Hirdetés

Tokió után Párizs a cél – Incze Kriszta sepsiszentgyörgyi birkózó első olimpiájáról, az új kihívásokról

Incze Krisztával a nemrég megrendezett sepsiszentgyörgyi sportnapokon beszélgettünk •  Fotó: Tóth Gödri Iringó

Incze Krisztával a nemrég megrendezett sepsiszentgyörgyi sportnapokon beszélgettünk

Fotó: Tóth Gödri Iringó

A sepsiszentgyörgyi Incze Kriszta szabadfogású birkózó idén augusztusban első olimpiáján vett részt Tokióban. A 25 éves sportolónőnek 11 éves kora óta az olimpiai szereplés volt az álma, s bár most még kicsit csalódott, hogy érem nélkül tért haza, következő célként már a párizsi olimpiát emlegeti. A 14. sepsiszentgyörgyi sportnapok alkalmából mesélt lapunknak karrierjéről, első olimpiájáról.

Tóth Gödri Iringó

2021. október 04., 12:522021. október 04., 12:52

2021. október 04., 12:582021. október 04., 12:58

Háromszék egyik legeredményesebb sportolója, Incze Kriszta idén a 32. nyári olimpiai játékokon negyeddöntőig jutott, kirgiz ellenfele kifogott rajta. Az általában nem túl nőiesnek titulált sportot kislányként, titokban kezdte, egy barátnőjét kísérte el edzésre, ott tetszett meg neki a birkózás. Hat-hét éves lehetett, amikor elkezdett edzésekre járni szülei tudta nélkül, de mivel edzője édesapja egykori iskolatársa volt, hamar fény derült a titokra. Apja a kezdetektől támogatta, édesanyja inkább féltette – ő azt szerette volna, ha Kriszta zongorázik, négy és fél évig tanult is a hangszeren játszani.

Anyukám nem szerette volna, hogy a birkózást válasszam, azt szerette volna, hogy maradjak nőies. A nőiességem így is megmaradt. A birkózás nem jelenti azt, hogy el kell férfiasodnom és el kell durvulnom. Most szélesebb a vállam, a karom, a kezem, de ez a munkámmal jár. Majd amikor ezt abbahagyom, ezek is elmúlnak”

Hirdetés

– mondta. Kriszta azt is elmesélte, hogy kamaszkorában voltak olyan időszakok is, amikor kicsit „elege volt” a sportból, főleg nyaranta. Elmondása szerint ahányszor azt mondta, hogy ő ott, akkor abba akarja hagyni, az édesapja csak bólintott, hagyta, hogy két hétig kiszórakozza magát, és aztán szólt, hogy most már ideje edzésre menni.

Előretör. Incze Kriszta nem adta fel az olimpiai éremszerzésről szőtt álmát •  Fotó: Facebook/olympicromania Galéria

Előretör. Incze Kriszta nem adta fel az olimpiai éremszerzésről szőtt álmát

Fotó: Facebook/olympicromania

„Apukám jól kezelte a dolgokat, mivel nem lökött annyira, hogy azt érezzem, ezt muszájból csinálom, nem utáltatta meg velem a dolgokat. Én azért mentem, mert kedvem volt hozzá, és egyre jobban megszerettem. Apukámnak köszönhetően nem hagytam abba” – idézte fel Kriszta. Bár kamaszkorában még néha nehézséget jelentett a súlya megőrzése, az, hogy egy adott súlycsoportban maradjon, évek óta nem kell sokat „fogyasszon”, hogy elérje a kitűzött súlyát, megtanulta kontrollálni a testét.

A szőnyegen nincs barátság

Incze Kriszta 2011-ben volt az első nemzetközi versenyen, egy Európa-bajnokságon. Elmondása szerint gyermekként lazán és könnyen vette a kihívást, az utazást, szinte fel sem fogta, hogy új országokba utazik, új világba csöppen. Bár az, hogy részt vehetett az idei olimpián, a korábbi versenyekhez képest más léptéket jelentett, a sokéves sportolói karrier után ez sem volt ijesztő, hiszen sok külföldi barátja, ismerőse van, versenytársak más országokból, akikkel régi ismerősökként üdvözlik egymást.

