
Elúszott méltányosság. David Popovici olimpiai bajnok úszó az aranyérméért kisebb díjazásban részesült, mint az evezős szövetség tisztségviselői
Fotó: Cristian Nistor/COSR/Team Romania
Sajátos díjazási szemléletre hívta fel a figyelmet a román sportéletben Novák Károly Eduárd volt romániai sportminiszter, paralimpiai bajnok: David Popovici úszó, aki aranyérmet nyert az idei párizsi olimpián, kisebb pénzdíjat kapott, mint az amúgy két aranyat szállító evezős szövetség két hivatalnoka.
2024. október 16., 16:202024. október 16., 16:20
2024. október 16., 16:432024. október 16., 16:43
„Első látásra viccnek tűnik, de sajnos ez a szomorú valóság. Amikor teljesítményről van szó, a jelenlegi sportdöntéshozók értékei és kritériumai teljesen érthetetlenek.
Tehát többet, mint David Popovici” – fogalmazott Novák a Román Evezős Szövetség illetékesei által kapott jutalom kapcsán.
Mint ismeretes, Románia Párizsban három aranyat nyert: a 200 gyorson diadalmaskodó Popovici mellett két evezős egység, a női kormányos nyolcas és a férfi kétpárevezős. „Miért kapta ez a két személy a jutalmat? Egyszerű! Az aktív részvételért és jelentős hozzájárulásért az eredmények eléréséhez. Más szóval, az adminisztratív teljesítmény (ami számomra ismeretlen!) értékesebb, mint a sportteljesítmény.
Vajon lehet ebben politikai vonatkozás? Kevésbé valószínű, figyelembe véve, hogy a Nemzeti Sportügynökség Botoșani felé ballag egy parlamenti mandátumért... A román államnak nem szabadna gúnyt űznie a sportolókból!” – zárta bejegyzését Novák, aki ezzel arra utalt, hogy a Román Országos Sportügynökség elnöke, Elisabeta Lipă ötszörös olimpiai bajnok és egyszeres világbajnok evezős a Szociáldemokrata Párt (PSD) színeiben parlamenti mandátumért száll harcba Botoşani megyében.
Novák Eduárd a Golazo.ro sportportálnak úgy nyilatkozott: Lipă „elkobozta” a sportra szánt összegeket az evezőssport számára. „Ha ezek a tisztviselők több mint 160 ezer eurót kaptak, nos, Davidnak egymillió eurót kellett volna kapnia” – szögezte le Novák.
Elisabeta Lipă ugyanakkor a portálnak nyilatkozva úgy védekezett:
„Novák úrnak nagyon jól kellene tudnia, hogy mi áll a sporttörvény végrehajtásáról szóló 1447-es kormányrendelet pénzügyi rendelkezéseiben. Ott nagyon világosan meg van írva, hogy kit, mennyit és hogyan lehet díjazni. Úgy látom, hogy Novák úr, mint volt miniszter, gyorsan elfelejtette, hogyan jutalmazzák az érmeket. Feltehetően, ha már a párizsi olimpián nem állt dobogón, akkor most ujjal mutogat azokra, akik valóban emberfeletti erőfeszítéseket tettek. Kérem, olvassa el a pénzügyi szabályzatunkat, az 1447-es kormányrendeletet, és látni fogja, hogy senki nem tett semmi törvénytelent” – szögezte le Lipă, aki 2015 novembere és 2017 januárja között maga is volt sportminiszter.
A jogszabályban ugyanakkor az áll, hogy legfeljebb 25 000 lejes egyéni díjazásban részesülhetnek. Ezeknek a díjaknak az összege nem haladhatja meg a kiosztott díjak összértékének 25 százalékát.
Lionel Messi lett a labdarúgó-világbajnokságok történetének legeredményesebb gólszerzője, miután hétfő este megszerezte 17. találatát a torna döntő szakaszában.
Kipipálta élete első világbajnoki mérkőzését Kovács István nagykárolyi labdarúgó-játékvezető: európai idő szerint vasárnap reggel debütált a Tunézia-Japán mérkőzés sípmestereként.
Aranyérmet nyert – ezzel megvédte címét – a Szilágyi Áron, Szatmári András, Rabb Krisztián, Dallos Benedek összeállítású magyar férfi kardcsapat a franciaországi vívó Európa-bajnokságon, Antonyban.
Pályafutása során először kap megbízást vb-mérkőzés vezetésére Kovács István: a nagykárolyi születésű futballbíró a világbajnokságok történetének 1000. meccsén fújhatja a sípot.
A társházigazda Mexikó és a Dél-afrikai Köztársaság csütörtöki mérkőzésével veszi kezdetét a XXIII. labdarúgó-világbajnokság, amelyen az Európa-bajnok Spanyolország és a legutóbb ezüstérmes Franciaország számít a legnagyobb favoritnak.
A szurkolók Szoboszlai Dominikot választották az idény legjobbjának az angol bajnokságban szereplő Liverpool labdarúgócsapatánál.
Szoboszlai Dominik bekerült az angol labdarúgó-bajnokság álomcsapatába, amelyet a szurkolók szavazatai alapján állítottak össze, és a honlapján tett közzé a Premier League.
Megvédte címét a Paris Saint-Germain a labdarúgó Bajnokok Ligája budapesti döntőjében, ugyanis 1–1-es döntetlent és hosszabbítást követően tizenegyesekkel 4–3-ra legyőzte az Arsenalt.
Azonnali hatállyal távozik a Liverpool FC labdarúgócsapatának vezetőedzői posztjáról Arne Slot.
Nicușor Dan szombaton a Románia Csillaga érdemrend nagykereszt fokozatával tüntette ki Nadia Comăneci egykori tornászt abból az alkalomból, hogy 50 évvel ezelőtt a sporttörténelemben elsőként kapott 10-es pontszámot a gyakorlatára a montreali olimpián.
szóljon hozzá!