Hirdetés

Pénzhiány árnyékolja be a jubileumi Kolozsvári Ünnepi Könyvhét szervezését

könyvhét

Író-olvasó találkozók, könyvvásár várja az irodalom szerelmeseit a 15. Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten

Fotó: Kolozsvári Ünnepi Könyvhét

Finanszírozási nehézségekről és idei programokról beszéltek a 15. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét szerdai sajtótájékoztatóján a szervezők. A jubileumi rendezvény díszmeghívottja Bodor Ádám Kossuth-díjas író, Balla Zsófia költő és Karin Smirnoff svéd írónő.

Deák Szidónia

2026. május 27., 15:592026. május 27., 15:59

2026. május 27., 19:232026. május 27., 19:23

Finanszírozási nehézségek és kulturális támogatások bizonytalansága árnyékolja be az idei, jubileumi 15. Kolozsvári Ünnepi Könyvhetet – erre hívták fel a figyelmet a szervezők a Bulgakov kávéház udvarán tartott szerdai sajtótájékoztatón. A június 25. és 28. között zajló rendezvény ennek ellenére gazadag programkínálattal, jelentős kortárs szerzőkkel és nemzetközi meghívottakkal várja az érdeklődőket a Bánffy-palotában és több kísérőhelyszínen. Az idei könyvhét díszmeghívottja

  • Balla Zsófia költő,
  • és a 90 éves Bodor Ádám író lesz,
  • míg a nemzetközi vendégként Karin Smirnoff svéd írónő érkezik Kolozsvárra, aki a Millennium-regénysorozat folytatásával vált világszerte ismertté.

A 15. Kolozsvári Ünnepi Könyvhetet idén is az Iskola Alapítvány, az RMDSZ, a Romániai Magyar Könyves Céh és az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) szervezi közösen. A Bulgakov kávéház udvarán tartott sajtótájékoztatón Kinizsi Zoltán, az Iskola Alapítvány képviselője, Karácsonyi Zsolt, az RMDSZ kultúráért felelős ügyvezető alelnöke és a Helikon főszerkesztője, valamint Szántai János, az E-MIL elnöke ismertette az idei rendezvény részleteit.

Hirdetés
könyvhét Galéria

A szervezők (balról jobbra) Szántai János, az E-MIL elnöke, Kinizsi Zoltán, az Iskola Alapítvány képviselője és Karácsonyi Zsolt, az RMDSZ kultúráért felelős ügyvezető alelnöke és a Helikon főszerkesztője sajtótájékoztatón ismertette a könyvhét részleteit

Fotó: Deák Szidónia

Helikon-centenárium, erdélyi szerzők és román irodalom a könyvhéten

Karácsonyi Zsolt, az RMDSZ kultúráért felelős ügyvezető alelnöke és a Helikon főszerkesztője elsősorban a százéves Erdélyi Helikon örökségéhez kapcsolódó programokat ismertette. Felidézte: 1926 nyarán Marosvécsen közel harminc erdélyi magyar író gyűlt össze, ebből a szellemi közegből nőtt ki később az Erdélyi Helikon folyóirat is. Mint fogalmazott, a centenárium nemcsak a tematikus Helikon-lapszámban, hanem több könyvheti eseményben is hangsúlyosan megjelenik majd, és júliusban Marosvécsen szerveznek emlékjellegű találkozót.

A Helikon programjai között említette Muszatics Péter Budapest most című kötetének bemutatóját, ugyanakkor

kiemelte Thomas Perle Felsővisón született, Németországba kivándorolt író, dramaturg Mentünk, mert mindenki ment című könyvét is, amely a kivándorlás és az úgynevezett „egyutas útlevelek” korszakát idézi meg.

Karácsonyi szerint bár Perle gyermekkorában elkerült Erdélyből, műveiben és személyes kötődéseiben továbbra is erősen jelen van a térség.

A Helikon a könyvhét idején kiállítással is készül: a Bánffy-palotában nyíló Páskándi Géza Képszínháza című tárlat a költő képverseit, drámaplakátjait és életművének dokumentumait mutatja be.

Karácsonyi Zsolt rámutatott, az utóbbi évekhez hasonlóan a könyvünnep idén is tudatosan nyit a román kortárs irodalom felé. Ennek jegyében a könyvhét meghívottja lesz Ion Mureșan költő is, aki „a kortárs román líra egyik legjelentősebb alakjaként és Kolozsvár örök bohém figurájaként” ismert.

Szántai János, az Erdélyi Magyar Írók Ligájának elnöke az E-MIL programjait ismertetve arról beszélt, hogy az idei könyvhéten is kiemelt szerepet kap az erdélyi magyar irodalom kortárs reprezentációja. Mint fogalmazott,

a szervezők olyan szerzőket hívtak meg, akik nemcsak irodalmi szempontból fontosak, hanem egy-egy korszakot, közösségi tapasztalatot vagy társadalmi jelenséget is érzékenyen ragadnak meg.

