ tüneti kezelést kapták. Ez is görbe tükör. És Lulunak elég is volt. Hiszen tisztelte a bolondokat, és ha azok nevettek, feltételezte, hogy minden rendben. Igaza is volt. Lulu meghalt. Csak úgy. Ahogy egy bolondhoz illik. Összeesett és kész. Az orvosok (Poe orvosai, a futóbolondok aranyérmes kasztja) különbözõ okokat soroltak fel. Naná, nem lehet csak úgy megkrepálni. Még egy bolondnak sem. A sajtó adatokat közölt. Megtudtuk a nevét, korát. Mindent, ami a reáliák világához kapcsolhatta az áldozatot. Mert így rendszeren belül marad. Értelmezhetõ. Amíg élt, a kutya sem érdeklõdött az adatok iránt. Mitikus volt. Most már nem az. Még bolond sem. Csak halott. Aztán most mi lesz, kérdezem. Mi lesz, ha kimarad a fantazma, hogy valakihez képest normálisnak, Übermenschnek érezzük magunkat? És mi lesz a sok bádog-, kõ-, fa-, üveg- és egyéb matériákból készült arccal? A fejetlen udvar új bolond után néz? Lehet. Jó pénzen biztos lehet szerezni. Lulut azonban már nem. Mint ahogy Mátyást sem. Ez van. Immár kétszeresen fejetlen a kvári királyi udvar. Királya sincs, bolondja sincs. Szegény. (Horror: ezt nem is olyan nehéz elképzelni!)
Hirdetés
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!