Hirdetés

Szemtanúk szerint a hatalmi szervek túlkapások árán állították helyre a rendet

Minden eddiginél látványosabb rendõri akciók, gumilövedékek, vízágyúzás, rendõrõrsfoglalás, barikádok, Molotov-koktélok, hídostrom jellemezte az október 23-i „ünnepségeket” Budapesten. Tegnapra virradóra az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulójának mérlege több mint száz sérültbõl, ugyanennyi õrizetesbõl, a rendõrség újonnan felállított könnygázgránát-kilövési rekordjából és több mint kétszázmillió forintra becsült anyagi kárból állt. Jóllehet a rendõrségnek hajnalra sikerült véget vetnie az utcai tiltakozásoknak, felerõsödtek azok a hangok, miszerint túlkapások árán állították helyre a rendet a fõváros utcáin.

2006. október 25., 00:002006. október 25., 00:00

Budapest: ahol a rendõrség az úr


Támadnak a rendõrök
A Gyurcsány-kormány távozását követelõ tüntetõk és a rendõrök közötti összecsapások már délután elkezdõdtek, az igazi zûrzavarra azonban akkor került sor, amikor a rendõrcsapatok az Astoria felé kezdték kiszorítani a tüntetõket, ahol éppen feloszlóban volt a Fidesz és a KDNP által szervezett nagygyûlés. Az Astoriához helyi idõ szerint este hét körül öt-hatezer tüntetõt szorítottak be a rendõrök, a téren barikádok épültek. Eközben a Felvonulási téren  Gyurcsány Ferenc miniszterelnök jelenlétében kezdetét vette a kormány által emeltetett ’56-os emlékmû avatóünnepsége. A rendezvényen Sólyom László köztársasági elnök biztonsági okok miatt nem vett részt. Az Astoria térrõl eközben kiszorították a demonstrálókat a rendõrök, egy részüket a Blaha Lujza tér, a többieket a Ferenciek tere felé. A mellékutcákban folytak az ütközetek: a Kecskeméti utcai rendõrõrsöt egy csoport megtámadta, és rövid idõre elfoglalta. A Ferenciek terén többórás állóháború alakult ki: a rendõrök könnygázgránátokat lõttek, és vízágyúkat vetettek be. Az Erzsébet híd pesti hídfõjéhez visszavonult demonstrálók egy közeli építkezés anyagaiból masszív barikádot építettek. Kis idõ múlva egy hókotró nekihajtott a budai hídfõn összetákolt gyönge barikádnak, és a pesti oldalon is megindultak a rendõrök, könnygázt lövöldözve és vízágyúzva. Éjjel három órára helyreállt a rend.

Védekezik a fõkapitány
Az éjszakai eseményeket számos szemtanú túlkapásnak tartja. Beszámolók szerint a rendõrök olyan személyeket is bántalmaztak, akik semmiféle ellenállást nem tanúsítottak, a lovasrendõrök válogatás nélkül verték a Fidesz-nagygyûlésrõl egymás hegyén-hátán menekülõ résztvevõket, nem kímélve a kisgyerekes anyákat és az öregeket sem. Számos vélemény szerint a gumilövedékeket sem a szabályoknak megfelelõen használták a rendõrök: több tüntetõ vérzõ fejjel került kórházba, holott a gumilövedékeket nem szabad fejmagasságban kilõni. tudósítások szerint a rendõrök nem csak könnygázt, de a rendvédelmi szerveknél október elején használt úgynevezett paprikasprayt is bevetettek. A rendõrök ezenkívül razziát tartottak a környékbeli szórakozóhelyeken, és akinek vizes volt a ruhája, azonnal begyûjtötték. Az incidensekben újságírókat is bántalmaztak, például a Realitatea hírtelevízió tudósítóját. A Társaság a Szabadságjogokért civil szervezet úgy véli: a rendfenntartó erõk szakszerûtlenül léptek fel. Dénes Balázs, a civil szervezet elnöke elmondta: meg kell vizsgálni, hogy a rendõrök megfelelõen használták-e a különbözõ tömegoszlató eszközöket. Dénes szerint az esetek többségében nem a demonstrálók feje fölé lõtték, hanem többször mellmagasságba, telibe találva a lángoló lövedékkel így több tüntetõt is. Szerinte a videofelvételekbõl kiderül, hogy a rendõrök köveket dobáltak vissza a tüntetõkre, és néhány képen látható az is, hogy a földön fekvõ, már megbilincselt demonstrálókba az arra haladó rendõrök belerúgtak. Gergényi Péter budapesti rendõrfõkapitány közölte: a lõfegyver használatán kívül minden kényszerítõ eszköz bevetésére engedélyt kaptak a rendõrök. Gergényi elutasította a vádakat, miszerint a zavargásoknak rendõrségi túlkapásokkal vetettek véget. A fõkapitány tagadta, hogy a rendõrök a Fidesz-gyûlés helyszíne, az Astoria felé terelték volna az embereket. A rendõrség szerint nem szándékosan céloztak fejre a rendõrök a könnygázgránátokkal.

