Hirdetés

Novák Eduárd: az olimpiai bajnok román úszó kisebb pénzjutalmat kapott, mint az evezős szövetség főtitkára és főkönyvelője

Elúszott méltányosság. David Popovici olimpiai bajnok úszó az aranyérméért kisebb díjazásban részesült, mint az evezős szövetség tisztségviselői •  Fotó: Cristian Nistor/COSR/Team Romania

Elúszott méltányosság. David Popovici olimpiai bajnok úszó az aranyérméért kisebb díjazásban részesült, mint az evezős szövetség tisztségviselői

Fotó: Cristian Nistor/COSR/Team Romania

Sajátos díjazási szemléletre hívta fel a figyelmet a román sportéletben Novák Károly Eduárd volt romániai sportminiszter, paralimpiai bajnok: David Popovici úszó, aki aranyérmet nyert az idei párizsi olimpián, kisebb pénzdíjat kapott, mint az amúgy két aranyat szállító evezős szövetség két hivatalnoka.

Krónika

2024. október 16., 16:202024. október 16., 16:20

2024. október 16., 16:432024. október 16., 16:43

„Első látásra viccnek tűnik, de sajnos ez a szomorú valóság. Amikor teljesítményről van szó, a jelenlegi sportdöntéshozók értékei és kritériumai teljesen érthetetlenek.

Idézet
A párizsi olimpiai aranyéremért David Popovici 140 000 eurós díjat kapott a COSR-tól (Román Olimpiai Bizottság – a szerk.), míg Erhan Cătălin (a FRC főtitkára) és Petrescu Roxana (főkönyvelő) egyenként 162 400 eurós jutalmat kaptak.

Tehát többet, mint David Popovici” – fogalmazott Novák a Román Evezős Szövetség illetékesei által kapott jutalom kapcsán.

Hirdetés

Mint ismeretes, Románia Párizsban három aranyat nyert: a 200 gyorson diadalmaskodó Popovici mellett két evezős egység, a női kormányos nyolcas és a férfi kétpárevezős. „Miért kapta ez a két személy a jutalmat? Egyszerű! Az aktív részvételért és jelentős hozzájárulásért az eredmények eléréséhez. Más szóval, az adminisztratív teljesítmény (ami számomra ismeretlen!) értékesebb, mint a sportteljesítmény.

Idézet
Azaz, a sportolók heti több tucat órás edzései kevesebbet érnek, mint a főtitkár és az evezős szövetség főkönyvelőjének heti 40 munkaórája. Tehát a sportlétesítmények siralmas állapota, amelyeket az adminisztrátorok hagytak pusztulni, többet ér, mint egy aranyérem.

Vajon lehet ebben politikai vonatkozás? Kevésbé valószínű, figyelembe véve, hogy a Nemzeti Sportügynökség Botoșani felé ballag egy parlamenti mandátumért... A román államnak nem szabadna gúnyt űznie a sportolókból!” – zárta bejegyzését Novák, aki ezzel arra utalt, hogy a Román Országos Sportügynökség elnöke, Elisabeta Lipă ötszörös olimpiai bajnok és egyszeres világbajnok evezős a Szociáldemokrata Párt (PSD) színeiben parlamenti mandátumért száll harcba Botoşani megyében.

Ugyanakkor maga Novák is indul a parlamenti választáson az RMDSZ színeiben Bukarestben.

Novák Eduárd a Golazo.ro sportportálnak úgy nyilatkozott: Lipă „elkobozta” a sportra szánt összegeket az evezőssport számára. „Ha ezek a tisztviselők több mint 160 ezer eurót kaptak, nos, Davidnak egymillió eurót kellett volna kapnia” – szögezte le Novák.

Elisabeta Lipă ugyanakkor a portálnak nyilatkozva úgy védekezett:

a hatályos törvényekkel összhangban járt el.

„Novák úrnak nagyon jól kellene tudnia, hogy mi áll a sporttörvény végrehajtásáról szóló 1447-es kormányrendelet pénzügyi rendelkezéseiben. Ott nagyon világosan meg van írva, hogy kit, mennyit és hogyan lehet díjazni. Úgy látom, hogy Novák úr, mint volt miniszter, gyorsan elfelejtette, hogyan jutalmazzák az érmeket. Feltehetően, ha már a párizsi olimpián nem állt dobogón, akkor most ujjal mutogat azokra, akik valóban emberfeletti erőfeszítéseket tettek. Kérem, olvassa el a pénzügyi szabályzatunkat, az 1447-es kormányrendeletet, és látni fogja, hogy senki nem tett semmi törvénytelent” – szögezte le Lipă, aki 2015 novembere és 2017 januárja között maga is volt sportminiszter.

