Hirdetés

Trump: az Egyesült Államok átveszi Gáza irányítását, a palesztinok költözzenek el!

Trump

Radikális megoldás. A Netanjahuval folytatott találkozó után Trump arról beszélt: országa átveszi az irányítást a Gázai övezetben

Fotó: X/President Donald J. trump

Az Egyesült Államok „átveszi” a Gázai övezetet – esetleg amerikai csapatok segítségével –, míg az ott élő palesztinoknak el kell hagyniuk azt – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök kedden.

Krónika

2025. február 05., 08:512025. február 05., 08:51

Ez olyan „megdöbbentő” javaslat, amely drámaian átrendezné a Közel-Keletet, és a több mint egymilliós lakosságot további kitelepítésnek tenné ki – értékelt a CNN.

„Az Egyesült Államok átveszi a Gázai övezetet, és mi is jó munkát fogunk végezni vele” – mondta Trump izraeli kollégájával, Benjamin Netanjahuval közös sajtótájékoztatóján, később pedig a területre vonatkozó elképzelését új „Riviéraként” jellemezte.

Hirdetés
Idézet
Miénk lesz a terület, és mi leszünk a felelősek azért, hogy az összes veszélyes, fel nem robbant bombát és egyéb fegyvereket hatástalanítsuk, a területet a földdel egyenlővé tesszük, és megszabadulunk a lerombolt épületektől”

– mondta.

Arra a kérdésre, hogy hajlandó-e amerikai csapatokat küldeni a gázai biztonsági vákuum betöltésére, Trump nem zárta ki ennek lehetőségét.

„Ami Gázát illeti, megtesszük, ami szükséges. Ha szükséges, akkor megtesszük. Átvesszük azt a részt, hogy fejleszthessük” – mondta.

Trump kijelentése figyelemre méltó egy hivatalban lévő amerikai elnöktől, különösen egy olyan elnöktől, aki az Egyesült Államokban azáltal emelkedett politikai hatalomra, hogy bírálta Amerika leghosszabb közel-keleti háborúit, és ígéretet tett arra, hogy az amerikai befektetéseket visszaadja polgárainak. A bejelentés számos kérdést vet fel azzal kapcsolatban, hogy Trump földszerzése hogyan folytatódna, milyen jogi jogosítványai lennének, és ki fizetné ki az erőfeszítést – jegyezte meg a CNN.

Idézet
Hosszú távú tulajdonosi pozíciót látok, és úgy látom, hogy ez nagy stabilitást hoz a Közel-Keletnek arra a részére, és talán az egész Közel-Keletre”

– mondta Trump újságíróknak a Fehér Ház keleti termében.

Később azt mondta: „Ezt a döntést nem könnyelműen hoztuk meg. Mindenki, akivel beszéltem, imádja az ötletet, hogy az Egyesült Államok birtokolja azt a földdarabot, fejleszti és munkahelyek ezreit teremti meg valami csodálatos dologgal”.

A térségben sokan lesznek, akik ellenzik Trump tervét, annak ellenére, hogy állítása szerint minden tárgyalópartnere szereti azt. Egyiptom és Jordánia máris elutasította további palesztin menekültek befogadásának gondolatát, óvakodva a destabilizációtól, és attól tartva, hogy soha nem engedik őket haza.

Trump azt sugallta, hogy pontosan ezt képzeli el: egy olyan jövőt Gázában, amely nagyrészt nem érinti a palesztinokat.

Idézet
Nem hiszem, hogy az embereknek vissza kellene menniük Gázába”

– mondta Trump a nap folyamán korábban az Ovális Irodában.

„Hallottam, hogy Gáza nagyon szerencsétlen volt számukra. Pokolian élnek. Úgy élnek, mintha a pokolban élnének. Gáza nem olyan hely, ahol az embereknek élniük kellene, és az egyetlen ok, amiért vissza akarnak menni, és ezt erősen hiszem, az az, hogy nincs más választásuk” – mutatott rá.

Később hozzátette, hogy palesztinok is lehetnek azok között, akik visszatérnek Gázába, de világosan leszögezte, hogy nem képzeli el az övezetet állandó otthonként számukra.

„A palesztinok is. Palesztinok fognak ott élni. Sokan fognak ott élni” – mondta.

