
Az Országos Sport- és Ifjúsági Szakszervezet csütörtöki tüntetése
Fotó: Alex Tudor/Agerpres
Az Országos Sport- és Ifjúsági Szakszervezet (SNST) mintegy 200 tagja tüntetett csütörtökön Bukarestben Novák Eduárd sportminiszter ellen, akinek lemondását követelték. A tiltakozók egyikét a csendőrök őrizetbe vették.
2023. március 23., 17:272023. március 23., 17:27
Az incidens miatt a tüntetők rövid időre elzárták a forgalmat a sportminisztérium előtt, követelve a letartóztatott szakszervezeti tag szabadon bocsátását. Néhány perc múlva azonban a forgalom helyreállt, a tiltakozót pedig a legközelebbi rendőrőrsre szállították – számolt be az Agerpres.
Kisebb plakátokat is tartottak a magasba olyan üzenetekkel, mint „Elveszett egy miniszter, semmissé nyilvánítjuk”, „Elkötelezett minisztert akarunk, Novák mindig távol van”, „Le a tolvajok diktatúrájával az ifjúság és a sport területén”.
A szakszervezeti tagok fő sérelmei a következők: a szociális párbeszéd és a konzultációk felfüggesztése, a decentralizáció és átszervezés átláthatóságának hiánya, egyes tevékenységek és programok befagyasztása, a munkahelyek bizonytalansága, a minisztériumnak alárendelt intézmények finanszírozási kritériumainak hiánya, az országos sportszövetségek finanszírozásának „visszaélésszerű” csökkentése és felfüggesztése, az országos sportstratégia projekt blokkolása, a kiemelkedő sporteredményekért járó jutalmakkal kapcsolatos egyenlőtlenségek, valamint a minisztériumi költségvetés kezelése során elkövetett állítólagos törvénytelenségek.
Ezt azzal indokolta, hogy ellehetetlenült a kommunikáció a miniszterrel. „Nem akar kommunikálni, és ez nem is érdekli, csak árt a sportnak és a sportból élőknek. A tüntetés elején kirohant az intézményből. Nem akar párbeszédet, mert nem hallgatja meg a tanácsosait. Inkább felfüggesztette a párbeszédet és leállította a kommunikációt” – jelentette ki Novák Eduárdról.
Emlékeztetett arra, hogy a szakszervezet feljelentést tett emiatt az ügyészségen, és az Országos Feddhetetlenségi Ügynökséget (ANI) is tájékoztatták az esetről.
Fotó: Alex Tudor/Agerpres
Novák Eduárd az Agerpresnek elmondta, hogy a szakszervezet tiltakozása szerinte alaptalan, és a tüntetésen olyan jelszavak hangzottak el, amelyeknek semmi közük nincs a sporthoz. Kifejtette, hogy a minisztérium mindig nyitott volt az együttműködésre a romániai sport problémáinak a megoldásában, és a szakszervezet követeléseit is minden esetben meghallgatták. Ugyanakkor cáfolta, hogy a minisztérium akadályozta a tüntetés megszervezését.
Továbbra is támogatni fogjuk a párbeszédet, és támogatást fogunk keresni a romániai sportot támogató projektekhez” – nyilatkozta Novák Eduárd.
A tüntetőknek Flavius Sirop szakszervezetekért felelős államtitkár elmondta, hogy a tiltakozó akció után a minisztérium vezetősége kész tárgyalni a képviselőikkel a követeléseikről. „Nem tudom megerősíteni, hogy a miniszter is jelen lesz a tanácskozáson, (...) de mi eddig párbeszédet folytattunk a szakszervezettel. Bizonyos problémák megoldhatók, mások nem a jelenlegi lehetőségekkel, de nagyon fontos, hogy nyitottságot és átláthatóságot mutattunk” – jelentette ki az államtitkár.
Lionel Messi lett a labdarúgó-világbajnokságok történetének legeredményesebb gólszerzője, miután hétfő este megszerezte 17. találatát a torna döntő szakaszában.
Kipipálta élete első világbajnoki mérkőzését Kovács István nagykárolyi labdarúgó-játékvezető: európai idő szerint vasárnap reggel debütált a Tunézia-Japán mérkőzés sípmestereként.
Aranyérmet nyert – ezzel megvédte címét – a Szilágyi Áron, Szatmári András, Rabb Krisztián, Dallos Benedek összeállítású magyar férfi kardcsapat a franciaországi vívó Európa-bajnokságon, Antonyban.
Pályafutása során először kap megbízást vb-mérkőzés vezetésére Kovács István: a nagykárolyi születésű futballbíró a világbajnokságok történetének 1000. meccsén fújhatja a sípot.
A társházigazda Mexikó és a Dél-afrikai Köztársaság csütörtöki mérkőzésével veszi kezdetét a XXIII. labdarúgó-világbajnokság, amelyen az Európa-bajnok Spanyolország és a legutóbb ezüstérmes Franciaország számít a legnagyobb favoritnak.
A szurkolók Szoboszlai Dominikot választották az idény legjobbjának az angol bajnokságban szereplő Liverpool labdarúgócsapatánál.
Szoboszlai Dominik bekerült az angol labdarúgó-bajnokság álomcsapatába, amelyet a szurkolók szavazatai alapján állítottak össze, és a honlapján tett közzé a Premier League.
Megvédte címét a Paris Saint-Germain a labdarúgó Bajnokok Ligája budapesti döntőjében, ugyanis 1–1-es döntetlent és hosszabbítást követően tizenegyesekkel 4–3-ra legyőzte az Arsenalt.
Azonnali hatállyal távozik a Liverpool FC labdarúgócsapatának vezetőedzői posztjáról Arne Slot.
Nicușor Dan szombaton a Románia Csillaga érdemrend nagykereszt fokozatával tüntette ki Nadia Comăneci egykori tornászt abból az alkalomból, hogy 50 évvel ezelőtt a sporttörténelemben elsőként kapott 10-es pontszámot a gyakorlatára a montreali olimpián.
szóljon hozzá!