
Dragoș Zuz szövetségi edző (balra) a chișinăui tornán a román válogatott tagjaival, közöttük a magyar nemzetiségű Bíró Krisztiánnal (jobb szélen)
Fotó: Román Birkózó Szövetség
Újabb sportolót ért hátrányos megkülönböztetés a román válogatottban – tájékoztatott kedden a Mikó́ Imre Jogvédelemi Szolgálat, jelezve egyúttal, hogy az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz (CNCD) fordulnak a történtek nyomán. Marosvásárhelyi magyar birkózóról van szó, akinek „magyaros” edzőpólója szúrt szemet.
2025. március 04., 16:012025. március 04., 16:01
2025. március 04., 16:152025. március 04., 16:15
A Mikó́ Imre Jogvédelmi Szolgálat keddi közleménye nem nevezi meg az érintetett, mindössze B. K. monogrammal illeti, és azt írja, hogy a Marosvásárhelyi VSK (CSM Târgu Mureș) sportolójáról van szó, aki „2025. február 14-én egy súlyos diszkriminációs incidenssel szembesült a román válogatott edzésén”. A szervezet szerint az edzés Chișinău-ban zajlott, és az eset közvetlenül D. Z.-hez, a román szabadfogású válogatott edzőjéhez kapcsolódik.
Lapunk úgy tudja, hogy Bíró Krisztiánról van szó, aki a moldovai fővárosban rendezett tornán 79 kilogrammos súlycsoportban ezüstérmet szerzett. A román válogatott edzője Dragoș Zuz kolozsvári birkózóedző, aki a Kolozs megyei Birkózó Szövetség elnöki tisztségét is betölti.
A tájékoztatás szerint B. K., aki a román válogatott tagja, az edzés alatt
„B. K. szerint ez a kérés igazságtalan volt, mivel más sportolók, köztük egy csapattárs, aki az Egyesült Államok emblémáját viselte, nem kapott hasonló figyelmeztetést. Amikor B. K. felvetette ezt a különbséget, az edző a következő kijelentést tette: »igen, van valami bajom a magyarokkal«. Ezt követően B.K. úgy döntött, hogy elhagyja a tábort, mivel nem tudta elfogadni a diszkriminatív bánásmódot” – részletezi a jogvédelmi szolgálat közleménye.
„Az edző már több alkalommal kritikákat fogalmazott meg B. K. szereplésével kapcsolatban, és kérdéseket tett fel távolléteiről, miközben B. K. indokolt okokkal nem jelent meg. A sportoló továbbá úgy érzi, hogy az edző szabadfogású birkózással kapcsolatos tudása korlátozott, ami az ő legutóbbi eredményein is tükröződik” – derül ki a dokumentumból.