Idézet
De amikor a szőnyegen vagyunk, ott már nem létezik barátság”

– tette hozzá.

•  Fotó: Tóth Gödri Iringó Galéria

Fotó: Tóth Gödri Iringó

Kriszta azt is elmondta, hogy szerinte az olimpia „egy más” szint, ahol már mindenki jó, ahol a meccsek egy hajszálon, néha hangulatokon múlnak. Mivel már 11 éves korában megfogalmazta, hogy ő egyszer kijut, ott lesz az olimpián, nagyon boldog volt, amikor ez sikerült neki, elmondása szerint közel egy óráig sírt, amikor megtudta, hogy mehet Tokióba. Incze Kriszta a szerencsének is köszönhette a kijutását, hiszen sportágában a világbajnokság első hat helyezettje, valamint a kontinentális tornák első két-két helyezettje kvalifikál. A sepsiszentgyörgyi lány nem jutott ki az első körben, de a világbajnokságról kvalifikált Észak-Korea visszalépett az olimpiától, így a rangsorban Krisztáé lett a kvóta.

Összhangot célozva

Incze Kriszta arról is beszélt, hogy mivel a birkózás egyéni sport, kiemelten számít viszonya az edzőjével. „Nagyon fontos az, hogy amikor fellépünk a szőnyegre, a sportoló és az edző között legyen összhang. Kell legyen egy olyan kapcsolat, amiben már nem is kellenek szavak. Nekem több edzővel is sikerült ilyet kialakítani” – hangsúlyozta.

A fiatal birkózónőnek viszont a román válogatottnál egy ukrán edzője volt, aki nem is beszélt románul, így kicsit nehéz feladata volt, magukra voltak utalva.

Incze Kriszta elmondta, hogy ő nem volt jóban az edzőjével, nem számított rá, és nem is tudta tisztelni, mert ő sem érezte, hogy a szakember tisztelné őt, illetve társait. „Bizonyos dolgokat az edző kellene hogy lásson kívülről, és amikor a félidőben kimész, akkor el kellene mondania, hogy mit látott, hogy mi lehetne hasznos. Kellene téged utasítson” – mutatott rá. Mivel a román birkózók nem hoztak érmet Tokióból, az illető edzőt leváltották. Kriszta jelenleg Sepsiszentgyörgyön edz, ahol jó viszonyban van saját edzőjével, Mátéfi Árpáddal, meg tudnak beszélni mindent, közösen állítják össze az edzésprogramot. „Olyan vagyok, mintha a lánya lennék” – osztotta meg.

•  Fotó: Román Olimpiai- és Sportbizottság (COSR) Galéria

Fotó: Román Olimpiai- és Sportbizottság (COSR)

Hív a kötelesség

Incze Kriszta legközelebb a világbajnokságon lép szőnyegre, október 6-án Oslóban. Elmondása szerint bár edzett és igyekezett felkészülni, igazából úgy érzi, hogy egyáltalán nem áll készen még, szeretne még pihenni. „Ha őszinte vagyok, az olimpia kicsit lefárasztott mind fizikailag, mind pszichikailag. Úgy érzem, hogy nekem még kéne a versenyszünet. Nem az, hogy ne eddzek, hanem, hogy ne legyen verseny, stressz, hogy össze tudjam szedni magamat és a gondolataimat. Viszont kötelességem van, úgyhogy megyek” – közölte Kriszta, azt is hozzátéve, hogy az olimpiai kudarcot, azt, hogy a kirgiz versenyző legyőzte őt, még magában hordozza, nem sikerült túltennie magát rajta. „Én úgy mentem ki, hogy éremmel fogok hazatérni. Százszázalékosan bíztam magamban, így csalódtam, így ez még elég érzékeny téma számomra” – vallotta be.

korábban írtuk

Incze Kriszta nem birkózhat a tokiói bronzért
Incze Kriszta nem birkózhat a tokiói bronzért

Elveszítette vigaszágas mérkőzését, így nem lesz érdekelt a délutáni bronzcsatában Incze Kriszta. A háromszéki olimpikon ennek ellenére derekasan helytállt a szabadfogású birkózók 62 kilogrammos kategóriájában, ahol 16 indulóból a hetedik vagy a nyolcadik helyen fog végezni.

