
A dél-olaszországi Nápoly történetében első alkalommal fordul elő, hogy a polgármester a járványhelyzetre hivatkozva betiltotta a hagyományos petárdázást az év utolsó éjszakáján, miközben a felmérések szerint tízből hat olasz család otthon tölti a szilvesztert az utcai ünneplések elmaradása miatt.
2021. december 31., 12:282021. december 31., 12:28
Gaetano Manfredi polgármester közlése szerint a tiltással meg akarják akadályozni, hogy a petárdázás esetleges sérültjei tovább növeljék a kórházak terheltségét.
A rendelkezést megszegőkre 25 eurótól 500 euróig terjedő pénzbírságot szabnak ki, ezenkívül lefoglalják a petárdákat, rakéta tűzijátékokat és más pirotechnikai eszközöket.
A dél-olaszországi város szilveszteri hagyományának szerves részét képezi az óévet búcsúztató tömeges durrogtatás, amely egy napon keresztül szabadtéri tűzijátékparkká változtatja Nápolyt. Így nehezen elképzelhető, hogy a polgármesteri rendelkezés teljesen leállíthatja a rakétázást az utcákon, tereken, balkonokon és tetőteraszokon.
Szokás szerint az év utolsó napját a hatóságok a kereskedelmi engedély nélküli pirotechnikai kellékek lefoglalásával töltik: Torinóban több mint hétszáz papírbombát találtak egy bár garázsában, ahol egy Nápoly környéki férfi forgalmazta őket.
Mivel a járványintézkedések miatt az egész országban elmaradnak az utcai ünneplések, szabadtéri rendezvények és koncertek, az olaszok családi összejöveteleken, házibulikon búcsúztatják az óévet. A Confcooperative kereskedelmi szövetség felmérése szerint az olaszok közel egyharmada törölte a szilveszterre korábban tervezett utazását, tíz olaszból hat otthon szilveszterezik,
Az adatok szerint az év utolsó éjszakáján az ünneplésre 1,7 milliárd eurót költenek, háromszáz millióval többet, mint tavaly, de négyszáz millióval kevesebbet, mint 2019-ben. Ezt az összeget pezsgőre, proseccóra (habzóborra), lencsére és malaclábra költik.
Rómában a szilveszteri ünneplés hagyományos helyszíneit lezárják a spontán tömörülések elkerülése végett, Milánóban is elmarad a Dóm téren szokásos éjféli visszaszámlálás. Firenze polgármestere betiltotta a tűzijátékot, valamint az alkohol utcai palackos árusítását, de még szigorúbb döntést hozott Termoli első embere, aki egészen január hatodikáig elrendelte a bárok és sörözők esti hat órai zárását.
Az olasz televíziókban sugárzott zenés szilveszteri műsorok rendjét az utolsó pillanatban módosították több énekes megfertőződése miatt: mások mellett Al Bano és Gigi D'Alessio is nyilvánosságra hozta, hogy koronavírus-tesztje pozitív lett. A velencei La Fenice színház viszont korlátozott számú nézővel megtartja január elsejei koncertjét, amelyen a zenekar tagjai maszkot viselnek, a fúvósokat kivéve.
A járványszámok ismét Lombardiában a legmagasabbak, ahol a napi esetszám megközelítette a 40 ezret. Több mint tízezer a kórházban kezelt Covid-19 betegek száma, több mint ezerszázan vannak intenzív osztályon, 600 ezer az aktív betegek száma, és csaknem 3 millióan vannak karanténban. Az előrejelzések szerint a járvány tetőzése január közepén várható.
Várakozás előzi meg az államfő, Sergio Mattarella év végi üzenetét is, amely mintegy záróbeszédnek számít, minthogy az elnök hétéves mandátuma február 3-án jár le.
A legfrissebb adatok szerint meghaladta az ezret a halálos áldozatok száma, míg több mint 50 ezer embert eltűntként tartanak nyilván.
Az amerikai légierő iráni célpontokat bombázott pénteken, miután egy nappal korábban Irán felől indított drón talált el egy kereskedelmi hajót a Hormuzi-szorosban – jelentette be az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM).
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
szóljon hozzá!