
Idén két képzőművész kapja meg a Háromszék kultúrájáért díjat
Fotó: Tuchiluș Alex
Ütő Gusztáv képzőművész, akcióművész, egyetemi tanár és Vinczeffy László képzőművész, képrestaurátor kapja idén a Háromszék kultúrájáért díjat, melyet január 22-én, a magyar kultúra napján adnak át Sepsiszentgyörgyön. Az ünnepség keretében kortárs szerzők idézik meg Bajor Andor író alakját.
2026. január 21., 14:272026. január 21., 14:27
A csütörtöki ünnepi rendezvényt a Bod Péter Megyei Könyvtárban tartják 18 órától. Az életműdíjakat Tamás Sándor, a Kovászna megyei közgyűlés elnöke nyújtja át a kitüntetett képzőművészeknek – közölte a megyei önkormányzat.
A Háromszék kultúrájáért díjat a megyei önkormányzat és a Kovászna Megyei Művelődési Központ alapította 2013-ban.
A megyei önkormányzat tájékoztatása szerint az ünnepi eseményen tartják a Kulturális közönség- és közösségszervezési képzés diplomaosztóját is.
Az okleveleket több mint 40 háromszéki és barcasági kultúraszervező veheti át, akik az ősz folyamán elvégezték a Nemzeti Művelődési Intézet Sepsiszentgyörgyön és Brassóban tartott továbbképzését.
amelyen öt kortárs szerző, Márton Evelin, Sánta Miriám, Varga László Edgár, Vermesser Levente és Vincze Ferenc olvassa fel Bajor művei kapcsán írt alkotásait, és válaszol Szonda Szabolcs könyvtárigazgató kérdéseire.
A kitüntetett Ütő Gusztáv festőművész, akcióművész, egyetemi oktató 1958-ban született Sepsiszentgyörgyön. Festészet szakon diplomázott a kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Egyetemen, de munkássága elsősorban performanszai kapcsán ismert.
A cselekményművészet éltetője, számos performansztalálkozó szervezője.
Egyetemi oktatóként a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen, valamint a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara és a Sapientia EMTE által közösen létesített sepsiszentgyörgyi képzőművészeti karon oktatott-oktat.
Művészetére a perspektivikus látásmód jellemző, motívumvilága szimbolikus jelentést hordoz magában, a lokális és globális kölcsönhatását boncolgatja.
Számos kitüntetésben részesült, megkapta a bukaresti Képzőművészeti Szövetség Performansz-díját (1996), a Magyar Művészeti Akadémia Koller-díját (1999), az EMKE-díjat (2001), a Munkácsy-díjat (2009) és a Magyar Ezüst Érdemkeresztet (2014).
Vinczeffy László festő, képrestaurátor a székelyföldi Atyhán született 1946-ban. A kolozsvári Rajztanárképző Főiskolán végzett 1970-ben, majd pedagógusként dolgozott. 1979-től a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum képrestaurátora, és elvégezte a bukaresti Nicolae Grigorescu Képzőművészeti Főiskola restaurátorképző szaktanfolyamát.
A sepsiszentgyörgyi képtár 19. századi anyagából számos festményt, köztük a Barabás Miklós-gyűjtemény és a Gyárfás Jenő Képtár anyagát restaurálta.
Több mint 30 évig dolgozott az intézményben, jelenleg is Sepsiszentgyörgyön él és alkot. Olajfestményein, grafikáin, szobrain, installációin egy álomszerű, absztrahált szürreális világot tár elénk, erőteljes vonalvezetéssel, egyéni formavilággal, gyakran allegorikus témákat is ábrázol.
Munkásságát többek között az Erdélyi Magyar Képzőművész Egyesület Szolnay Sándor-díjával (1998), a Pro Cultura Hungarica Díjjal (2006), Munkácsy Mihály-díjjal (2008) és a Magyar Művészetért díjjal ismerték el (2009).
Átadták Országos Színházi Találkozó (OSZT) díjait vasárnap Debrecenben: a szakmai zsűri 12 kategóriában, a MASZK-SzíDoSz színészzsűri pedig 4 csoportban hirdetett győzteseket vasárnap.
Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című filmje nyerte el a jubileumi, 25. alkalommal megrendezett kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) közönségdíját a szombat este megtartott díjátadón.
Színes programkínálattal várják a látogatókat a szombaton tartandó Múzeumok éjszakáján a székelyföldi múzeumok: a tárlatvezetések és egyéb, a kiállításokhoz köthető események mellett gyermek- és szórakoztató programok is lesznek.
Újabb kötetét mutatják be B. Kovács András sepsiszentgyörgyi írónak Kolozsváron.
Holtai Gábor első nagyjátékfilmje, az Itt érzem magam otthon is versenyez a 25. TIFF fődíjáért. A hatalom és az alkalmazkodás természetét vizsgáló pszichológiai thrillert hétfő este vetítették a Győzelem moziban a rendező jelenlétében.
Beválogatták az június 15–21. közötti magyar Országos Színházi Találkozó versenyprogramjába az Aradi Kamaraszínház fesztiváldíjas monodrámáját, a Keant. Közös gyergyószentmiklósi–sepsiszentgyörgyi koprodukciót is látható.
Egy csaknem eltűnt építészeti világ és a helyiek féltve őrzött emlékei kaptak új otthont a Szilágy megyei Kárásztelken, ahol nemrég felavatták a tájházat. Az épület nemcsak a múlt tárgyi örökségét mutatja be, hanem közösségi térként is szolgál majd.
A Teatro di Roma 2026/2027-es évadában is látható lesz a Kolozsvári Állami Magyar Színház Én vagyok a szél című előadása.
A kezdeteket idéző archív felvételek, Nadia Comăneci előtt tisztelgő pillanatok és a jubileumi évforduló hangulata határozta meg a 25. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) péntek esti nyitógáláját.
Elkezdődtek pénteken a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 25., jubileumi kiadásának vetítései Kolozsváron. A filmszemle versenyprogramjában magyar alkotás, Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című játékfilmje is szerepel.
szóljon hozzá!