•  Fotó: MTI/Illyés Tibor Galéria

Fotó: MTI/Illyés Tibor

Családdá váltak

A sepsiszentgyörgyi sportoló azt is elmesélte, hogy bár az elmúlt években néha érezte, hogy magyarsága hátrányára válik – szerinte volt olyan megmérettetés, amire ezért nem engedték őt ki –, alapvetően jól érzi magát a román szövetség berkeiben, vannak lányok, akikkel jó viszonyban van, akikkel meg tudja beszélni búját-baját, örömeit. Szerinte a birkózótársakkal az elmúlt években tulajdonképpen egy családdá váltak, hiszen a közös munka, az edzőtáborok, a felkészülés miatt többet volt velük, mint a valódi családjával. Jelezte, hogy országszinten elég kevés partnere van, akivel egy szinten vannak, így például az olimpia előtt egy férfi sportolóval edzett, egy 18 éves marosvásárhelyi magyar fiatallal.

Idézet
Az sokat segített, hogy volt egy magyar ott, hogy valakivel magyarul beszélhettem”

– mesélte Incze Kriszta azt is hozzátéve, hogy romániai magyarsága egy olyan kettősséget is eredményez, hogy például az olimpián a román válogatott tagjaként szurkolt a magyar válogatottnak is. „Ez kölcsönös. A magyarok közül is sokan kívántak sok sikert, illetve gratuláltak nekem” – mondta.

•  Fotó: Román Olimpiai- és Sportbizottság (COSR) Galéria

Fotó: Román Olimpiai- és Sportbizottság (COSR)

Új kihívások

Incze következő célja a párizsi olimpia, illetve egy olimpiai arany- vagy minimum egy ezüstérem. Bár még nem tudja biztosan, hogy mikor fogja befejezni a versenysportot, azt már most tudja, hogy nem szeretne birkózóedző lenni, a tornatanár szakma opció számára. „Semmilyen edző nem szeretnék lenni. Ismerek, láttam edzőket, láttam, hogy mennyit kínlódnak, szenvednek. Nem vágyok arra a stresszre, nem akarok ebben benne maradni” – mondta.

A fiatal sportolónő szerint nagyon sok konfliktus, érdekütközés, nehézség és gyakran fejetlenség van a román sportéletben, ami miatt leginkább a sportolók szenvednek.

„A konfliktusok, a pénzhiány, minden ilyesmi miatt mi húzzuk a rövidebbet, mi szenvedünk. Amennyire lehet, távol szeretnék maradni ettől a világtól, miután befejezem a sportolói karrierem” – mondta Incze Kriszta.

•  Fotó: Román Olimpiai- és Sportbizottság (COSR) Galéria

Fotó: Román Olimpiai- és Sportbizottság (COSR)

Szőnyegen a világbajnoki aranyért a norvégiai megmérettetésen

Nyolc sportolóval képviselteti magát Románia a Norvégiában zajló birkózó-világbajnokságon. A küldöttség egy része – köztük a sepsiszentgyörgyi Incze Kriszta – a seregszemle nyitónapján, szombaton utazott el Oslóba. Incze 65 kg-os súlycsoportban, Alina Vuc 50, Ana Andreea Beatrice pedig 55 kg-os súlycsoportban versenyzik a női mezőnyben. A férfiak között, szabadfogásban Nikolai Okhlopkov (61 kg) és Maxim Vasiloglo (79 kg), kötöttfogásban pedig Răzvan Arnăut (60 kg), Mihai Mihuț (63 kg) és Alin Alexuc (130 kg) lépnek szőnyegre.

A magyarországi birkózók közül hárman már elkezdték a selejtezőket hétvégén, de sem a két honosított sportoló – Halidov Gamzatgadzsi és Kuramagomedov Murad –, sem pedig Vida Csaba nem jutott tovább. Szabadfogásban még Antal Dániel (70 kg) lép majd szőnyegre. A nehézsúlyú Eb-ezüst- és bronzérmes Ligeti Dániel úgy döntött, noha folytatja a pályafutását, ezen a vébén nem indul, mint ahogyan Muszukajev Iszmail is kihagyja a seregszemlét. A női mezőnyben csak Németh Zsanett képviseli a magyarországi színeket, kötöttfogásban viszont nyolcan is indulnak – de nincs köztük a visszavonult olimpiai, világ- és Európa-bajnok Lőrincz Tamás, sem pedig testvére, az olimpiai és vébémásodik Lőrincz Viktor. Kiss Balázs és Korpási Bálint is kihagyják a seregszemlét.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

A címvédőnek fújhat legközelebb Kovács István a vb-n

A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) újabb mérkőzésre delegálta a nagykárolyi Kovács Istvánt, aki negyven év után az első romániai futballbíró, aki világbajnokságon vezetett meccset.

