
Az EMKE kitüntetéseit Kolozsváron, a Protestáns Teológiai intézet dísztermében adták át kultúra területein tevékenykedőknek
Fotó: Rés Éva/Facebook
Átadták az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) díjait Kolozsváron a Protestáns Teológiai intézet dísztermében a kultúra területein tevékenykedőknek.
2026. április 19., 11:332026. április 19., 11:33
2026. április 20., 13:552026. április 20., 13:55
A 2026-os EMKE-díjakat ezúttal is a közösség szolgálatáért, a kultúra, művészetek területén való tevékenységért adták át szombaton. Idén 11 kategóriában ítéltek oda kitüntetéseket olyan személyiségeknek, akik hivatásszerűen végzett munkájukkal jelentős mértékben hozzájárultak az erdélyi kulturális közösségi élet gazdagításához.
Fotó: Rés Éva/Facebook
Bányai János-díjjal tüntették ki Tekei Erikát az erdélyi folklorisztika kutatástörténetének feltárása és az erdélyi népköltési gyűjtések közzététele és népszerűsítése terén elért kiemelkedő szakmai eredményeiért. Janovics Jenő-díjban részesült Csibi László az erdélyi magyar múlt ismeretlen fejezeteinek filmes feltárásáért és a felsőfokú erdélyi magyar filmes szakoktatás terén kifejtett tevékenységéért.
Kőváry László-díjat adományoztak Laczkó Szentmiklósi Endrének történelemtanári, helytörténészi, túraszervezői és közösségépítő munkássága elismeréseként, valamint Székelyföld és Gyergyószék múltjának kutatásáért és népszerűsítéséért, gr. Kun Kocsárd-díjat pedig Demeter Lászlónak értékteremtő, a szórványt támogató és a nemzeti identitás helyes megismerése érdekében kifejtett tevékenységének elismeréséül.
Nagy Károly üzletember részesült a gr. Mikó Imre-díjban az értékteremtő, kultúrapártoló, folyamatos és igényes mecénási tevékenységéért, valamint az üzleti életben elért kimagasló eredményeiért. Magas színvonalú alkotóművészeti és oktatói tevékenységéért, valamint a kortárs zenei kultúra gazdagításához nyújtott értékes hozzájárulásáért Makkai Gyöngyvér Nagy István-díjban részesült, a temesvári és aradi színházi szakmai és kulturális tevékenységéért és a szórványban végzett kulturális misszió felvállalásáért Éder Enikőt tüntették ki a Poór Lili-díjjal.
Fotó: RMDSZ/Facebook
A Szolnay Sándor-díjjal Ábrahám Jakabot ismerték el érzékeny összhangot mutató képzőművészeti alkotásaiért, valamint a brassói pedagógiai oktatás érdekében végzett szerteágazó tevékenységéért.
Az ünnepségen nem tudott jelen lenni két díjazott. Egyikük Bölöni Domokos Spectator-díjas újságíró, aki sok évtizedes értékes írói, publicisztikai munkásságáért, az erdélyi magyar falu és a kisemberek életének kitartó ábrázolásáért, a fiatal tehetségek felkarolásáért részesült az elismerésben. A másik díjazott a Kovács György-díjjal kitüntetett Kónya-Ütő Bence, aki sokoldalú színházi tevékenységével és virtuozitással megformált szerepeivel érdemelte ki a férfi színészeknek járó elismerést.

Új térrel bővül és új hangsúlyokat kap a 17. Kolozsvári Magyar Napok: a „nagykorúság küszöbéhez” érkező rendezvény idén nemcsak gazdag programkínálattal készül, hanem egy egész évben működő kulturális központ megnyitásával is.
Átadták Országos Színházi Találkozó (OSZT) díjait vasárnap Debrecenben: a szakmai zsűri 12 kategóriában, a MASZK-SzíDoSz színészzsűri pedig 4 csoportban hirdetett győzteseket vasárnap.
Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című filmje nyerte el a jubileumi, 25. alkalommal megrendezett kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) közönségdíját a szombat este megtartott díjátadón.
Színes programkínálattal várják a látogatókat a szombaton tartandó Múzeumok éjszakáján a székelyföldi múzeumok: a tárlatvezetések és egyéb, a kiállításokhoz köthető események mellett gyermek- és szórakoztató programok is lesznek.
Újabb kötetét mutatják be B. Kovács András sepsiszentgyörgyi írónak Kolozsváron.
Holtai Gábor első nagyjátékfilmje, az Itt érzem magam otthon is versenyez a 25. TIFF fődíjáért. A hatalom és az alkalmazkodás természetét vizsgáló pszichológiai thrillert hétfő este vetítették a Győzelem moziban a rendező jelenlétében.
Beválogatták az június 15–21. közötti magyar Országos Színházi Találkozó versenyprogramjába az Aradi Kamaraszínház fesztiváldíjas monodrámáját, a Keant. Közös gyergyószentmiklósi–sepsiszentgyörgyi koprodukciót is látható.
Egy csaknem eltűnt építészeti világ és a helyiek féltve őrzött emlékei kaptak új otthont a Szilágy megyei Kárásztelken, ahol nemrég felavatták a tájházat. Az épület nemcsak a múlt tárgyi örökségét mutatja be, hanem közösségi térként is szolgál majd.
A Teatro di Roma 2026/2027-es évadában is látható lesz a Kolozsvári Állami Magyar Színház Én vagyok a szél című előadása.
A kezdeteket idéző archív felvételek, Nadia Comăneci előtt tisztelgő pillanatok és a jubileumi évforduló hangulata határozta meg a 25. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) péntek esti nyitógáláját.
Elkezdődtek pénteken a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 25., jubileumi kiadásának vetítései Kolozsváron. A filmszemle versenyprogramjában magyar alkotás, Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című játékfilmje is szerepel.
szóljon hozzá!