Trump, aki korábban ingatlanfejlesztő volt, sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy „alaposan, sok hónapon át” tanulmányozta az ügyet.

Ezek a megjegyzések azt követően hangzottak el, hogy a nap folyamán korábban azt javasolta, hogy a gázaiak költözzenek egy vagy több közel-keleti ország által biztosított új helyre.

„Úgy értem, azért vannak ott, mert nincs más választásuk. Mijük van? Jelenleg egy nagy romhalmaz” – mondta Trump néhány perccel azelőtt, hogy Netanjahut fogadta volna az Ovális Irodában folytatott megbeszélésre.

Trump javaslata, hogy a gázaiak végleg hagyják el az övezetet, olyan provokatív álláspontot jelent, amely megkedvelteti őt Izrael legkonzervatívabb politikusai körében, de általában véve nem érdekli Izrael szomszédait, akik kijelentették, hogy

nem hajlandóak újabb palesztin menekülteket fogadni az enklávéból.

Kedden Trump először humanitárius kérdésként fogalmazta meg az ügyet, mondván, lehetetlen elhinni, hogy bárki is a háború sújtotta területen akarna maradni.

„Miért akarnának visszatérni? Az a hely maga volt a pokol” – mondta Trump, figyelmen kívül hagyva egy riporter megjegyzését: „Mert ez az otthonuk”.

Gáza helyett azt javasolta, hogy a palesztinoknak egy „jó, friss, gyönyörű földdarabot” biztosítsanak, ahol élhetnek.

Netanjahu, aki Trump mellett ült az Ovális Irodában, mosolygott, miközben Trump beszélt.

A belpolitikai szempontból nyomás alatt álló izraeli vezető azért volt Washingtonban, hogy kiderítse, pontosan hogyan vélekedik Trump a gázai tűzszünet következő szakaszával kapcsolatban.

Két arab tisztségviselő értetlenségének, aggodalmának és pesszimizmusának adott hangot közvetlenül Trump váratlan megjegyzései után.

„Durva, nyers, nehezen felfogható és megemészthető” volt – mondta az egyik tisztségviselő, hozzátéve, hogy „tisztázásra és a további fejlemények ismeretére van szükségük ahhoz, hogy megértsék”.

Egy másik tisztségviselő szerint a megjegyzések veszélyeztethetik a törékeny gázai tűzszüneti megállapodást, hangsúlyozva, hogy „az ilyen javaslatok mélyreható következményekkel járnak a palesztin nép életére és méltóságára, valamint a Közel-Kelet egészére nézve”.

„A valóság továbbra is az, hogy Gázában 1,8 millió ember ellenállna egy ilyen kezdeményezésnek, és megtagadná a távozást” – mondta a diplomata. „Szaúd-Arábia ilyen körülmények között nem valószínű, hogy a békére törekszik, és más nemzetek is átgondolhatják az Ábrahámi Megállapodásokhoz fűződő kötelezettségvállalásaikat” – tette hozzá.

Az amerikai elnök kijelentése, amely szerint amerikai területként tart igényt Gázára, vélhetően a Hamász számára sem jelent ösztönzést arra, hogy azonnal visszatérjen a tárgyalóasztalhoz.

A Hamász egyik tisztségviselője, Szami Abu Zuhri szerdán azt mondta, hogy Donald Trump kijelentései a Gázai övezet átvételéről „nevetségesek” és „abszurdak”, és destabilizálhatják a Közel-Keletet.

„Trump megjegyzései arról, hogy Gáza ellenőrzését kívánja gyakorolni, nevetségesek és abszurdak, és minden ilyen jellegű elképzelés alkalmas arra, hogy lángra lobbantja a régiót” – mondta Abu Zuhri a Reutersnek.

Trump kijelentette, hogy továbbra is eltökélt a Gázában maradt túszok kiszabadításában.

„Szeretnénk az összes túszt visszaszerezni, és ha nem sikerül, az csak némileg erőszakosabbá tesz bennünket” – mondta.

Trump magáénak vallotta a hivatalba lépése előtti napokban megkötött megállapodást, amelynek értelmében a túszokért cserébe tűzszüneti megállapodás jött létre, és még a távozó Biden-kormányzat tisztségviselői is elismerték, hogy Trump közelgő érkezése segített nyomást gyakorolni Izraelre és a Hamászra.

