
A Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház A doktor című előadásával kezdődött el a szatmári seregszemle
Fotó: Czinzel László/Harag György Társulat
Szatmárnémetiben zajlik az Interetnikai Színházi Fesztivál, amely a romániai kisebbségi színjátszást képviselő társulatokat, és azok reprezentatív előadásait vonultatja fel.
2024. november 15., 18:292024. november 15., 18:29
2024. november 15., 18:332024. november 15., 18:33
A csütörtökön kezdődött és november 24-ig tartó szemléről a Harag György Társulat közölt részleteket.
Kisebbségi teátrumok seregszemléje
Fotó: Czinzel László/Harag György Társulat
A szatmárnémeti Proscenium Alapítvány már 2016-ban és 2022-ben is házigazdája volt a fesztivál nyolcadik és tizedik kiadásának, most pedig az a megtiszteltetés érte a szervezőket, hogy harmadszorra is magukra vállalhatták ezt a nemes feladatot.
Előtte a szervezők nevében Bessenyei Gedő István fesztiváligazgató, a Proscenium Alapítvány elnöke, Stier Péter fesztiválmenedzser, a Proscenium Alapítvány alelnöke, Thomas Șindilariu, az Etnikumközi Kapcsolatok Kormányhivatalának (DRI) államtitkár-helyettese és Karácsonyi Zsolt, az RMDSZ kultúráért felelős ügyvezető alelnöke köszöntötte a fesztivál közönségét.
Fotó: Czinzel László/Harag György Társulat
„Szatmárnémeti és Szatmár megye századok óta különböző kultúrák találkozási pontja, és talán nem túlzás azt mondani: mára az egyik legfontosabb hazai találkozási pont. Nehéz Szatmárnál jobb helyszínt elgondolni az Interetnikai Színházi Fesztivál számára, olyat, ahol az etnikumközi párbeszéd nemcsak a különleges alkalmak, hanem a mindennapok része.
Úgy fogalmazott, öröm és büszkeség, hogy vendégül láthatják a seregszemlét. „ Az pedig mind közül a legnagyobb öröm, hogy legkiválóbb alkotásaik felvonultatásával a mi szeretett közönségünknek szolgálhatunk újabb – és nem mindennapi – színházi élményekkel” – mondta Bessenyei Gedő István.
Köszönetet mondott továbbá a fesztivált társszervező MASZÍN Magyar Színházi Szövetségnek, a fő partnernek, az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának, valamint a fesztivál további partnereinek: a Harag György Társulatnak, a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatalnak, a Szatmár Megyei Tanácsnak, az RMDSZ-nek, a Yardnak és az Aquastarnak.
Thomas Șindilariu helyettes államtitkár németül és magyarul is köszöntötte a közönséget, majd román nyelven folytatva beszédét, kijelentette: élmény számára, hogy találkozhat egy multikulturális fesztivál közönségével egy olyan helyszínen, mely „igazi bajnoka” a különböző nemzetek együttélésének. Felhívta a figyelmet arra is, hogy meglátása szerint
Karácsonyi Zsolt egy Hamlet-idézettel indította gondolatmenetét: „A test a királynál van, de a király nincs a testnél” – idézte. „A jelenlét kettős voltának paradoxonával kénytelen szembesülni minden színész, minden kisebbségi színház. Mennyire tudunk jelen lenni a saját nemzeti kultúránkban, mint kisebbség, mennyire tudunk részesei lenni a bennünket körülvevő többségi kultúrának, és korántsem mellékesen, mekkora esélyünk van arra, hogy a velünk mégiscsak egy kulturális térben tevékenykedő, értékeket felmutató kisebbségek színházi hétköznapjaiban is jelen legyünk” - vetette fel a kérdést.
A szemle részletes programja itt található.

Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
Átadták Országos Színházi Találkozó (OSZT) díjait vasárnap Debrecenben: a szakmai zsűri 12 kategóriában, a MASZK-SzíDoSz színészzsűri pedig 4 csoportban hirdetett győzteseket vasárnap.
Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című filmje nyerte el a jubileumi, 25. alkalommal megrendezett kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) közönségdíját a szombat este megtartott díjátadón.
Színes programkínálattal várják a látogatókat a szombaton tartandó Múzeumok éjszakáján a székelyföldi múzeumok: a tárlatvezetések és egyéb, a kiállításokhoz köthető események mellett gyermek- és szórakoztató programok is lesznek.
Újabb kötetét mutatják be B. Kovács András sepsiszentgyörgyi írónak Kolozsváron.
Holtai Gábor első nagyjátékfilmje, az Itt érzem magam otthon is versenyez a 25. TIFF fődíjáért. A hatalom és az alkalmazkodás természetét vizsgáló pszichológiai thrillert hétfő este vetítették a Győzelem moziban a rendező jelenlétében.
Beválogatták az június 15–21. közötti magyar Országos Színházi Találkozó versenyprogramjába az Aradi Kamaraszínház fesztiváldíjas monodrámáját, a Keant. Közös gyergyószentmiklósi–sepsiszentgyörgyi koprodukciót is látható.
Egy csaknem eltűnt építészeti világ és a helyiek féltve őrzött emlékei kaptak új otthont a Szilágy megyei Kárásztelken, ahol nemrég felavatták a tájházat. Az épület nemcsak a múlt tárgyi örökségét mutatja be, hanem közösségi térként is szolgál majd.
A Teatro di Roma 2026/2027-es évadában is látható lesz a Kolozsvári Állami Magyar Színház Én vagyok a szél című előadása.
A kezdeteket idéző archív felvételek, Nadia Comăneci előtt tisztelgő pillanatok és a jubileumi évforduló hangulata határozta meg a 25. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) péntek esti nyitógáláját.
Elkezdődtek pénteken a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 25., jubileumi kiadásának vetítései Kolozsváron. A filmszemle versenyprogramjában magyar alkotás, Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című játékfilmje is szerepel.
szóljon hozzá!