Hirdetés

Kétszáz tüntető, daru és balhé az RMDSZ-es sportminiszter elleni demonstráción

Az Országos Sport- és Ifjúsági Szakszervezet csütörtöki tüntetése •  Fotó: Alex Tudor/Agerpres

Az Országos Sport- és Ifjúsági Szakszervezet csütörtöki tüntetése

Fotó: Alex Tudor/Agerpres

Az Országos Sport- és Ifjúsági Szakszervezet (SNST) mintegy 200 tagja tüntetett csütörtökön Bukarestben Novák Eduárd sportminiszter ellen, akinek lemondását követelték. A tiltakozók egyikét a csendőrök őrizetbe vették.

Hírösszefoglaló

2023. március 23., 17:272023. március 23., 17:27

Az incidens miatt a tüntetők rövid időre elzárták a forgalmat a sportminisztérium előtt, követelve a letartóztatott szakszervezeti tag szabadon bocsátását. Néhány perc múlva azonban a forgalom helyreállt, a tiltakozót pedig a legközelebbi rendőrőrsre szállították – számolt be az Agerpres.

A szakszervezeti tagok egy daru segítségével a minisztérium épületének negyedik emeletéig emeltek fel egy hatalmas transzparenst a következő felirattal: „Novák mondjon le”.

Hirdetés

Kisebb plakátokat is tartottak a magasba olyan üzenetekkel, mint „Elveszett egy miniszter, semmissé nyilvánítjuk”, „Elkötelezett minisztert akarunk, Novák mindig távol van”, „Le a tolvajok diktatúrájával az ifjúság és a sport területén”.

A szakszervezeti tagok fő sérelmei a következők: a szociális párbeszéd és a konzultációk felfüggesztése, a decentralizáció és átszervezés átláthatóságának hiánya, egyes tevékenységek és programok befagyasztása, a munkahelyek bizonytalansága, a minisztériumnak alárendelt intézmények finanszírozási kritériumainak hiánya, az országos sportszövetségek finanszírozásának „visszaélésszerű” csökkentése és felfüggesztése, az országos sportstratégia projekt blokkolása, a kiemelkedő sporteredményekért járó jutalmakkal kapcsolatos egyenlőtlenségek, valamint a minisztériumi költségvetés kezelése során elkövetett állítólagos törvénytelenségek.

A tüntetésen tartott beszédében Andy Nagy szakszervezeti elnök kijelentette, hogy Novák Eduárd menesztése az egyetlen megoldás a román sport helyzetének megváltoztatására.

Ezt azzal indokolta, hogy ellehetetlenült a kommunikáció a miniszterrel. „Nem akar kommunikálni, és ez nem is érdekli, csak árt a sportnak és a sportból élőknek. A tüntetés elején kirohant az intézményből. Nem akar párbeszédet, mert nem hallgatja meg a tanácsosait. Inkább felfüggesztette a párbeszédet és leállította a kommunikációt” – jelentette ki Novák Eduárdról.

Andy Nagy fenntartotta a szakszervezetnek azt a korábbi vádját is, miszerint a miniszter a vezetőedzőknek kijáró 112 ezer euróval jutalmazta az apját, holott Novák Károly csak másodedző volt a 2021-es tokiói olimpia idején.

Emlékeztetett arra, hogy a szakszervezet feljelentést tett emiatt az ügyészségen, és az Országos Feddhetetlenségi Ügynökséget (ANI) is tájékoztatták az esetről.

•  Fotó: Alex Tudor/Agerpres Galéria

Fotó: Alex Tudor/Agerpres

Novák Eduárd az Agerpresnek elmondta, hogy a szakszervezet tiltakozása szerinte alaptalan, és a tüntetésen olyan jelszavak hangzottak el, amelyeknek semmi közük nincs a sporthoz. Kifejtette, hogy a minisztérium mindig nyitott volt az együttműködésre a romániai sport problémáinak a megoldásában, és a szakszervezet követeléseit is minden esetben meghallgatták. Ugyanakkor cáfolta, hogy a minisztérium akadályozta a tüntetés megszervezését.

Idézet
A szakszervezet feladatának a munkavállalók és a tagok érdekeinek képviselete kellene lennie. Ha a szakszervezet az ilyen támadásokra fordított erőfeszítéseinek legalább 10 százalékát a sport javára fordítaná, akkor jelentős eredményeket érhetnénk el.

Továbbra is támogatni fogjuk a párbeszédet, és támogatást fogunk keresni a romániai sportot támogató projektekhez” – nyilatkozta Novák Eduárd.