Akinek abban valóban igaza van, hogy az általa idézett jogszabály kimondja: a sikerekhez hozzájáruló sportszövetségek alkalmazottai is kaphatnak pénzjutalmat.

A jogszabályban ugyanakkor az áll, hogy legfeljebb 25 000 lejes egyéni díjazásban részesülhetnek. Ezeknek a díjaknak az összege nem haladhatja meg a kiosztott díjak összértékének 25 százalékát.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Messi új világbajnoki rekordot állított fel

Lionel Messi lett a labdarúgó-világbajnokságok történetének legeredményesebb gólszerzője, miután hétfő este megszerezte 17. találatát a torna döntő szakaszában.

Messi új világbajnoki rekordot állított fel
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Jubileumi meccsen debütált a labdarúgó-vébén a partiumi magyar játékvezető

Kipipálta élete első világbajnoki mérkőzését Kovács István nagykárolyi labdarúgó-játékvezető: európai idő szerint vasárnap reggel debütált a Tunézia-Japán mérkőzés sípmestereként.

Jubileumi meccsen debütált a labdarúgó-vébén a partiumi magyar játékvezető
2026. június 20., szombat

Kardvívás: a románokat legyőzve sorozatban harmadszor Európa-bajnokok a magyarok

Aranyérmet nyert – ezzel megvédte címét – a Szilágyi Áron, Szatmári András, Rabb Krisztián, Dallos Benedek összeállítású magyar férfi kardcsapat a franciaországi vívó Európa-bajnokságon, Antonyban.

Kardvívás: a románokat legyőzve sorozatban harmadszor Európa-bajnokok a magyarok
2026. június 17., szerda

Nem akármilyen meccsen mutatkozhat be Kovács István a világbajnokságon

Pályafutása során először kap megbízást vb-mérkőzés vezetésére Kovács István: a nagykárolyi születésű futballbíró a világbajnokságok történetének 1000. meccsén fújhatja a sípot.

Nem akármilyen meccsen mutatkozhat be Kovács István a világbajnokságon
Hirdetés
2026. június 10., szerda

A rekordok világbajnokságán a spanyolok és a franciák a favoritok

A társházigazda Mexikó és a Dél-afrikai Köztársaság csütörtöki mérkőzésével veszi kezdetét a XXIII. labdarúgó-világbajnokság, amelyen az Európa-bajnok Spanyolország és a legutóbb ezüstérmes Franciaország számít a legnagyobb favoritnak.

A rekordok világbajnokságán a spanyolok és a franciák a favoritok
2026. június 04., csütörtök

Szoboszlai Dominikot választották a szezon legjobbjának a Liverpoolnál

A szurkolók Szoboszlai Dominikot választották az idény legjobbjának az angol bajnokságban szereplő Liverpool labdarúgócsapatánál.

Szoboszlai Dominikot választották a szezon legjobbjának a Liverpoolnál
2026. május 31., vasárnap

A szurkolók szerint Szoboszlai a Premier League idényének legjobbjai között van

Szoboszlai Dominik bekerült az angol labdarúgó-bajnokság álomcsapatába, amelyet a szurkolók szavazatai alapján állítottak össze, és a honlapján tett közzé a Premier League.

A szurkolók szerint Szoboszlai a Premier League idényének legjobbjai között van
Hirdetés
2026. május 30., szombat

BL-döntő: Budapesten védte meg címét a Paris SG

Megvédte címét a Paris Saint-Germain a labdarúgó Bajnokok Ligája budapesti döntőjében, ugyanis 1–1-es döntetlent és hosszabbítást követően tizenegyesekkel 4–3-ra legyőzte az Arsenalt.

BL-döntő: Budapesten védte meg címét a Paris SG
2026. május 30., szombat

Edző nélkül maradtak a Liverpool magyarjai: távozik Arne Slot

Azonnali hatállyal távozik a Liverpool FC labdarúgócsapatának vezetőedzői posztjáról Arne Slot.

Edző nélkül maradtak a Liverpool magyarjai: távozik Arne Slot
2026. május 30., szombat

Állami kitüntetést kapott a montreali olimpia hőse, Nadia Comăneci

Nicușor Dan szombaton a Románia Csillaga érdemrend nagykereszt fokozatával tüntette ki Nadia Comăneci egykori tornászt abból az alkalomból, hogy 50 évvel ezelőtt a sporttörténelemben elsőként kapott 10-es pontszámot a gyakorlatára a montreali olimpián.

Állami kitüntetést kapott a montreali olimpia hőse, Nadia Comăneci
Hirdetés
Hirdetés