
Tárgyalóasztalhoz ülnek? Vlagyimir Putyin orosz elnök azt állítja, Moszkva hajlandó kétoldalú megbeszélésekre Kijevvel a tűzszünet ügyében
Fotó: Orosz elnöki hivatal
Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn a háború kezdete óta először kétoldalú tárgyalásokat javasolt Ukrajnával, ukrán kollégája, Volodimir Zelenszkij pedig azt mondta, hogy Kijev szívesen tárgyalna a polgári célpontok elleni támadások leállításáról.
2025. április 22., 09:302025. április 22., 09:30
Bár Zelenszkij nem reagált közvetlenül Putyin javaslatára, esti videóbeszédében hangsúlyozta, hogy Ukrajna „kész bármilyen beszélgetésre” a civilek elleni támadásokat leállító tűzszünetről.
A Reuters emlékeztet: a két vezetőre az Egyesült Államok nyomása nehezedik, amely azzal fenyegetőzött, hogy ha nem sikerül némi előrelépést elérni, akkor felhagy a béketörekvésekkel.
Ugyanakkor mindkét fél azzal vádolta a másikat, hogy megsértette azt.
Putyin az orosz állami televízió riporterének nyilatkozva elmondta, hogy a harcok újraindultak a húsvéti tűzszünet után, amelyet szombaton egyoldalúan hirdetett meg.
„Mindig is arról volt szó, hogy pozitívan állunk hozzá bármilyen békekezdeményezéshez. Reméljük, hogy a kijevi rezsim képviselői is így éreznek" – mondta Putyin.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője, akit később az Interfax hírügynökség idézett, újságíróknak arról beszélt:
A két fél között az Oroszország 2022 február 20-i invázióját követő első hetek óta nem voltak közvetlen tárgyalások.
Zelenszkij esti videóbeszédében elmondta, hogy Ukrajna kitart a polgári célpontok elleni támadások beszüntetésére vonatkozó javaslata mellett, és kész a megbeszélések bármilyen formájára ennek elérése érdekében.
Korábban az Egyesült Államok és Ukrajna ezt 30 napos tűzszünetként fogalmazta meg.
– mondta. „Készek vagyunk bármilyen beszélgetésre arról, hogyan lehet ezt elérni” – tette hozzá.
Zelenszkij korábban hétfőn azt mondta, hogy a feltétel nélküli tűzszünetet „a valódi és tartós béke megteremtése követi”.
Washington közölte, hogy üdvözölné a hétvégi tűzszünet meghosszabbítását. Zelenszkij szerint a húsvéti tűzszünet alatt is folytatódó orosz támadások azt mutatják, hogy Moszkva szándékában a háború meghosszabbítása áll.
Zelenszkij azt is elmondta, hogy
„Az ukrán fellépés jellege szimmetrikus marad: a tűzszünetre tűzszünettel, az orosz csapásokra pedig védekezéssel válaszolunk. A tettek mindig hangosabban beszélnek, mint a szavak” – mondta az X-en.
„Putyin elnök és az orosz fél továbbra is nyitott a békés rendezésre. Folytatjuk a munkát az amerikai féllel, és természetesen reméljük, hogy ez a munka eredményre vezet” – mondta Peszkov újságíróknak.
A szóvivő arról is beszélt, hogy Moszkva elégedett Washington nyilatkozataival, miszerint Ukrajna nem lehet a NATO tagja, ugyanakkor rámutatott: végleges békemegállapodás részleteit nem a nyilvánosság előtt kell megvitatni.
Putyin egyébként arról is beszélt, hogy
„Előkerült valaki, aki okosabb, és aki azt javasolta, valószínűleg a külföldi kurátorok, hogy az ilyen kezdeményezések elutasítása vesztes pozíció” – mondta Putyin.
– tette hozzá.
Az orosz elnök kitért a Szumiban végrehajtott orosz csapásra is. Azt mondta, hogy az ukrán fél április 13-án a egy civil létesítményben rendezett meg egy ünnepséget, amelyen olyan ukrán „katonákat és nacionalistákat” tüntettek ki, akik a kurszki régióban bűncselekményeket követtek el. Putyin szerint az orosz hadsereg azért mért csapást a szertartás helyszínére, „mert a bűnözőknek meg kell kapniuk a megérdemelt büntetést”.
Közben Zelenszkij. miután közlése szerint tárgyalt Keir Starmer brit miniszterelnökkel, azt jelezte, hogy szerdán Londonban lesznek Ukrajna képviselői, ahol tűzszüneti tárgyalásokat folytatnak Ukrajna, az Egyesült Királyság, Franciaország és az Egyesült Államok részvételével.
– írta az ukrán elnök.
„Megvitattam Keirrel az európai biztonsági szervezetekben folyó közös munkánkat. Köszönöm, Nagy-Britannia!” – fogalmazott Volodimir Zelenszkij.
Szerinte
Az ukránok, amerikaiak, franciák és britek a múlt héten Párizsban találkoztak, hogy közösen próbáljanak eredményt elérni, amikor egyhelyben topognak a Washington által javasolt tűzszüneti megállapodások. A találkozó azonban nem vezetett jelentősebb eredményre.