A tüntetőknek Flavius Sirop szakszervezetekért felelős államtitkár elmondta, hogy a tiltakozó akció után a minisztérium vezetősége kész tárgyalni a képviselőikkel a követeléseikről. „Nem tudom megerősíteni, hogy a miniszter is jelen lesz a tanácskozáson, (...) de mi eddig párbeszédet folytattunk a szakszervezettel. Bizonyos problémák megoldhatók, mások nem a jelenlegi lehetőségekkel, de nagyon fontos, hogy nyitottságot és átláthatóságot mutattunk” – jelentette ki az államtitkár.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Messi új világbajnoki rekordot állított fel

Lionel Messi lett a labdarúgó-világbajnokságok történetének legeredményesebb gólszerzője, miután hétfő este megszerezte 17. találatát a torna döntő szakaszában.

Messi új világbajnoki rekordot állított fel
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Jubileumi meccsen debütált a labdarúgó-vébén a partiumi magyar játékvezető

Kipipálta élete első világbajnoki mérkőzését Kovács István nagykárolyi labdarúgó-játékvezető: európai idő szerint vasárnap reggel debütált a Tunézia-Japán mérkőzés sípmestereként.

Jubileumi meccsen debütált a labdarúgó-vébén a partiumi magyar játékvezető
2026. június 20., szombat

Kardvívás: a románokat legyőzve sorozatban harmadszor Európa-bajnokok a magyarok

Aranyérmet nyert – ezzel megvédte címét – a Szilágyi Áron, Szatmári András, Rabb Krisztián, Dallos Benedek összeállítású magyar férfi kardcsapat a franciaországi vívó Európa-bajnokságon, Antonyban.

Kardvívás: a románokat legyőzve sorozatban harmadszor Európa-bajnokok a magyarok
2026. június 17., szerda

Nem akármilyen meccsen mutatkozhat be Kovács István a világbajnokságon

Pályafutása során először kap megbízást vb-mérkőzés vezetésére Kovács István: a nagykárolyi születésű futballbíró a világbajnokságok történetének 1000. meccsén fújhatja a sípot.

Nem akármilyen meccsen mutatkozhat be Kovács István a világbajnokságon
Hirdetés
2026. június 10., szerda

A rekordok világbajnokságán a spanyolok és a franciák a favoritok

A társházigazda Mexikó és a Dél-afrikai Köztársaság csütörtöki mérkőzésével veszi kezdetét a XXIII. labdarúgó-világbajnokság, amelyen az Európa-bajnok Spanyolország és a legutóbb ezüstérmes Franciaország számít a legnagyobb favoritnak.

A rekordok világbajnokságán a spanyolok és a franciák a favoritok
2026. június 04., csütörtök

Szoboszlai Dominikot választották a szezon legjobbjának a Liverpoolnál

A szurkolók Szoboszlai Dominikot választották az idény legjobbjának az angol bajnokságban szereplő Liverpool labdarúgócsapatánál.

Szoboszlai Dominikot választották a szezon legjobbjának a Liverpoolnál
2026. május 31., vasárnap

A szurkolók szerint Szoboszlai a Premier League idényének legjobbjai között van

Szoboszlai Dominik bekerült az angol labdarúgó-bajnokság álomcsapatába, amelyet a szurkolók szavazatai alapján állítottak össze, és a honlapján tett közzé a Premier League.

A szurkolók szerint Szoboszlai a Premier League idényének legjobbjai között van
Hirdetés
2026. május 30., szombat

BL-döntő: Budapesten védte meg címét a Paris SG

Megvédte címét a Paris Saint-Germain a labdarúgó Bajnokok Ligája budapesti döntőjében, ugyanis 1–1-es döntetlent és hosszabbítást követően tizenegyesekkel 4–3-ra legyőzte az Arsenalt.

BL-döntő: Budapesten védte meg címét a Paris SG
2026. május 30., szombat

Edző nélkül maradtak a Liverpool magyarjai: távozik Arne Slot

Azonnali hatállyal távozik a Liverpool FC labdarúgócsapatának vezetőedzői posztjáról Arne Slot.

Edző nélkül maradtak a Liverpool magyarjai: távozik Arne Slot
2026. május 30., szombat

Állami kitüntetést kapott a montreali olimpia hőse, Nadia Comăneci

Nicușor Dan szombaton a Románia Csillaga érdemrend nagykereszt fokozatával tüntette ki Nadia Comăneci egykori tornászt abból az alkalomból, hogy 50 évvel ezelőtt a sporttörténelemben elsőként kapott 10-es pontszámot a gyakorlatára a montreali olimpián.

Állami kitüntetést kapott a montreali olimpia hőse, Nadia Comăneci
Hirdetés
Hirdetés