A címvédőnek fújhat legközelebb Kovács István a vb-n
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Messi új világbajnoki rekordot állított fel

Lionel Messi lett a labdarúgó-világbajnokságok történetének legeredményesebb gólszerzője, miután hétfő este megszerezte 17. találatát a torna döntő szakaszában.

Messi új világbajnoki rekordot állított fel
2026. június 21., vasárnap

Jubileumi meccsen debütált a labdarúgó-vébén a partiumi magyar játékvezető

Kipipálta élete első világbajnoki mérkőzését Kovács István nagykárolyi labdarúgó-játékvezető: európai idő szerint vasárnap reggel debütált a Tunézia-Japán mérkőzés sípmestereként.

Jubileumi meccsen debütált a labdarúgó-vébén a partiumi magyar játékvezető
2026. június 20., szombat

Kardvívás: a románokat legyőzve sorozatban harmadszor Európa-bajnokok a magyarok

Aranyérmet nyert – ezzel megvédte címét – a Szilágyi Áron, Szatmári András, Rabb Krisztián, Dallos Benedek összeállítású magyar férfi kardcsapat a franciaországi vívó Európa-bajnokságon, Antonyban.

Kardvívás: a románokat legyőzve sorozatban harmadszor Európa-bajnokok a magyarok
Hirdetés
2026. június 17., szerda

Nem akármilyen meccsen mutatkozhat be Kovács István a világbajnokságon

Pályafutása során először kap megbízást vb-mérkőzés vezetésére Kovács István: a nagykárolyi születésű futballbíró a világbajnokságok történetének 1000. meccsén fújhatja a sípot.

Nem akármilyen meccsen mutatkozhat be Kovács István a világbajnokságon
2026. június 10., szerda

A rekordok világbajnokságán a spanyolok és a franciák a favoritok

A társházigazda Mexikó és a Dél-afrikai Köztársaság csütörtöki mérkőzésével veszi kezdetét a XXIII. labdarúgó-világbajnokság, amelyen az Európa-bajnok Spanyolország és a legutóbb ezüstérmes Franciaország számít a legnagyobb favoritnak.

A rekordok világbajnokságán a spanyolok és a franciák a favoritok
2026. június 04., csütörtök

Szoboszlai Dominikot választották a szezon legjobbjának a Liverpoolnál

A szurkolók Szoboszlai Dominikot választották az idény legjobbjának az angol bajnokságban szereplő Liverpool labdarúgócsapatánál.

Szoboszlai Dominikot választották a szezon legjobbjának a Liverpoolnál
Hirdetés
2026. május 31., vasárnap

A szurkolók szerint Szoboszlai a Premier League idényének legjobbjai között van

Szoboszlai Dominik bekerült az angol labdarúgó-bajnokság álomcsapatába, amelyet a szurkolók szavazatai alapján állítottak össze, és a honlapján tett közzé a Premier League.

A szurkolók szerint Szoboszlai a Premier League idényének legjobbjai között van
2026. május 30., szombat

BL-döntő: Budapesten védte meg címét a Paris SG

Megvédte címét a Paris Saint-Germain a labdarúgó Bajnokok Ligája budapesti döntőjében, ugyanis 1–1-es döntetlent és hosszabbítást követően tizenegyesekkel 4–3-ra legyőzte az Arsenalt.

BL-döntő: Budapesten védte meg címét a Paris SG
2026. május 30., szombat

Edző nélkül maradtak a Liverpool magyarjai: távozik Arne Slot

Azonnali hatállyal távozik a Liverpool FC labdarúgócsapatának vezetőedzői posztjáról Arne Slot.

Edző nélkül maradtak a Liverpool magyarjai: távozik Arne Slot
Hirdetés
Hirdetés