Megsérült Révész Máriusz fideszes képviselõ
Megsérült a tüntetõk és a rendõrök összecsapásaiban Révész Máriusz, a Fidesz országgyûlési képviselõje is. A kórházból, ahol a sérüléseit látták el, úgy nyilatkozott: emlékezetkiesése van, nem tudja megmondani, pontosan hol és mi történt vele. Szerinte azonban nem a rendõrség szintjén, hanem „magasabban” keresendõk a hétfõ esti és éjjeli „rendõri brutalitás” okai. Mint mondta, sérüléseinek körülményeit csupán mások elmondásából ismeri, annyit azonban õ is tud, hogy fejét minden bizonnyal gumilövedék érte és hátsérülései gumibot ütésétõl származnak. Feleségével és két gyermekével vett részt a Fidesz megmozdulásán, majd amikor tudomást szerzett arról, hogy az Astoriánál könnygázt vetettek be a rendõrök, megpróbált közbelépni – idézte fel a történteket. „Parlamenti képviselõként parlamentert akartam játszani” – mondta Révész, megjegyezve: már az MTV székházának ostroma idején arra gondolt, valamilyen módon közvetíteni kellene a felek között. „Aki ezt a helyzetet elõidézte, azt kellene felelõsségre vonni” – mondta a Fidesz képviselõje.

----------

Egymást hibáztatja a Fidesz és az MSZP

Barta Zoltán • A Fidesz–KDNP rendkívüli vitanapot kezdeményezett tegnap a Parlamentben, amelynek témája a hétfõ éjszakai események kielemzése, illetve a vizsgálóbizottságok felállítása lett volna. Lendvai Ildikó, az MSZP és Kuncze Gábor, az SZDSZ frakcióvezetõje nem zárkózott el ugyan a vitanap gondolatától, de nem voltak hajlandóak ezt a tegnapi plenáris ülésen tárgyalni. A Parlament ülésén Gyurcsány Ferenc napirend elõtti felszólalását megelõzõen a Fidesz–KDNP képviselõi kivonultak a tárgyalóterembõl. A kormányfõ szerint milliók nem ünnepelhették meg az ’56-os forradalom évfordulóját úgy, ahogy szerették volna. Gyurcsány a Fidesz–KDNP-t vonta felelõsségre emiatt, majd azzal vádolta Semjén Zsoltot, a KDNP frakcióvezetõjét, hogy indulatot és gyûlöletet szít. A miniszterelnök továbbá azzal vádolta Orbán Viktor Fidesz-elnököt, hogy a köztársaság demokratikus politikai erõi helyett a radikálisokkal kötött szövetséget, és ideológiai hátteret biztosított az utcai rendbontáshoz. Mint elmondta: „ezt olyan politikus csinálja, aki nem ismer sem istent, sem embert, sem alkotmányos rendet”. „Elvették tõlünk ’56 ünnepét” – jegyezte fel tegnap Gyurcsány Ferenc miniszterelnök internetes naplójába.
Demszky Gábor budapesti fõpolgármester szerint a fõváros „a terror adóját fizeti meg”, felszólalásában pedig a rendbontók által okozott 200 millió forintos kárt említette, és egyetértett az erélyes rendõri beavatkozással. Semjén Zsolt viszont Gyurcsány Ferencet tette felelõssé az erõszakért és a rendõrségi brutalitásért, Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetõje pedig provokációval vádolta a miniszterelnököt: szerinte Gyurcsány Ferenc nemkívánatos és alkalmatlan személy a magyar politikában, aki nem foglalhatja el a miniszterelnöki tisztséget. A Fidesz–KDNP egyébként tegnap nyújtotta be a Parlamentbe hétpontos népszavazási kezdeményezését.
A magyarországi események az Európai Parlamentben (EP) is visszhangot keltettek. Poul Nyrup Rasmussen, az Európai Szocialisták Pártjának elnöke nyílt levélben vádolja Wilfried Martenst, az Európai Néppárt elnökét, hogy az Orbán Viktor szervezte kormányellenes tüntetésen vett részt Budapesten, ami „rossz ízlésre vall, és akár a magyar demokrácia aláásásának is tekinthetõ”. Martens ugyanis a Fidesz hétfõi nagygyûlésén elsõként szólalt fel, és Gyurcsány Ferencre utalva hangsúlyozta: hazugságaival erkölcsi válságba sodorta az országot.