A Marosvásárhelyi ISK-VSK kettős leigazolású birkózója, Biró Krisztián Németországban fejezte be a versenyszezont, ahol sok tapasztalatot szerzett. A felnőtt országos bajnok sportolót a külföldi megmérettetésről, az idei évéről és a jövőjéről kérdeztük.
A sértett fél szerint a helyzetet tovább súlyosbította, hogy a 2024-es Európa-bajnokságon D. Z. nem engedte B. K. edzőjének, F. Cs.-nek, hogy a szőnyeg mellett irányítsa őt, sőt, nyilvánosan összeszólalkozott vele. B. K. pedig úgy érezte, hogy az edzői magatartás nemcsak fizikálisan, hanem mentálisan is hátráltatta őt.
A válogatott sportoló elmondása szerint, bár a nemzetközi edzőtáborokban gyakran előfordul, hogy a sportolók cserélnek felszerelést,
„ami további kérdéseket vet fel a szabályok következetességével kapcsolatban”.
Dragoș Zuz (balra, áll), balján, a dobogó második fokán Bíró Krisztián
Fotó: Román Birkózó Szövetség
A jogvédelmi szolgálat szerint fontos megemlíteni azt is, hogy B. K. több rangos mérkőzésen vett részt sportolói karrierje során, amelyeken az alábbi eredményeket érte el más edzők irányítása alatt:
Azonban 2024-ben nem sikerült érmet szereznie, és ennek kapcsán ő úgy vélekedik, hogy „D. Z. edzői magatartása, valamint a folyamatos demoralizálás és toxikus légkör jelentős hatással voltak a teljesítményére”.
„A sportban nem helyénvaló, hogy bárki ilyen diszkriminatív bánásmódban részesüljön, hiszen minden sportolónak egyenlő esélyekkel kellene rendelkeznie, függetlenül a nemzetiségtől vagy bármely más tényezőtől. Ugyanakkor a szolgálat arra is felhívja a figyelmet, hogy a sport és az edzői szerep nemcsak a versenyekre vonatkozó tudásról, hanem a tiszteletről és a fair playről is szól, és nem lehet tolerálni semmiféle megkülönböztetést, így elengedhetetlen, hogy a válogatottat egy szakmailag kompetens és tisztelettudó edző vezesse” – húzza alá a közlemény.
A történtek kapcsán Benkő̋ Erika, a Mikó́ Imre Jogvédelemi Szolgálat vezetője ugyanakkor bejelentette, az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnál tesznek panaszt.
annak ellenére, hogy ezek az emberek az ország pozitív megítéléséhez nagymértékben hozzájárulnak a teljesítményükön keresztül. Az ügyet haladéktalanul jelezzük a kompetens fórumoknak, mert ez elfogadhatatlan magatartás, amely ellen minden egyes esetben határozottan fel kell lépni. Üdvözlöm a sportoló határozott fellépését az őt ért diszkriminációval szemben, hogy nem hagyta annyiban a dolgot, és hozzánk fordult. Az ügyet azonnal jelezzük a diszkriminációellenes tanácsnak, és maximális szigort fogunk kérni az edzővel szemben” – idézte a közlemény Benkő Erikát.

Panaszt nyújt be az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat az ellen a kolozsvári mentős ellen, aki román nyelvű kommunikációra szólította fel egy ellátásra szoruló agyvérzésgyanús beteg magyarul beszélő családtagjait.

A Román Labdarúgó-szövetség (FRF) véget akar vetni a diszkriminatív és xenofób skandálásoknak a stadionokban, és fontosnak tartja, hogy a hatóságok is közbeléphessenek ilyen esetekben – nyilatkozta hétfőn Răzvan Burleanu FRF-elnök a Se
A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) újabb mérkőzésre delegálta a nagykárolyi Kovács Istvánt, aki negyven év után az első romániai futballbíró, aki világbajnokságon vezetett meccset.
Lionel Messi lett a labdarúgó-világbajnokságok történetének legeredményesebb gólszerzője, miután hétfő este megszerezte 17. találatát a torna döntő szakaszában.
Kipipálta élete első világbajnoki mérkőzését Kovács István nagykárolyi labdarúgó-játékvezető: európai idő szerint vasárnap reggel debütált a Tunézia-Japán mérkőzés sípmestereként.
Aranyérmet nyert – ezzel megvédte címét – a Szilágyi Áron, Szatmári András, Rabb Krisztián, Dallos Benedek összeállítású magyar férfi kardcsapat a franciaországi vívó Európa-bajnokságon, Antonyban.
Pályafutása során először kap megbízást vb-mérkőzés vezetésére Kovács István: a nagykárolyi születésű futballbíró a világbajnokságok történetének 1000. meccsén fújhatja a sípot.
A társházigazda Mexikó és a Dél-afrikai Köztársaság csütörtöki mérkőzésével veszi kezdetét a XXIII. labdarúgó-világbajnokság, amelyen az Európa-bajnok Spanyolország és a legutóbb ezüstérmes Franciaország számít a legnagyobb favoritnak.
A szurkolók Szoboszlai Dominikot választották az idény legjobbjának az angol bajnokságban szereplő Liverpool labdarúgócsapatánál.
Szoboszlai Dominik bekerült az angol labdarúgó-bajnokság álomcsapatába, amelyet a szurkolók szavazatai alapján állítottak össze, és a honlapján tett közzé a Premier League.
Megvédte címét a Paris Saint-Germain a labdarúgó Bajnokok Ligája budapesti döntőjében, ugyanis 1–1-es döntetlent és hosszabbítást követően tizenegyesekkel 4–3-ra legyőzte az Arsenalt.
Azonnali hatállyal távozik a Liverpool FC labdarúgócsapatának vezetőedzői posztjáról Arne Slot.
szóljon hozzá!