Netanjahu dicsérte Trump erőfeszítéseit.

„Úgy gondolom, hogy Trump elnök nagy erőt és erőteljes vezető szerepet vállalt ebben az erőfeszítésben” – mondta Netanjahu az Ovális Irodában.

De minden ösztönzése ellenére, hogy a megállapodást aláírják,

Trumpnak még mindig felügyelnie kell a háromfázisú terv fennmaradó két szakaszát.

„Meglátjuk, mi történik. Nagyon bonyolult emberekkel van dolgunk, de az alku abszolút létrejöhet” – mondta.

Az azonban egyáltalán nem egyértelmű, hogy a keddi megjegyzései hasznosak lesznek.

A szaúdi külügyminisztérium Trump megjegyzéseit követő X-en kiadott közleményében megismételte régóta hangoztatott álláspontját, miszerint nem kötelezi el magát az Izraellel való kapcsolatok normalizálása mellett a palesztin állam megteremtésének garanciái nélkül.

„Szaúd-Arábia folytatja fáradhatatlan erőfeszítéseit egy független palesztin állam létrehozására, amelynek fővárosa Kelet-Jeruzsálem, és enélkül nem fog diplomáciai kapcsolatokat létesíteni Izraellel” – áll a közleményben.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Irán: máris ellentmond egymásnak Washington és Teherán az atomtevékenység ellenőrzése kapcsán

Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.

Irán: máris ellentmond egymásnak Washington és Teherán az atomtevékenység ellenőrzése kapcsán
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nem akarnak újra ütközőzónává válni. Észak-Komárom polgármestere a magyar–szlovák viszonyról

Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.

Nem akarnak újra ütközőzónává válni. Észak-Komárom polgármestere a magyar–szlovák viszonyról
2026. június 22., hétfő

Újabb lépés az EU felé: Brüsszel felgyorsítaná Moldova csatlakozását

Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.

Újabb lépés az EU felé: Brüsszel felgyorsítaná Moldova csatlakozását
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter bejelentette, hogy elindul a „tisztítótűz-művelet”, és az olasz maffiával példálózott

A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.

Magyar Péter bejelentette, hogy elindul a „tisztítótűz-művelet”, és az olasz maffiával példálózott
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Ennyi volt: távozik Keir Starmer brit miniszterelnök

Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.

Ennyi volt: távozik Keir Starmer brit miniszterelnök
2026. június 21., vasárnap

Ukrajna hatalmas támadást indított a Krím ellen, Zelenszkij jogos megtorlásról beszél

Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.

Ukrajna hatalmas támadást indított a Krím ellen, Zelenszkij jogos megtorlásról beszél
2026. június 21., vasárnap

Trump szerint nem kell díjat fizetni a Hormuzi-szorosban, Vance Svájcba érkezett, hogy Iránnal tárgyaljon

Donald Trump amerikai elnök szerint sem a tűzszünet idején, sem azt követően nem kell áthaladási díjra számítani a Hormuzi-szoroson, legfeljebb az Egyesült Államok kérhet majd anyagi ellentételezést a hajózási útvonal biztonságának fenntartásáért.

Trump szerint nem kell díjat fizetni a Hormuzi-szorosban, Vance Svájcba érkezett, hogy Iránnal tárgyaljon
Hirdetés
2026. június 20., szombat

Sulyok Tamás jogi eszközökkel is kész harcolni: semmilyen többség sem adhat felhatalmazást a jog uralmának a semmibevételére

Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére.

Sulyok Tamás jogi eszközökkel is kész harcolni: semmilyen többség sem adhat felhatalmazást a jog uralmának a semmibevételére
2026. június 20., szombat

Új korvettel bővült a román haditengerészet flottája

Nicușor Dan államfő szombaton Isztambulban részt vett a román haditengerészet Törökországtól vásárolt új korvettjének ünnepélyes szolgálatba állításán.

Új korvettel bővült a román haditengerészet flottája
2026. június 20., szombat

Ennyit a békéről: Irán megint lezárja a Hormuzi-szorost

Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.

Ennyit a békéről: Irán megint lezárja a Hormuzi-szorost
Hirdetés
Hirdetés