Politikai érdekképviselet a Kossuth térieknek
Új, pártok felett álló, de határozott politikai karakterrel bíró demokratikus népmozgalmat indít a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 Magyar Október Mozgalom néven – közölte Molnár Tamás ügyvivõ. Az új mozgalom kizárólag a Kossuth téri tüntetõk érdek-képviseleti szervezete lesz, Molnár szerint a parlamenti ellenzék politikailag erélytelennek bizonyult. Kifejtette továbbá, hogy egyeztetnek a rendõrséggel arról, hogy visszatérhessenek a Kossuth térre, ahol ma kívánják megkoszorúzni az ’56-os emlékmûvet.

----------


Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Trump szerint Zelenszkij jól boldogul az oroszokkal szemben, Lavrov a Nyugatot figyelmeztette

Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.

Trump szerint Zelenszkij jól boldogul az oroszokkal szemben, Lavrov a Nyugatot figyelmeztette
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Berendelte a román nagykövetet az orosz külügy a konstancai főkonzulátus bezárása miatt

Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.

Berendelte a román nagykövetet az orosz külügy a konstancai főkonzulátus bezárása miatt
2026. június 25., csütörtök

Medveveszély: Szlovénia is enyhítené a nagyvadak uniós védelmét

Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.

Medveveszély: Szlovénia is enyhítené a nagyvadak uniós védelmét
2026. június 25., csütörtök

Teherán kikelt Románia ellen, amiért Bukarest támogatta Washingtont az Irán elleni háborúban

Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.

Teherán kikelt Románia ellen, amiért Bukarest támogatta Washingtont az Irán elleni háborúban
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Felmérés: a moldovaiak többsége nem tartja jó ötletnek a Romániával való egyesülést

A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

Felmérés: a moldovaiak többsége nem tartja jó ötletnek a Romániával való egyesülést
2026. június 24., szerda

NATO-főtitkár: Románia a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni háborúját

Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.

NATO-főtitkár: Románia a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni háborúját
2026. június 24., szerda

Trump engedélyezhette, hogy Ukrajna keményebben csapjon le az oroszországi célpontokra

Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.

Trump engedélyezhette, hogy Ukrajna keményebben csapjon le az oroszországi célpontokra
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Csak lassan a testtel: Magyarország késlelteti Ukrajna és Moldova EU-csatlakozási folyamatát

Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.

Csak lassan a testtel: Magyarország késlelteti Ukrajna és Moldova EU-csatlakozási folyamatát
2026. június 23., kedd

Irán: máris ellentmond egymásnak Washington és Teherán az atomtevékenység ellenőrzése kapcsán

Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.

Irán: máris ellentmond egymásnak Washington és Teherán az atomtevékenység ellenőrzése kapcsán
2026. június 23., kedd

Nem akarnak újra ütközőzónává válni. Észak-Komárom polgármestere a magyar–szlovák viszonyról

Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.

Nem akarnak újra ütközőzónává válni. Észak-Komárom polgármestere a magyar–szlovák viszonyról
Hirdetés
Hirdetés