Mint arról beszámoltunk, Donald Trump amerikai elnök és Marco Rubio külügyminiszter is azt mondta pénteken, hogy Washington előrelépés nélkül napokon belül felhagyhat a béketárgyalásokkal.
Oroszország követelései között szerepel, hogy Ukrajna adja át az összes területet, amelyet Putyin állítása szerint elcsatolt, és fogadja el az állandó semlegességet. Ukrajna szerint ez megadással érne fel, és védtelenül maradna, ha Moszkva újra támadna.
Trump vasárnap optimistább hangot ütött meg, mondván, hogy „remélhetőleg” a két fél „ezen a héten” megegyezésre jut.
Erről hétfőn beszélt egy, a Fehér Házban tartott húsvéti rendezvényen.
„A következő három napban fogom ismertetni a teljes részleteket, de nagyon jó megbeszéléseink voltak Ukrajnáról, Oroszországról” – mondta az amerikai elnök. „Nagyon jó esély van (a tűzszünet elérésére)”.
A kijelentések előzményeként a Wall Street Journal vasárnap ismertette az Egyesült Államok javaslatát az Ukrajna elleni teljes körű orosz háború befejezésére.
Az újság birtokába került dokumentum szerint
A javaslatokat, amelyeket a Trump-kormányzat magas rangú tisztségviselői vázoltak fel egy bizalmas találkozón ukrán és európai kollégáikkal csütörtökön Párizsban, nyugati tisztségviselők megerősítették a kiadványnak.
Ukrajna visszajelzései a hét végén Londonban tartandó utóértekezleten várhatóak. Ha Kijev, Washington és az európai szövetségesek között összhang alakul ki, a javaslatokat hivatalosan is bemutathatják Moszkvának.
Keith Kellogg, az Egyesült Államok ukrajnai különmegbízottja vasárnap a Fox Newsnak azt mondta, hogy „a NATO nincs az asztalon”, ami tovább erősítette, hogy Washington fontolgatja Ukrajna esetleges csatlakozásának kizárását a békemegállapodás részeként.
Az amerikai javaslat drámai elmozdulást jelentene az évtizedes washingtoni politikától, és ellentmondana a nemzetközi jognak, amely a 2014-es annektálást törvénytelennek tartja.
Trump azonban optimista.
„Remélhetőleg Oroszország és Ukrajna ezen a héten megegyezik” – posztolta a Truth Social közösségi oldalon. „Akkor mindketten elkezdenek majd nagy üzleteket kötni az Amerikai Egyesült Államokkal, amely virágzik, és egy vagyont keresnek”.
Újabb rakétacsapásokat hajtott végre az Egyesült Államok hadserege iráni célpontok ellen szerdára virradóra.
A természetes, a félszintetikus és a szintetikus opioidok használata, általában más anyagokkal kombinálva, továbbra is a kábítószerek okozta halálesetek vezető oka Európában – derült ki az EU Kábítószer-ügynökségének kedden közzétett éves jelentéséből.
A Kreml elfogadhatatlannak tartja azokat a feltételeket, amelyeket az európai országok támasztanak Oroszországgal szemben ahhoz, hogy közvetítői erőfeszítésekbe kezdjenek az ukrajnai konfliktus rendezéséért – jelentette ki Dmitrij Peszkov.
Még a börtönben is az ellopott dák műkincsekből próbál jövedelemre szert tenni a bűncselekmény egyik elkövetője – számolt be a holland sajtó.
Éles vita dúlt a magyar Országgyűlésben a képviselők állampolgárságának nyilvánosságra hozatalát célzó mihazánkos kezdeményezésről. Gurzó Mária, a Tisza Párt képviselője tisztázta: soha nem rendelkezett román állampolgársággal.
Ukrajna vezetői és szoros európai szövetségesei – az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország – öt feltételt fogalmaztak meg egy „igazságos és tartós” megállapodás elérése érdekében, amely véget vetne az Oroszországgal folytatott háborúnak.
Ismét közvetlen katonai csapások történtek Irán és Izrael között, miután Irán rakétákat lőtt ki a zsidó államra.
Irán hét rakétát lőtt ki Kuvait és Bahrein irányába – közölte szombaton az amerikai hadsereg. Tájékoztatásuk szerint a rakéták közül hatot elfogtak, valamint a hetedik sem találta el a kijelölt célpontját – jelentette az AFP és a Reuters.
Nagy a bizakodás a magyar és az ukrán kormány között a kárpátaljai magyar közösség jogainak visszaadásáról megkötött megállapodás kapcsán – jelentette ki a Krónikának Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke.
Ukrajna elismerte, hogy a pénteken reggel Konstanca kikötőjében felrobbant tengeri drón az ukrán haditengerészethez tartozott. Közben az incidens miatt több száz személyt evakuáltak megelőző jelleggel Konstanca és Tulcea megye tengerparti övezeteiből.
szóljon hozzá!