
Fotó: Krónika
Az utasítást 1973. október 1-jén adták ki a Stasi egy olyan különleges osztagának magdeburgi egységénél, amelyet azért hoztak létre, hogy megakadályozzák egyenruhások Nyugat-Németországba szökését. Az osztag tagjai szabályos határőrkiképzést kaptak, és a szolgálatot teljesítő határőrök között végeztek fedett tevékenységet. „Ne habozzanak fegyvert használni akkor sem, ha a határsértést nőkkel és gyerekekkel együtt követik el, amiből eddig gyakran hasznot húztak az elkövetők” – fogalmaz a médiában idézett szöveg.
Egon Krenz egykori keletnémet pártfőtitkár ugyanakkor a Bild című újság tegnapi számában kétségbe vonta az utasítás létezését. „Nem volt emberölésre felszólító parancs vagy, hogy is nevezik Önök, tűzparancs” – jelentette ki. „Ezt nem az aktákból tudom, hanem saját tapasztalataimból. Egy ilyen parancs ellenkezett volna az NDK törvényeivel is” – hangsúlyozta Krenz, aki az NDK összeomlása idején, 1989 őszén volt hivatalban. A most előkerült dokumentum „rendkívüli kegyetlenségről tanúskodik” – vélekedett Marianne Birthler, a Stasi-archívumot kezelő hivatal igazgatója. „Olyan nyílt és világos, amilyenre eddig nem ismertünk példát” – mondta a ZDF televízióban. A felfedezés azért számít jelentősnek, mert a tűzparancs létezésének tényét ma is tagadják egykori keletnémet politikai illetékesek. Andreas Schulze, a – vezetője után – Birthler-hivatalnak nevezett archívumkezelő szóvivője szerint eddig is ismertek voltak olyan részletek szolgálati útmutatásokból, amelyek lövésre adtak lehetőséget, de csak a menekülők figyelmeztetése után. Ilyen figyelmeztetés lehetett a többszöri felszólítás, illetve a levegőbe leadott lövés.
A párt pajzsa és pallosa
A Stasit a világ egyik leghatékonyabb titkosszolgálata- és -rendőrségeként tartják nyilván. Jelszava egyértelműen tükrözte a kommunista rendszerhez való viszonyát: Schild und Scwert der Partei, azaz a párt pajzsa és pallosa. Szovjet mintára hozták létre 1950-ben, és Moszkva mindvégig az egyik leglojálisabb partnereként tartotta nyilván. Egyik leghírhedtebb vezetője Markus Wolf volt, aki 1957-től irányította a külföldi hírszerzési szolgálatot, és sikerült olyan kémhálózatot kiépítenie, amelynek még a nyugatnémet kormányban is voltak informátorai. Belföldön is óriási besúgóhálózatot épített ki, becslések szerint mintegy 91 ezer állandó alkalmazottja és 300 ezer informátora volt.
Svéd Stasi-kémeket lepleztek le
A volt keletnémet titkosszolgálatnak dolgozó kémeket leplezett le a svéd hírszerző szolgálat – jelentették be a napokban Stockholmban. A svéd titkosszolgálat, a Sapo közleménye szerint mintegy ötven személyről derült ki, hogy a hidegháború idején a kommunista Németország hatóságához juttattak el titkos információkat. A Sapo még 1993 és 1995 között derített fényt a kémtevékenységre, ám csak most jelentették be az eredményt. Bár akkoriban fölmerült, hogy eljárást indítanak a kémek ellen, a vádakat végül ejtették a bűncselekmény elkövetése óta eltelt idő hossza miatt. „Minden ügyet lezártunk, és nem hozunk neveket nyilvánosságra” – jelentette ki Anders Thornberg, a Sapo egyik vezetője. Bjorn Coderberg svéd oknyomozó újságíró közölte: kutatásai során a Stasi berlini archívumában kiderítette, hogy a kémek többek között katonai titkokat szivárogtattak ki. A kommunista tömb azért mutatott fokozott érdeklődést Svédország iránt, mert – annak ellenére, hogy hivatalosan semleges volt – több esetben is együttműködött a NATO-val.
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.