
Kemény bírálat. Moszkva nem viseli jól, hogy a moldovai parlament elítélte az Ukrajna elleni agressziót
Fotó: Wikipédia
Moldova kormánya oroszellenes retorikát használ, és megpróbálja mesterségesen szítani a feszültséget – így reagált az orosz külügyminisztérium arra, hogy a chișinăui parlament az Ukrajna elleni orosz inváziót bíráló nyilatkozatot fogadott el.
2023. március 03., 14:092023. március 03., 14:09
2023. március 03., 14:112023. március 03., 14:11
A moszkavi külügyi tárca szóvivője, Marija Zaharova csütörtökön este reagált a moldovai parlament határozatára.
„Elutasítjuk a Moszkva nem létező, a moldovai helyzet destabilizálását célzó terveivel kapcsolatos információkat, valamint a feszültség mesterséges gerjesztését célzó kísérleteket. A magunk részéről megerősítjük a Chișinăuval fennálló pragmatikus együttműködés megerősítésének és a transznisztriai probléma megoldását célzó erőfeszítések folytatásának szándékát” – hangoztatta Marija Zaharova.
A chișinăui törvényhozás elítélte az Ukrajna elleni agresszió brutalitását, amely a lakóövezetek és a polgári infrastruktúra elleni támadásokban, a Bucsában, Irpinyben és más településeken az orosz erők által elkövetett atrocitásokban, több ezer civil – köztük gyerekek – megölésében, valamint az ukrán állampolgárok megkínzásában, szexuális zaklatásában, elrablásában és Oroszországba költöztetésében nyilvánult meg.
Mint arról beszámoltunk, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a napokban közölte, hogy az ukrán hírszerzés szerint Moszkva megpróbált puccsot szervezni a Nyugat-barát moldovai kormány megdöntésére, hogy oroszpárti bábkormányt ültessen a helyére.
Az akció egyik fő célja az lett volna, hogy megszerezzék a chișinăui repülőteret, hogy azt felhasználva lássák el utánpótlással a szakadár Transznisztriában állomásozó orosz erőket, amelyekkel Moldova irányából is támadást indítottak volna Ukrajna ellen.
Múlt csütörtökön az orosz védelmi minisztérium közleményt adott ki, amely szerint Ukrajna hamis zászlós művelettel provokációra készül Moldova szakadár régiójában, Transznisztriában. A közlemény szerint a közeljövőben az ukrán hadsereg egységei, köztük az Azov nevű nacionalista egység fegyveres provokációra készül a régióban. Moszkva szerint az „invázió” ürügye az lenne, hogy az orosz fegyveres erők Transznisztria területéről akarnak támadást indítani Ukrajna ellen.
A közlemény szerint az akcióban részt vevő ukrán katonákat orosz egyenruhába öltöztetik majd, hogy úgy tűnjön, az oroszok indították a támadást.
Pénteken aztán az orosz külügyi tárca is közleményt adott ki, amelyben az orosz hadsereg beavatkozásával fenyegette meg a Nyugatot és Ukrajnát az orosz külügyminisztérium a szakadár moldovai Dnyeszteren túli terület elleni katonai provokáció esetén.
Gagauz vezető: Maia Sandu a saját népszerűségét akarja növelni és diktatúrát építene ki
Súlyos vádakat fogalmazott meg Maia Sandu moldovai elnökkel szemben Irina Vlah, az autonóm Gagauzia vezetője. Vlah egy interjúban úgy fogalmazott: Sandu az ukrajnai konfliktust ürügyként felhasználva diktatúra kialakítása érdekében fokozza a társadalmi feszültséget. „Az elnöknek konszolidálnia kell a társadalmat, kompromisszumokat kell találnia, az ország polgárainak érdekében kell döntéseket hoznia, de mi ezt másképp látjuk. Sandu olyan üzeneteket tolmácsol, amelyek félelemben tartják az embereket. Senki sem erősítette meg állításait a helyzet destabilizálódásáról, puccskísérletről. Senki sem erősítette meg. Sem az Egyesült Államok, sem Románia” – mondta a Moldovai Köztársaság déli részén fekvő autonóm régió vezetője. Úgy véli, a hatóságok „az ukrajnai tragédia mögé bújva diktatúrát hoznak létre a köztársasági elnök pedig „demokratizálódásról és modernizációról” beszél az európai partnereknek, ahelyett, hogy az ország valós problémáit oldaná meg, például megszüntetné az infláció következményeit, és konstruktív párbeszédet kezdeményezne Tiraszpollal. Szerinte a Dnyeszteren túli állítólagos katonai fenyegetés valójában hisztéria. „Nem hallottam magyarázatot az elnöktől. Pletykák jönnek jobbról meg balról, az emberek pedig félnek. Sandu pedig személyes érdekből kihasználja a helyzetet, hogy növelje a népszerűségét” – fogalmazott Vlah. Gagauzia vezetője szerint a Dnyeszteren túli feszültség fokozódása „az ország vezetésének súlyos hibája”.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.
A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
szóljon hozzá!