A meghívottak között említette Simó Márton erdélyi magyar prózaírót, szerkesztőt, költőt., valamint Fehér Imolát és Tamás Kincsőt, akik közös könyvüket mutatják be. Külön kitért Dimény H. Árpád és Papp Attila Zsolt legújabb köteteire, utóbbi esetében megjegyezve: az utóbbi időszakban különösen termékeny alkotói korszakát éli a szerző.

Szántai János hangsúlyozta, az E-MIL számára továbbra is fontos a fiatal tehetségek támogatása. Ennek jegyében a könyvhét programjában idén is helyet kap a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány által támogatott Erdélyi Tehetséggondozó Pályázat gálája, amelyen a junior és szenior kategóriák díjazottjait mutatják be.

Az E-MIL elnöke arra is felhívta a figyelmet, hogy az erdélyi irodalmi életben

egyre hangsúlyosabban vannak jelen női szerzők,

így a könyvhéten többek között Bodó Márta és Borcsa Imola új köteteit is megismerhetik az érdeklődők.

•  Fotó: Kolozsvari Ünnepi Könyvhét / Facebook Galéria

Fotó: Kolozsvari Ünnepi Könyvhét / Facebook

Bizonytalan támogatások, rangos díszmeghívottak

Kinizsi Zoltán, az Iskola Alapítvány képviselője elsősorban az egyre nehezebb finanszírozási környezetre hívta fel a figyelmet. Mint fogalmazott,

az elmúlt időszakban más erdélyi könyves rendezvények szervezőivel is egyeztetve, az a közös tapasztalat, hogy a jelenlegi gazdasági és támogatási feltételek mellett mind nehezebb hasonló kulturális eseményeket megszervezni.

Hozzátette: személyes véleménye, ha a jelenlegi finanszírozási környezet tartósan fennmarad, akár „okafogyottá” is válhatnak az efféle kulturális rendezvények.

Az Iskola Alapítvány elnöke szerint a helyzetet tovább súlyosbítja, hogy Romániában az országos költségvetést idén is késve fogadták el, miközben a kulturális szféra eleve alulfinanszírozott. Emiatt a könyvhét programjának véglegesítése is nehezebben halad, több esemény és koncert esetében még folyamatban vannak az egyeztetések. Kinizsi ugyanakkor hangsúlyozta: a szervezők az adott körülmények között is igyekeztek méltó jubileumi programot összeállítani, amelyben hangsúlyosan a kolozsvári és erdélyi kötődésű alkotókra összpontosítanak.

könyvhét Galéria

Fotó: Kolozsvári Ünnepi Könyvhét / Facebook

Mint mondta,

az idei könyvhétnek két magyar díszmeghívottja lesz: a Kolozsvárról indult, József Attila-díjas költő, Balla Zsófia, akinek életműve évtizedek óta meghatározó része a kortárs magyar lírának, valamint Bodor Ádám Kossuth-díjas író, aki idén tölti be 90. életévét.

Kinizsi Zoltán hangsúlyozta: külön öröm számukra, hogy Balla Zsófia most először szerepel a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét meghívottjai között, míg Bodor Ádám esetében rendhagyó jubileumi találkozóra készülnek. Hozzátette, az elmúlt években tudatosan épített skandináv irodalmi fókusz idén is folytatódik a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten: az izlandi és norvég szerzők után ezúttal Svédország kerül reflektorfénybe, a rendezvény nemzetközi díszmeghívottja pedig Karin Smirnoff svéd írónő lesz, aki a kortárs skandináv irodalom egyik legjelentősebb alkotójaként érkezik Kolozsvárra.

A programban számos ismert magyarországi és erdélyi szerző szerepel. A meghívottak között lesz többek között

  • Tisza Kata író és pszichológus, aki legutóbbi, Intimitás és hasadás című kötetével érkezik Kolozsvárra,
  • Darvasi László József Attila-díjas prózaíró, az elmúlt évtizedek magyar irodalmának egyik meghatározó alakja, valamint
  • Lackfi János költő, író és műfordító is.

A könyvhét vendége lesz továbbá Nyáry Krisztián irodalomtörténész és író, Tompa Andrea kolozsvári születésű író, színikritikus, Visky András dramaturg és író, akinek Kitelepítés című regénye az utóbbi évek egyik legjelentősebb erdélyi magyar irodalmi sikere volt. A meghívottak sorában szerepel Terézia Mora is, a Németországban élő, német nyelven alkotó, Georg Büchner-díjas írónő.

Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten 26 standnál összesen 52 kiadó lesz jelen.

korábban írtuk

„Világvége lenne, ha eltűnnének a könyvek a Földről” – A Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten részt vevő elemisták az olvasásról
„Világvége lenne, ha eltűnnének a könyvek a Földről” – A Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten részt vevő elemisták az olvasásról

Azért szeretnek olvasni, mert a „könyvek az embernek egy más világot adnak”, így amíg olvasnak, nem figyelnek az „eredeti világra” – többek közt ezt mondták a Krónika kérdésére elemisták a kolozsvári könyvhéten.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 13., szombat

Elkezdték építeni az Erdélyből induló autópályán a harmadik alagutat

Elkezdődtek a harmadik alagút munkálatai a Nagyszebent Pitești-tel összekötő autópálya Bojca (Boița) és Cornetu közötti szakaszán - adta hírül szombaton a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.

Elkezdték építeni az Erdélyből induló autópályán a harmadik alagutat
Hirdetés
2026. június 13., szombat

Leomlott egy középkori erdélyi erődtemplom falának egy szakasza, a látogatásokat felfüggesztették

A Szeben megyei Muzsna (Moșna) erődtemplomának kerítőfalából egy szakasz leomlott szombatra virradóra – közölte a kulturális minisztérium.

Leomlott egy középkori erdélyi erődtemplom falának egy szakasza, a látogatásokat felfüggesztették
2026. június 13., szombat

Temesvári robbanás: nem gázszivárgás, hanem egy elektromos roller okozhatta a tüzet

Egy elektromos roller okozhatta azt a robbanást és tüzet, amely szombat kora reggel egy temesvári tömbház földszinti lakásában történt. A temesvári balesetben három személy könnyebben megsérült, az épületből 43 lakót kellett kimenekíteni.

Temesvári robbanás: nem gázszivárgás, hanem egy elektromos roller okozhatta a tüzet
2026. június 13., szombat

Meneszti kiadványai újságíróit a katolikus egyház, méltánytalan bánásmódra panaszkodik a MÚRE

Nyomtatott és online kiadványainak valamennyi munkatársától megválik a római katolikus egyház, amely átszervezéssel magyarázza a döntést. A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) méltánytalannak tartja az újságírókkal szembeni bánásmódot.

Meneszti kiadványai újságíróit a katolikus egyház, méltánytalan bánásmódra panaszkodik a MÚRE
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Kopogtatott az Európai Ügyészség, lemondott a prefektus

Lemondott tisztségéről Elena Micicoi Temes megyei prefektus, miután péntek reggel házkutatást tartott a lakásán az Európai Ügyészség.

Kopogtatott az Európai Ügyészség, lemondott a prefektus
2026. június 12., péntek

Mikor csónakázhatunk a kalotaszentkirályi tavon?

Nagykalota és Kalotaszentkirály között kirajzolódtak a Kalota-patakon épülő víztározónak a körvonalai. A gátnak elsősorban árvízvédelmi szerepe lesz, de a majdani víztükör turisztikai vonzerejére is számítanak Kalotaszentkirályon.

Mikor csónakázhatunk a kalotaszentkirályi tavon?
2026. június 12., péntek

Ballagás mindenáron: limuzin, fotócsomagok és több ezer lejes kiadások. Hol a határ ünneplés és túlzott költekezés között?

Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.

Ballagás mindenáron: limuzin, fotócsomagok és több ezer lejes kiadások. Hol a határ ünneplés és túlzott költekezés között?
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Sok fiatal román történész bizonyos kérdésekben közelebb áll a magyar értelmezésekhez

Mintegy fél évszázada biztosít fórumot a román és magyar történészek szakmai párbeszédének a Román–Magyar Történész Vegyes Bizottság. A testület XXVII. ülését Déván rendezték meg, Nagy Levente magyar társelnök nyilatkozott az eseményről a Krónikának.

Sok fiatal román történész bizonyos kérdésekben közelebb áll a magyar értelmezésekhez
2026. június 11., csütörtök

Így érinti a Tomac-kormány borítékolható bukása a Batthyáneum felújításának meghiúsulását

Még be sem mutatta miniszterjelöltjeinek listáját, a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac máris elveszítette egyik kiszemeltjét. Adrian Papahagi kolozsvári bölcsész bejelentette: nem kívánja irányítani a kulturális tárcát a kormányban.

Így érinti a Tomac-kormány borítékolható bukása a Batthyáneum felújításának meghiúsulását
2026. június 11., csütörtök

A kártérítésnél is nagyobb bírságot fizet egy önkormányzat az aszfalt hiánya miatt

Az aradi önkormányzatnak 37 ezer lej pénzbírságot kell fizetnie, amiért a jogerős bírósági ítélet ellenére sem aszfaltozott le egy utcát. Korábban a bíróság kártérítést ítélt meg az egyik lakó javára.

A kártérítésnél is nagyobb bírságot fizet egy önkormányzat az aszfalt hiánya miatt
Hirdetés
Hirdetés